Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası maluliyet tespiti için adli tıp raporu mahkemeye ne kadar sürede gelir?

Ertanhan1

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Iş kazasından dolayı maluliyetlik tespiti için mahkeme adli tıpa sevk etti adli tıptaki mauyenem yapılalı 3 ay oldu daha rapor mahkemeye gelmedi adli tıp bu raporu ne kadar sürede gönderir acaba

Bir kazası sonucu sol ayağımın diz ve topuktan ağır şekilde yaralandım. Ayağımda parçalı kırıklar meydana geldi.ayrıca bu kazada kafamdan da darbe aldım. Bu darbe sonucu kafamda kırık ve çökme meydana geldi.tüm bunların akabinde ortopedik, kafa travması sonucu epilepsi ve kronik depresyon hastası oldum.sakatlıklarımın tümü süreklidir.% 50 vergi indirim raporum var. Iş kazasından iki yıl sonra tüm tedaviler bittikten sonra tabi ssk beni hastaneye sevk etti.
Bu hastanenin verdiği rapor sonucu %10.2 maluliyetlik oranı ile sürekli iş göremezlik geliri bağladı.2009 yılında sskya müracaatta bulunarak tespit edilen bu maluliyetlik oranına itirazda ettim.tekrar maluliyetlik oranımın tespit edilmesini talep ettim. Ssk sağlık yüksek kurulu maluliyetliğimin %12.3 oranında artığına dair rapor verdi.şimdi sormak istdeğim nokta şu bu durumda toplam maluliyetlik oranım % 22.5 mi yapıyor.

ayrıca maliye bakanlığı benim var olan hastalıklarım dolayısıyla % 50 vergi indirim raporu verirken ssk bu oranları neye göre hesaplıyor gerçek manada benim maluliyetliğim bumu. Maddi ve manevi tazminat davası açabilir miyim. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden sonsuz teşekkürlerimi arz ederim.

Ertan bey, geçmiş olsun önce...

Adli Tıp Kurumu bugünlerde raporu mahkemeye ulaştıracaktır. Genelde süreç 3-4 ayda tamamlanır...

%10.2 olan işgücü kaybının sgk tarafından %12.3 oranında arttırılması, evet, bence de toplamda %22,5'e karşılık gelir. Ama belirleyici olan şey Adli Tıp kurumunun raporu olur herhalde (tabii bu tespit için dava açtığınızı varsayarak yazıyorum bunu)

Maliyenin aynı sakatlanma için %50 rapor oranı verirken sgk'nın bu kadar düşük oran vermesi bana da anlamsız geliyor. Acaba iki kurumunu kullandığı iki ayrı cetvelde sahiden bu kadar fark var mı? Bir inceler misiniz lütfen

Vergi indirimi için Maliye'nin ve emeklilk için sgk'Nın kullandığı cetvel: sakatlık oranı cetveli

İş kazasında sgk'Nın kullandığı cetvel: http://www.engelliler.biz/forum/kaz...eslekte-kazanma-gucu-kayip-orani-tespiti.html

Selamunaleyküm Bülent bey öncelikle vermiş olduğunuz bilgi ve göstermiş olduğunuz ilgi alakadan nedeniyle size sonsuz teşekkür ederim.Bizlerle bilgi birikimizi paylaşmanızdan ve de rehber olmanızdan dolayı allah sizden razı olsun.Cevabi yazınızda soruyorsunuz maluliyetlik tespiti için dava açıp açmadığımı evet dava açtım sgk aleyhine .Davam halen devam etmektedir.Ben belirttiğiniz şekilde vergi indirimi için maliyenin ve emeklilik için de sgk nın kullandığı sakatlık oran cetvelini inceledim.Maliyenin kullandığı cetvelle sgk nın kullandığı cetvel aynı fakat Maliye ABC cetveline göre değerlendirmiş.sgk ise iş kazası ile meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücü kayıp oranı cetvelinin E cetveline göre ( Yaş faktörüne göre ) değerlendirme yapmış.Şayet ABC cetveline göre değerlendirmiş olsaydı maliyenin vermiş olduğu oranın üstünde olacaktı.belki ben yanlış hesaplamış olabilirim.Bu işin duayini sizsiniz.Kısacası sgk nereden dönersek kardır hesabı ile hareket etmiş.sgk alacağına kartal vereceğine serçe.Bülent bey benim sağlık raporumda aşağıda belirteceğim şekilde tanılar var lütfen iş gücü kayıp oranımı rica etsem birde siz değerlendirirmisiniz.

1- ORTOPEDİ : Sol ayak ( Tibia plato kopma kırığı , Gonartroz, atroz ve 20- 100 derece hareket kısıtlılığı)
2- PSİKİYATRİ: Yineleyici kronik depresyo ( 20 yıldır ilaç kullanıyorum) ilaçlarla kontrol altında
3- NÖROLOJİ : Epilepsi ilaçlarla kontrol altında ( kaza sonrası sık sık nöbet vardı PSİKİYATRİ ile aynı anda tedavim var yani 20 yıl.şimdi ise yılda 2-3 nöbet oluyor)
4- DAHİLİYE : İnsüline bağımlı olmayan diyabet ( İlaç kullanıyorum)

Adli Tıptaki muayenemde tüm bu bulgular yazıldı.Yanlız Diyabet değerlendirmeye alınmadı. Kaza ile ilgili illiyet bağı kurulamadığı için.Bu durumda MALULİYET ORANIM ne derecede olur.Bana bağlanacak maaş ne miktarda olur.Tazminat alabilirmiyim.Bu davada en son olarak Adli tıpın raporu bağlayıcı olurmu.Şayet Adli tıptan yüksek gelirse sgk itiraz eder mi .Bu konularda beni ivedi aydınlatırsanız minnettar kalırım.Allah emanet olun hayırlı ve sağlıklı günler dilerim.

Ertan bey, inanın yukarıdaki bulgulara göre size doğru bilgi verebilecek bilgiye sahip değilim.

Mantığım şunu söylüyor:
1- İş kazası nedeniyle %20'nin üzerinde rapor alırsınız
2- Bu raporla sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Miktarı ne kadar olur bilemiyorum. Ama, çalışırken aldığınız aylığın %20'si gibi düşünebilirsiniz kabaca...
3- İş kazası sonucu işverenin sorumluluğu ölçüsünde tazminat hakkınız da doğar. Bu konuda bir avukata danışmalısınız. Ama önce rapor oranının kesinleşmesini bekleyin.
4- Rapor oranına sgk itiraz eder heralde. Etmezse şaşarım!

merahabalar bende 2004te büyük bir iş kazası geçirdim %80yandım tinerden mahkemem devam etmektedir fakat 2011de iş göremezlihim kabul oldu fakat raporumu 29za düşürdü sgk mahkemeyle itiraz edildi tekrar ünüversite hastahanesinden rapor aldırdılar pilastik cerrahtan % 45 rapor aldım ortapedinin verdiği raporu bilmiyorum galiba toplam % 48 bu adlitıpa gitti istanbula nisanda beni çağııyolar istanbula burda ne yapıyolar ben istanbula hiç gitmedim bahçelievlerdemiş galiba bu konuda yardımcı olursanız allahrazı olsun arkadaşlar dilerim allah herkeze yardım eder 9yıldan beri mahkemem bitmedi

bana bi bilgi verirseniz arkadaşlar sevinirim

Adli tıp kurumuna davet edildiğiniz gün gidin mutlaka. Kayıt işleminden sonra heyete çıkıyorsunuz (çok nadiren heyette soru sorulur size). Heyette durumunuz hakkında değerlendirme yapıyorlar ve çıkıp dönüyorsunuz... Sonra kurum mahkemeye kendisi evrakları gönderiyor zaten. Siz sadece kurula girdiğinize dair kayıt yazılarının fotokopilerini alın mutlaka, evraklar kaybolursa, gittiğinizi ıspat etmiş olursunuz..

Bu arada Bahçelievler'deki adli tıp kurumu: Adli Tp Kurumu

çok teşekkür ederim size allahrazı olsun

Merhaba adli tup sgk nın verdiği oranı genelde düşürüyor mu öyle duyumlar aldım

geçmiş olsun oturan boganın dedgigi gibi ben bugun geldim istdan adli tıptan girmemle çıkmam 10 dk sürmedi hiç soru sormuyorlar sakatlıgın nerdeyse ona göre muane ediyorlar benim sol el bilek artoz yani donduruluk zaten dosyan önceden onlarada oluyor ban dedi hangi elin kırık dedi sol dedim 10 dk içinde 2 kolumu elimi ölçtü çıkabilirsin dedi nasıl oldu neyin var hiç demedi bile muaneden sonra bir kagıt verdi o tarihte muane olduguma dair hepsi bu acaba sonucu mahkemeyemi yoluycak

Dejavu1977

Adli tıp oran düşürmez aslında. Aksine, yükseltmesi daha muhtemeldir. Ama buradaş işin kötü yanı lu ki, oranı yükseltse, bu sefer "iki oran arasında fark var" diye sgk itiraz ediyor ve yeniden rapor istiyor... Yani, süreci uzattıkça uzatıyorlar...

Evet Muhammet, kurum değerlendirmesini mahkemeye gönderir pusat_1981

tşk gardaş valh adanada gitim adli tıpa olanı biteni anlatım her türlü muane etiler elimi ne kadar sıkabildigim kısalıgını anlıycanız hiç olmazsa konuştular derdimi anlatım ansıl oldu diye ama mahkeme kabul etmedi adana adli tıpı istanbula yoladı orda girmemle çıkmam bir oldu 10 dk sürmedi hangi elin dedi sol el dedim sadece ölçtü tamam dedi çıkabilirisn 5 dk için gittim geldim bilmiyom ne verir oran

adli tıpta sahtekar olmuş ssknın kurumu gibi çalışıyor tum evrakları gönderdiler kaza dolayısıyla iş kazasından sonra tedavisine başlanmıştır diyor adli tıp raporunda ondan sonra kazayla baglantısı yoktur diyor bir sürü rapor aldım kazaya baglıdır diye hepsini okudular genede baglantısı yoktur dediler kaza var hastalıkvar hastalıgı kazaya baglı degildir diyorlar insan kendi kendine mi hastaolmuş durup dururken böyle saçmalık olurmu bazı olaylar tetikliyor hastalıkları araştırmalar bu yonde yapacak bişey yok önceleri hastalıgı yok deniyordu hastalık artıncada kazaya baglı degildir diyor lar yazık çok yazık kazanacagım davayı red ettirdiler sahtakarlar allaha havele ediyorum

aynen düşürüyor yada hiç vermiyor benim 3 sendeir iş kazsı tespiti için ugraştım sonuçmu adli tıp işle alakalı degil deyip yüzde bile vermemiş düşün yani iş yeri patron boşa demedi git nereye şikayet edersen at bişe kanıtlayamzsın adamın bildigi varmış öle diyor olan bana oldu el sakat iş yok güç yok ne yapcam bilmiyom bekar olsan ayrı çol çocuk olunca olmuyor be gardaş haklıyken haksız duruma düşmek çok agırıma gidiyor inanki

dogru işverenler nereye şikayet edersen et diyor heryerde adamları var benim hastalıgım yuzde bin iş kazasından başladı raporlarım bile var kardeş hatta maluluyetim bile var buna ragmen iş kazasından degildir dediler allah onlarada benden beter etsin sahtekarları insan çalışırken kendi kendine mi hasta olur kaza oldu kazadan sonra hasteneye götürdüler bide inkar ediyorlar

şerefsizlik işte çalışırken aslansın böle olunca tanımıyorlar hepsi sahtekar olmuş dünya işte zenginsen herşey senin adalet bile eşitlik varmış neresinde bu eşitlik herkes birmiş hani nerde hep laf el sakat olmasa niye çıkrtıyon beni ya işe girerken hiç bişem yoktu böle oluncamı işle alakalı degil yavşak diycen her yerde adamları var dedgin gibi alah belalrını versin hepsinişn ne diyim

Bende heyete girdim %16 verdiler. Müfettişler geldi fabrikaya %40 bana vermişler kusuru. Şimdide adli tıp kurumundan çağırdılar. Sgk dava açmış. Benim merak ettiğim şimdi sgk kazanırsa davayı ağır kusurlu gözüktüğüm için ben mi ceza alacağım.

Zaten iş göremezlik maaşının 3te 1ini geri aldı devlet o kadar da maaş düşürdü. Daha ne vereceğimki.

Dejavu1977

Teoride öyle, ama bi adamın elinde 3-5 tane adli tıp raporunun olduğunu da biliyorum! Mahkemede bir şekilde itiraz etmek mümkün...

Üst Alt