Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası müfettişi ile görüşmede dikkat etmem gereken hususlar var mı?

arslan01

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar,
müfettiş aradı yarın ifadeye çağırıyor.
sizce dikkat etmem gereken bi husus varmı?

müfettişe çok iyi anlat olayı zira onun vereceği yüzde oranı senin davanı etkileyecek en büyük faktörlerden bir tanesi

bugün müfettişe ifade verdim.
müfettişin ağzından laf almak zor.bişey söylemiyor.
ya arkadaşlar daha nekadar beklemem gerekiyor bu gelirin bağlanması için.
sizde bu süreç ne kadar sürdü müfettişe ifade verdikten sonraki süreç?

müfettişe ifade vereli 2 hafta oldu hala bişey yok
beklemeye devam !!!!!

iş kazalarında 2 kurumdan müfettiş gelir bir sgk diğeri çalışma bakanlığı
maaş bağlamada sgk nın raporu üzerine işlem görür
mahkeme olayında çalışma bakanlığının raporu baz alınır
genelde sgk müf.kuruma yontar ve seni kusurlu gösterir
çalışma bakanlığının mft.seni korur iş yerinin kusurunu arar bu böyle biliniyor
kendi başımdan pay biçerek söylüyorum sgk bana kusurlusun dedi çalışma bakanlığı iş yeri kusurlu dedi ve mahkemede çalışma bakanlığının raporu geçerli oldu

bende verdim sgk müdettişine 8 ay her gün gitim abi ne oldu ne oldu yok başka yere gittim yok resmi tatişldi faaln derken 8 ayı geçti ne yaptın abi dedim y7azdım ssk ya yoladım dedi gitim kimlikle fotokopisini aldım diyorki iş alakalı bişe bulunamamıştır mahkemede kanıtlarsan bzide onaylarız diyor hemen şahitleri aradım ddim abi müfettiş geldimi yok digerini aradım abi müfettiş geldimi yok 3. sünü aradım gardaş müfettiş geldimi yok gardaş dedi aldım yazıyı müfettişin oadsıan çıktım yanında yan masada başka biri daha var kagıdı masasına attım abi bu ne dedim ne dedi yazdıgın kagıt dedim işle alakalı bişe bulunamış diyor gittinmi işyerine dedim gittim dedi kimle görüştün dedim amirlerle dedi sen niye şahitlerle görüşmdin dedim sen ne yapcan dedi dedim yanımda onlar vardı şahitler çalışan amir memur yoktu olayı onlar gördü dedim o an sinirlendimalah için yan amsadaki adam bizi diniyor elini çenesine katmış bak dedim o an sinirden şimdi bens eni çeksem vursam bak dayı bizi göryo bu adammın ifadesi geçermi dedims eslenmiyor olayı gören bu sonra ögrendim müfettiş hiç gitmemiş işyerinden gelmişler bunun yanına kaza günü beni iznli göstermişletr şahitleride ayırmışlar ne giriliimz tutuyor nede çıkışımız her gün git sora ra ne yaptın de yoksa hiç oralı olmuyorlar ben1 seneyi geçti yarın 3 mahkemem olcak adli tıpa sevk etti işle alakalı rapor istediler şahitler falan orda oldugumu onayladı mahkemede bunlar evrkta oynama yapmışlar haklı oldugunu düşünüyorsan peşini bırakma gerekirse her gün git ara sor inş hayırlısı olur gardaş

muhammet ve murat çok saolun
benim görüştüğüm müfettiş sgk müfettişi idi.
müfettiş olumlu birine benziyordu ama tabiri caizse yüzümüze güldü ama inşallah arkamızdan iş çevirmez.
sgk ya sordum daha ne kadar sürer bu gelirin bağlanması diye oradakilerde tahminen müfettiş yazım aşamasındadır dediler sonra bize gönderecek dediler
bekliyoruz birde bende işkazaı olduğu sabit işyeri işkazası olarak sgk ya bildirim yapmış bunu müfettişte söyeldi senin durumun kolay dedi ama kendi açısından kolay galiba birde kamu kurumu olduğu için kolay dedi.bekliyoruz bakalım.

Huseyin kardesim...benim anlamadigim bir nokta var...sana baglanicak maas ile sgk mufettisi raporunun iliskisini anlamadim...tanidigim bir is mahkemesi avukati sunlari soyledi:

sgk mufettisi kazanin is kazasi olup olmadigini tespit eder ve kazadaki kusur oranini belirler. Bu nedenle sgk mufettisinin senin surekli is goremezlik odenegini bekletmesinin tek sebebi gecirdigin kazanin is kazasi olup olmadigidir. yani sana verilen yada sirkete verilen kusur orani ile senin aldigin %32 meslekte kazanma gucunden dogan surekli is goremezlik odeneginin azalmasi soz konusu degildir. Bu kusur oraninin tespit edilmesinin amaci eger isveren kusuru ornegin %80 ise sana baglanicak surekli is goremezlik odenegini emeklilik yasina kadar carpip atiyorum 100bintl cikti diyelim...bu 100bin tl nin %80 ini yani 80 bin tl sini sgk isverenden almak icin rucu davasi acar ve en yakin zamandada isverenden bu miktari alir.

Yani su durumda sen %90 kusurlu olsan dahi ve is kazasi gecirmis olsan sana %32 meslekte kazanma gucu kaybi oranindan surekli is goremezlik odenegi yine baglanir. Ama sgk isverenden ancak%10 unu alir....diger turlu senin kusurun cok yuksek olsa dahi sana rucu davasi acarmi orasini bilmiyorum. Ama acmamasi gerekir.zira bedenen yada zihnen her neyse engelin olustu ve is gucu kaybina ugradin. Zannetmiyorum boyle bir durum olsun. ancak taksirli suc isleme durumunda yani senin is gucu kaybinda sadece isveren degil mesela calisma arkadasinda buna sebep olduysa sgk hem isverene hemde o kisiye rucu davasi aciyor.

Ancak en kotu durum ve hic duymadigim bir sey olarak mufettis bu is kazasi degildir. Karari verirse zaten hicbir hakkimiz olmaz. Heralde boyle bisey vermesi icin kisinin intihat etme tesebbusuyle bilerek kendini yaralama karari alinirsa ortaya cikar diye dusunuyorum...gerci bu durumda bile is kazasi olabilir kisi yaptigi meslekten dolayi agir bunalim yasamis ve intihar etmis bu da bir is kazasi olur gibime geliyor.

Yani benim gelmek istedigim nokta biliyosun bende surekli is goremezlik odenegi icin sayili gunlerim kaldi...kaZadan1 yil gecti. Sgk yi arayip sordugumda sgk nin avukatlari kolluk kivveti tutanaklarini incrleyip benim kazamanin bir is kazasi oldugunu tespit etmisler. Ama oran hakkinda hicbirsey soylemediler. ve sgk gorevlisinin dedigine gore kocatepeden gelen orandan sonra kendileri surekli is gor odenegi hesabini yapip maas baglamaya basliycaklar. Benim tahminim sana gelir coktan baglanirdi ama sgk daha senin kazanin is kazasi olup olmadigini ve oran tespitini yaptirmamis o yuzden senin odenegin falan hepsi hesaplanmistir sadece mufettisten ewet bu bir is kazasidir yazisi bekleniyor olabilir. Benim tahminlerim boyle bu asamali keske yasamis biri olsaydi e bizi aydinlatsaydi daha iyi olurdu...zira varsayimlarla konusuyoruzz

Mustafa kardeşim,
verdiğin bilgiler için teşekürler.haklısın müfettişin en önemli işi işkazası olup olmadığını belirlemek.bunun yanında kusur oranınıda belirliyor.bu kusur oranı da bağlanacak geliri etkiliyor.kusur çok olursa gelirin bir miktar azalmasına neden oluyor diye biliyorum.ama tamamen kesilmesine neden olmuyor.bu yazdıklarım internetten öğrendiğim bilgiler.
birde ben sgk yı 2 haftada br arıyorum benim durum ne oldu diye;bu gelir ne zaman bağlanır,süreç sizlemi alakalı,müfettişlemi alakalı,daha ne kadar sürer gibi soruları sürekli sormaya çalışıyorum.
en son 2 gün önce aradım.
ben müfettişle görüştüm ne olacak şimdi dedim.
görevli arkadaş;
müfettiş senden aldığı ifadeyi gerekli evrakları toparlayıp bir rapor yazacak dedi muhtemelen yazım aşamasındadır dedi.sonra bu raporu bize gönderecek bizde işgöremezlik gelirini ödeyen birime göndereceğiz dedi.önemli olan müfettiş raporunun gelmesi dedi.
bunun üzerine bende müfettişi aradım;
benim rapor ne zaman tamamlanır dedim.adam mırın kırın ediyor.2 ay 3 ay diyor.ya dedim benim paraya ihtiyacım var neden bu kadar uzun sürüyor.sanki pazarlık ettik 2 ay da anlaştık gibi.sanki anayasa yazıyor garip bi durum.
velhasıl kelam beklemeye devam ediyoruz.
bu işin tek olumlu sayılabilecek yanı paranın birikmesi....

Kusur oranin baglanicak geliri etkilemesi hususu benimde kafami kurcaliyor acikcasi senin gibi bende net bir bilgiye sahip degilim. Ama hic mantikli gelmiyor. Yani tum mevzuatlari inceledim boyle biseyde goremedim. Avukata sordum oda sunu soyluyor kusur orani sadece sgk nin isverene acacagi rucu davasinda etkilidir diyor. bana da mantikli geliyor acikcasi. İsciye %50 kusur verildiyse mesela sgk bana bagliycagi maasin %50 sini pasa pasa isverenden alir. Ama neden bana bagliycagi maasi bu orani kistas gosterip dusursunki. O zaman adi ustunde sosyal sigortalar kurumu diye bir kurum olmasin. %50 sini isverenden %25 inide benden alicaksa neden boyle bir kurum varki...bama co sacma geliyor acikcasi kusur oranina gore baglanicak maasi etkilemesi...bu durumu yasiyan biri yokmu acaba bizi bilgilendirse

Murat bey siz bu durumu yasamisiniz sanirim bizi bilgilendirirseniz cok seviniriz

sana bağlanacak maaşta kusur oranı maaşını etkilemez sadece senin engel yüzden etkiler maaşını mustafa

O zaman benim dedigimi gibi kusur orani aslinda sgk ile isvere arasinda rucu edecek dava icin arastiriliyor...bana baglanicak odenegi etkilemez :))

Huseyin arkadasiminda benimde internetten asilsiz biyerlerden gordugumuz seylerde kusur orani maasida etkiliyormus gibi seyler gormusuz...asparagas haberler sanirim...ama simdi eminim okan kardesim senden ve avukattan teyit aldik...bugun rahat uyuruz :)

İş müfettişleri olayın iş kazası olup olmadığını belirliyor.
Oran vermek onların haddine değil. Çünkü Kusura bakmasınlarında bazı iş müfettişleri iş verenlerin yalakası haline geldi. iş verinin yanında çay kahve içerek tek yanlı tutanaklar tutuyorlar. Hatta işciden bile ifade almadan sadece işverenin anlatıkları ile yetiniyorlar. iş veren hiç ben kusurluyum, benim hatam dermi! Elbet demez!

Kazanın iş kazası olduğu belirlendikten sonra.
maddi tazminat davası açarsanız. Mahkeme: Hakim, siz, avukatlar ve bilirkişi ile olay yerine giderek incelemede bulunuyor.... Bu bilirkişiye olay bilirkişisi deniyor. Olayın nasıl olduğunu anlatıyorsunuz. Bilirkişi mahkemeye rapor hazırlıyor kusur oranlarını veriyor. (Arkadaşlar burası önemlidir olay bilirkişine kaza ile ilgili herşeyi mutlaka anlatınız birşey unutmayınız)

Kusur oranınız varsa, alacağınız tazminattan düşülüyor. Yani kusurunuz varsa alacağınız tazminat azalıyor.

aynen oyle kardesim...is mufettisleri isveren yalakasi olmus dedigin gibi...orani isciye fazla gosterip guya calisma bakanligindan alip bana vericek..devlet mali deniz misali...ama yok ben bu orani arastirip ne vermisler merak ediyorum acikcasi...zira bana sadece evet bu bir is kazasidir dediler ama kusur oranini soylemediler...yani sadece kolluk kuvvetleri tutanagi ile belkide isvereni dinleyerek bunu belirlediler...ama kimse bana gelip naptin sen nasil oldu bu olay demedi...acikcasi benki isverene maddi manevi tazminat davasi acmis ve tedavi biyunca masraflarimi karsilamamis bir sirkete inat bu kusur oranini tekrardan tespit ettirilmedi icin gerekli heryere sikayet edicem...tabiki o yanlis sokulmus aleti oraya koymasalardi ben bir gozumu kaybetmemis olucaktim...niye benim devletim enayi yerine koyuluyorki insallah onlardan alacagi rucu miktari cok yuksek cikar...aman bana ne bana baglanicak miktar degismiyor nasil olsa diyip bana dokunmayan yilan misali cok insan var...lutfen duyarli olalip belkide bu adaletsizlik nedeni ile ozur oranlari sgknin havuzunda ki miktar azaldigi icin dusmekte...avrupada br goz kaybi neticeside seni otomatikman malul sayiyolar ama burda %32 veriliyor...Adaletini sevdigimin ulkesi...

Ha bu arada sgk mufettisi oran belirler ama sadece rucu davasi icin belirler...rucu davasi: sgk nin isverenden...bak bu adam senin yuzunden kaza gecirmis kusur orani varsa sende ver bakalim parasini ben isciye vericem der...aslinda sana baglanan surekli is goremezlik odenegi sgk senin isvereninden alip sana vermesi...tabi burda katakulliye getirtilip devleti soyuyolar resmen...buda diger engelli arkadaslarimizin sgknin havuzindan alacagi miktari dusuruyor...

Ha bi ek daha maddi manevi tazminat davasinda is mufettisinin belirledigi orani tinlamaz..hakim kendisi bilirkisi yollar...yani simdi benim bu davamda karsi tarafin avukati ki bunu her avukat yapiyor hakimi etkilemek icin is mufettisinin kusur oranini gosteriyor ama senin avukatin bu rapor gercegi yansitmaz hakimden bilirkisi gondermesini ister...avukatim ornek bir dosya gosterdi is mufettisi isverene %25 kusur vermis sonra hakimin yolladigi bilirkisi ise %70 isverene kusur gostermis...nasil bir is mufettisi tespitiyse artik siz dusunun

sürekli işgöremezlik geliri için beklemeye devam ediyoruz 3 haftayıda devirdik
bakalım ne zaman bağlanacak?

Nihayet bende bir yanit alabildim...benim evraklarimda bu haftaki kocatepede toplanacak kurula girmis. Kuruldan cikmasi yazi yazilmasi postaya verilmesi falan filan derken 2-3 haftayi bulur dedi bayan....eger bi aksilik cikmazsa yani kocatepedeki kurula gonderilen evraklarda eksiklik tespit edilirse tekrar kurula giriyormus. Umarim eksik bisey cikmamistir. Kardesim benim 3 haftaya gelirse gelirse benim dosya canakkale sgk bana maasi baglamaya basliycak heralde. Memur gelsin bizde vezneye yonlendiricez dedi...bende kusur orani hesaplanmadan mi olucak diye sormadim. Killandirmayalim cok. Nasil olsa is kazasidir kararini almislar. :)) surecler ortak burdan paylasim yapalim...

hadi hayırlısı kardeşim
inşallah çabucak halledilir senin işin.
bu arada senin durum bu şekilde halledilirse bana örnek olur bende işlemleri hızlandırabilirim belki...

Arkadaşlar;
bu sürekli iş göremezlik gelierinin bağlanması hangi kanuna göre değerlendiriliyor.
5510 sayılı kanun 2008 de yürürlülüğe girdi.bunu biliyoruz.ama benim aklıma takılan benim ilk sigortalılık başlangıcım 2001.
bu durumda benim gelir önceki kanuna göremi hesaplanır?
bilgisi olan arkadaşlardan yorum bekliyorum.

Bende tam 3 ay oldu bekliyorum kocatepeyi aradım ve bu ay sonu ara ddiyorlar kaza olalı ide tam 6 ay oluyor bekliyecez ve beklemek zorundayız ...

Oncelikle somada olenlerin ailesine allah buyuk sabir versin...hernekadar sgk destekten yoksunluk ayligi 1000tl desede bu miktar aileye gore degisecek...1300 tl ye calisan maden iscisi olup 1 cocugu varsa 1000tl gelir baglanmasi cok zor...tabiki cok aci bir olay ama turkiye her gun is kazasi sonucu insanlar oluyor yada engelli kaliyor...soma umarim yetkililere tum tc vatandaslarina ders olur...goruluyorki ne calisma guvenligimiz var nede insan olarak degerlendiriliyoruz...once ise denetlemelerden daha sonra bu sgk yonetmeliklerinin hepsi degismesi gerekiyor...sayin cumhurbaskani konusmasinda cok guzel bisey soyledi...gelismis ulkelerbunu nasil basariyosa bizde tedbirimizi onlar gibi almaliyiz dedi...umarim sadece is guvenligi acisindan gelismis ulkeler ornek alinmaz...tum bu yonetmelikler sosyal givenlik hukukuda ornek alinir...zira bu ulkede olmekle sakat kalmak arasinda pek fark yok...ama bu gelismis ulkelerde her zaman oncelik engeli olan insanlarda...umarim bu durum somada yasanan olayla degisir ve sayin cumhurbaskaninin verdigi soz yerine getirilir...zira bu durum hep vardi ancak turk halki bunu goremiyordu...somada yasanan olayla herkezin gozu acildi...umarim bununda ustu ortulmez ve bu sisteme artik koklu degisiklikler getirilir

En son edindigim bilgiye gore...calisma bakanligi mufettisleri olen madencileri hastanede yada ambulansta yada cikarildiktan sonra oldukleri yonunde gercegi yansitmayan raporlari olmus...tek sebebi destektn yoksun maasini dusurmek...bircok resimde videoda sedyedeki olu madenciye solunum maskesi takilip yasiyor izlenimi vermek...bi fotoda sedyedeki madencinin agzindaki solunum aparatinin plastik ucu BOS tu oksijen tupune bagli olsa anliycam...neden bunlar yapiliyor anlamis degilim...hayatta olmayan bir insan uzerinde oynama yapmak...

2 ay oldu müfettişle görüşeli daha ne kadar bekliyeceğiz bilgisi olan varmı???????????***

Bu konuda bir süre söylemek mümkün değil. O kadar değişken ki! 3 ayda süreç tamamlanan da var 2 yılda tamamlanan da. Başvuru yaptığın sigorta müdürlüğüne gidip insaf sahibi bir memur bulmak ve sormak lazım

Üst Alt