Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası adli tıp rapor oranı ve diğer yapılması gerekenler..?

ekafkase

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhabalar herkese;
Arkadaşlar; ben İŞ KAZASI (trafik kazası mahiyetinde iş kazası) geçirmiş biriyim. (SGK kayıtlarında iş kazası/meslek hastalığı ibaresi diye geçiyor) Geçirdiğim iş kazasına dair açmış olduğum tazminat davasında, mahkemenin beni adli tıp a sevketmesiyle, adli tıp ta bir doktor tarafından teferruatlı olarak muayene edildim. Muayene sonucuma göre % 45 vücudumda kalıcı hasar oranı tespit edildi.
Şimdi bu duruma bağlı olarak;
1- Bu tespit edilen orana göre ne türde haklarım var?
2- Bu oran SGK da kullanabileceğim türde bir oranmıdır? (Malullük yada maaş bağlanması gibi)
3- SGK ya başvurumu bu oranla ve bu adli tıp kurumunun raporu ile başvurabilirmiyim?
4- SGK dışında yararlanabileceğim haklar nelerdir? (Yani bu oranı başka hangi kurumlara bildirirsem, benim açımdan avantajlı olur?
5- SGK ve diğer kurumlarda(varsa eğer) izlemem gereken prosedür nedir?
6- Genelde herkes adli tıptaki kuruldan bahsetmiş, ancak beni adli tıpta tek bir doktor kontrol etti ve o doktor raporu hazırlayacak diye biliyorum, bunda yanlışım var mı?
7- Ayrıca mahkemedeki davamda, kendi işverenim ve SGK yı dava etmemiştim, bu bana olumlu/olumsuz birşey oluşturur mu? Buna bağlı olarak yapmam gereken ekstra birşeyler var mıdır?

Üstte yazmış olduğum sorulara istinaden bilgisi olan arkadaşlar varsa eğer, ister toplu olarak her bir soruma isterseniz sadece tek bir soruma cevap verebilirsiniz. Sizlerin tek bir maddedeki deneyimi yada bilgisi bana şuan çok yararlı olacaktır. Ayrıca % 45 diye belirtmemin sebebi, muayene eden doktora tahmini kaç çıkar diye sorduğumda bana en az % 45 çıkar diye özellikle belirtti.

Cevaplarınızı bekliyorum...

(Forum yetkilisi arkadaşlar/editörler lütfen daha önce sormuş olduğum başlıklar altında bu konuyu birleştirmeyin, rica ediyorum.)

Mrb ekafkase öncelikle geçmiş olsun..başta şunu söylemek gerekirse raporunun üstünden 1 sene geçmesi lazım ( kaza tarihinden itibaren).dr"lar iyileşme sürecine göre hareket ediyorlar.sonraki adım işyerini dava ettikten sonra ( suç kusurun ne kdr bilmiyorum ama ) direkt özel sigortaya tazminat davası açacaksın.%45 oranına göre yüksek rakam çıkabilir tabii yaşınıda bilmemekle beraber..

Teşekkür ederim arkadaşım....

Madde madde cevabı olacak arkadaşlardan cevaplar beklemekteyim.....

elinizdeki rapor ile ilk önce engelliler için olan tüm haklardan faydanalabilirsiniz ikincisi elinizdeki rapor ile vergi muafiyetinde bulunup yıl prim şartınız tutuyor ise erken yaşlanmadan dolayı emekli olabilirsiniz elinizdeki raporun bir örneği ile sgk iş kazası servisine maluliyet oranınızın tesbitini istersen iş göremezlik aylığı talebi için işe yarar kurum ya başka hst sevk eder yada elinizdeki raporu ankara sağlık kuruluna gönderir şikayetçi olup olmamız ssk için önem taşımıyor zaten iş göremezlik maluliyetiniz<in belirlenmesinden sonra sgk peşin değer sermaye hesabı yaparken de sizin ve iş yerinin kusur oranlarına göre işi belirliyor açmış olduğunuz davada bilirkişi sizin ve işyerinizin kusur oranını belirleyerek elinizdeki rapora göre tazminat alma hakkınız var eğer yıl prim şartınız erken emekliliği tutmuyor ise ve yeniden işe başlayıp vergi muafatinde bulunduğunuzda biraz daha fazla maaş alıp devam eder sigortanız emekliliği hak edinceye kadar ayrıca işkurda engelli işçi için kayıt açtarabilirsin yine engelli kps sınavlarına girebilirsin ücretsiz ulaşım belediyede haklarını alırsın yine cep telefonu kullandığın operatörün engelli indirimi telekomda işine yarar tren ile ücretsiz seyahat hakkın var ama aile ve sosyal bakanlğıa raporun bir örneğini verip engelli kartı alman gerekir iş kazanızı nasıl geçirdiğinizi bilmiyorum başka bir şey aklıma şu an gelmiyor

Hilal Hanım çok teşekkür ederim, başka sorumlarıma cevap verebilecek arakadaşların yorumlarını bekliyorum.....

Elindeki adli tıp raporu iş kazası tazminatı ve sgk sürekli iş gormezlik başvurusundan başka bi işe yaramaz.
Engelli haklarında yararlanman için devlet hastanesinde engelli raporu başvurusu yapıp engelli raporu alman gerek.

Evet adli tıp da tek doktor muayene eder, yazar çizer vs. Sonra heyet orana karar verir.

Şahin Bey teşekkür ederim bilgiler için,
Şimdi bu mahkemenin adli tıptan istemiş olduğu rapor ile ben sgk ya başvuru yapabilirmiyim yani? SGK beni ayrıca bi yere sevketmez mi adli tıptan raporu görünce? (Bu elimdeki % 45 lik adli tıp raporu ile)

Arkadaşlar,
Bu konuda da bilgileriniz varsa cevaplarınızı bekliyorum....

Sayın ekafkase; enes75 'in dediği gibi adli tıp raporunun geçerli olduğu yerler belli. Emeklilik veya haklar için geçerli olmadığını biliyorum.

Engelli haklarından ,engelli emekliliğinden faydalanmak için ,bulunduğunuz il deki defterdarlığa başvurmanız ve vergi indirimi belgesi almanız daha isabetli olacaktır.
Eğer, çalışıyorsanız ,iş yerinizin göndermesi gerekecektir.

Vergi indirimi belgesi almak istediğinizde ve maliye bakanlığı size engelli sayılabilecek bir oran vermez ise belki o zaman bu adli tıp raporunuz size fayda sağlayabilir.

Üst Alt