Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası Çalışma Bakanlığı İş Müfettişi Raporu..?

byrm_55

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar herkese merhaba forumu uzun zamandır takip ediyorum çok faydalı bilgiler veriliyor bu sebepten dolayı öncelikle duyarlı tüm arkadaşlara ve site yöneticilerine teşekkür ediyorum...

ben 11.08.2012 tarihinde iş kazası geçirdim ve sağ elimde yüzük parmağım ve serçe parmağım koptu daha sonra serçe parmak geri dikildi. çalıştığım fabrikadan şikayetçi olmak taraftarı olmadım fakat uluslararası kurumsal bir firmada çalışmama rağmen mağdur edilmeye başladım. uzun süre geçmesine rağmen soruşturmaya gelen hiçbir kurum olmadı. bunun üzerine bende durumu yazılı olarak tüm resmi kurumlara bildirdim. Ankara'dan Çalışma Bakanlığı iş müfettişleri soruşturma için fabrikaya geldiler ve benim ifademi aldılar. İş müfettişlerinin soruşturma sonucunda düzenleyeceği raporun nasıl bir hükmü var mahkemede kullanılabilir mu_? Kusur oranı tespitini hangi kurum yapıyor_? Yardımlarınız için teşekkürler...

byrm_55 öncelikle geçmiş olsun.

iş müfettişleri çoğu zaman işciyi bile dinlemeden ifadesine bile başvurmadan (keyfi olarak) tek yanlı rapor tutuyor. Benim başıma geldiği için biliyorum. iş müfettişleri tutanağında sadece kazanın iş kazası olduğu belirtmesi yeterlidir. Daha sonra SGK sizi hastaneye sevk eder ve iş gücü kaybınızın oranını belirliyp dosyanınızı ankaraya yollar

iş mahkemesine dava açarsanız mahkeme bilirkişi ile olay yeri incelemesi yapacaktır... Hakimle beraber bilirkişi, avukatınız ve siz olay yerine gidip olayın nasıl geçtiğini anlatıyorsunuz. Bilirkişi buna göre rapor tutuyor kazada kusur oranlarını belirtiyor. Yani bilirkişinin verdiği rapor daha önemli.

Sanırım sizin iş gücü kaybınız daha belli değil. Dava açmayı düşünüyorsanız ankaradan sgk dan raporunuzun gelmesini bekleyin. iş gücü kaybınızın yüzdesi belli oldukdan sonra dava açın. sıradan bir avukata davanızı vermeyin Tazminat ve iş hukuğundan anlayan daha önce yüklü miktarlarda tazminat kazanan GÜVENİLİR avukatları tercih edin.

dün iş müfettişlerine ifade verdim ama sizin de bahsettiğiniz gibi oldu aslında ve beni çok fazla dinlemediler diyebilirim. adeta çingene pazarlığı yapar gibi ifade verdim ve sert tartışmalar yaşayarak ifademde olmasını istediğim cümleleri zorla ifademe yazdırdım. müfettişler sanki beni dinlemeye değil de sanki fabrikayı savunmak için gelmişler gibi geldi bana... herneyse... benim şu anda hala raporum devam ediyor ve toplamda 16 aydan beri raporluyum. bu rapor süresi içerisinde 2 ameliyat ve fizik tedavi süreçlerim oldu. raporum halen daha devam ettiği için SGK beni sakatlık oranı belirlenmesi için hastaneye sevk etmedi.
kusur oranının belirlenmesi için SGK ya ayrıca dilekçe verdim ve ardından elimdeki delillerle beraber detaylı şikayet dilekçesi gönderdim. fakat bana verdikleri cevapta eğer sakatlık oranım 'un altında çıkarsa hiçbir soruşturma yapılmayacağından bahsettiler... bu nasıl adalet çok merak ediyorum..!!!

Evet malesef durum öyle... Eğer aşağı çıkarsa iş yerine maddi ve manevi tazminat davaları açarak hakkınızı arayın.

arkadaşlar merhaba. 11.08.2012 tarihinde iş kazası geçirdim ve sağ elimde uzuv kaybı oluştu. şikayetçi olmayarak büyük hata yaptığımı daha yaşayarak maalesef öğrendim :( şu anda raporum hala devam ediyor fakat cumhuriyet savcılığı haricinde hiçbir resmi kurum bu iş kazası ile ilgili soruşturma yapmadı. şikayetçi olmadığımdan dolayı cumhuriyet savcılığından da takipsizlik kararı çıktı ve dosya kapandı. şu anda çalıştığım fabrika beni raporum bittikten sonra işten çıkaracağını söylüyor ve bende tartışarak kabul etmeyeceğimi söyledim. şu anda tedavimin bitmesini bekliyorum ve işe geri dönüşte ne ile karşılaşacağımı bilmiyorum. şu anda ne yapabilirim tavsiyeleriniz nelerdir_?

Hem tazminat davası açın hem de sürekşi iş göremezlik geliri bağlanması için sigorta müdürlüğüne başvurun.

öncelikle ilginiz için teşekkürler...
evet aslında ben tazminat davası açmayı kesinlikle düşünüyorum. fakat beni işten çıkardıktan sonra mı dava açmam mantıklı yoksa hemen açmalı mıyım_? bu konuda kafam karışık...

İşten ayrılmayı düşünüyorsanız yakın zamanda, işten ayrıldıktan sonra dava açın. Yeter ki dava zamanında iş kazasına dair belge ve şahit konusunda sıkıntı yaşamayın. Bugünden ayarlamaya çalışın bu tür detayları

Anladım çok teşekkür ederim. ben zaten uzun zamandır bunlar beni işten çıkarır diye şahit ve delillerimi toparladım. umarım onlar beni işten çıkarmaz ve bende onlara dava açmam...

hemen şikayetci olun verin dilekcenizi ben verdimdi müfettişe 8 ay sonra gittim dedi sonradan ögrendim hiç gitmemiş sadece işyerine zaman kazandırmış bu ayın 5inde mehkemem vardı işyeri kaza oldugu günlerde o ay içinde beni hep iiznli göstermiş işyerinde giriş çıkış bastıgım kartlara bile yokum imzalarım bile yok izinli gününde oldu diyor 2 şahit vardı biri o gün yanımdaydı o gün işyerinde beraber çalışıyorduk dedi digeri gelmemiş mahkeye 2 ay sonra tekrar mehkemem var avukatım sende gel dedi seni görsün beni yalan söleyemez diyor şahitle görüştüm herşeyi söleyecem diyor ama aynı işyerinde çalışmaya devam ediyor acaba dönermi diyede düşünüyom ilk duruşmaya gelmemiş tarihi şaşırdı diyor ama sen sen ol denetmen yada müfettişin işyerine gittiginden emin ol benimkisi 8 ay sonra gitim dedi gitmemiş onuda gecen dedim seninde çolugun çocugun var alah için abi gitinmi dedim yok gitmediydim dedi onlardan gelen oldu dedi işyeri bence zamn kazandı ve evrakta oynama yaparak beni o gün ve o ay içinde aynı günler iznli gösterdi kimseye güvenilmiyor lah yardımcın olsun ben dava açtım 7 ay sonra ilk duruşmam oldu ikinciside 2.5 ay sonra ben denetmenede açtım neden işyerine gitmedin diye blmiyom ne olur benim el bilek donduruldu sol el bilegi gözle görülür kısaltmada var el bilek hiç oynamıyor bükülmüyor ölene kadar öle kalcak diyor güç kaybıda çok herangibi bir oran almadım 2. mahkemede beni adli tıpa sevkedecekler işyeriyle aramda el için bişe varmı diye bir bag kurmaya çalışacaklar bilemiyom ne olur

Üst Alt