Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası ceza davasında şikayetçi olmasam hak kaybım olur mu?

Kerimkerim

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar bende iş kazası geçirdim nasıl bir yol izleyecegim haklarım neler bilemiyorum ceza davasına şikayetçi olmasam kaybın olur mu bana kazancı ne şikayetçi olmanın tazminat davası acamaz miyim

İşyerinde konteyner kapağı açarken ağaç üzerime düştü sol ayak bilegimden itibaren ayağım koptu diz altı amputasyon yapıldı ben kazan bölümünde çalışıyordum o gün oraya verdiler 2 ay oldu fabrika maaşımı elden veriyor rapor ücreti yatıyor bana protez takacağini söylüyor tazminat verecekmiş malulen emekli olur diyormuş beni tedavi için ilk aşama özel hastaneye götürdü masrafları karşıladı
bizim enişte sordu ne olacak diye müdüre calistiririz dedi özür raporu almadim daha

nasıl bir yol izlemeliyim ceza davasına şikayetçi olmasam tazminat davası acamaz miyim benden ifade almadılar kendim mi gideceğim bir kaç kez evde düştüm işyerini aramak zorunda kaldım hastaneye götürmesi için borcum var dava ne kadar sürer boynumu bukuyor

iş yerinden raporum devam ediyor protez takılacak aşamaya gelmesi için tedavinin devam ediyor isyeri maasimi elden veriyor SGK dan rapor ücreti alıyorum 50 lira kredinin var ev yaptım borcum oraya borçlardan dolayı şikayetçiyim istemiyorum ama iş yerinden tazminat almak istiyorum

4-5 yıl önce girdi çıktı yaptım işyerine 1600 lira maaşım hep mesaili çalıştım borçlar için yaşım 45 iş göremezlik ne kadar alırım şikayetçi olmaz İsyeri tazminat veririm malulen emekli olur demiş ama bana protez takacağini diyor çalışmak istersen calistiririm diyor ama ben protez ile çalışabilir miyim iş yeri arkasında durur mu bilemiyorum haklarım neler nasıl yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz

Oncelikle cok gecmis olsun.buraya yazman iyi olmus,damdan dusenin halinden damdan dusen anlar.insallah bu forumda sana yardim edecek birisini bulursun.buradaki arkadaslardan basina gelemleri tecrubelerinden sana aktaracaklardir.ayrica kesinlikle avukat tutmani tavsiye ederim,dost ahbap iliskisinin olmadigi konusunda uzman bir avukattan hukuki destel almalisiniz.her avukat bu isleri bilmez bilemez.vekalet verene kadardir hersey .o nedenle baroya ugrayin sadece bu davalari alan zehir gibi avukatlar var.sonradan kimse arkanda durmaz, sonra sag gosterip sol vururlar uzulmenizi istemem.tekrar gecmis olsun.

öncelikle çok geçmiş olsun.
sürekli işgöremezlik geliri için tedavin bittikten sonra sgkya başvurup işgöremezlik oranı belli olunca maaş almaya başlayabilirsin.Buda 1,5 yıl kadar sürüyor.
Tazminat içinde anlaşmaya gidersen daha iyi olur.mesela 250 bin yada iyi bir ev verirlerse bence kabul et yoksa en az 5 yıl mahkeme sürer.

Merhabalar, iş hukukunda faaliyet gösteren bir avukat olarak yardımcı olabilirim. Özelden daha ayrıntılı yazabilirsiniz.

lawyer07

Antalya dan kalkıp Bolu ya duruşmaya mı gideceksin. uçak yol masrafını karşı taraf mı ödeyecek:p

Kaza geçiren herkesin kulağına küpe olsun avukatınızı kaza geçirdiğiniz il yada ilçeden bulunuz sakın şehir dışından avukat ile anlaşmayın ya duruşmaya girmez ya mazeret gösterir yada otel yol masrafını ister. İş kazası geçirdiysen branşı sgk mevzuatı veya iş kazaları olan bir avukat tutmanızı öneririm. Bu platformda müşteri arayan avukat yada hasar destek danışmanlık firması olan hiç kimseye itimat etmeyin lütfen!

Kerimkerim

Öncelikle kaza sonrası sürekli iş göremezlik geliri almak farklı şey, emekli olmak farklı şey, tazminat almak farklı şey. Üç haktan bahsediyoruz yani.

1- İş kazası olduğu sgk'Ya bildirilmeli ve hastaneden işgücü kaybı raporu alınmalı. Bu süreç sonunda Sürekli iş göremelik geliri bağlanır. Bir nevi emeklilik gibidir. Çalışmaya mani olmaz. Yaşam boyu sağlık güvencesi sağlar

2- Diz altı ampütasyon ile %40 ve üzeri rapor alırsın. Bu da seni engelli statüsüne sokar ve o statüde erken emeklilik hakkın doğar. Emeklilik kriterlerini belirlemek için şunları bilmeliyiz:
Doğum tarihiniz gün/ay/yıl?
İlk sigortalı olduğunuz tarih gün/ay/yıl?
Primleriniz hangi tarihler arasında hangi statüde yattı? Toplam prim gün sayınız nedir?

3- Tazminat hakkınız bakidir. 10 yıl süresince tanıklar ve deliller lehinize olması şartı le her zaman tazminat davası açabilirsiniz.

Üst Alt