Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası hangi haklara sahibim?

asilazmaz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Ben resmi kurumda, ağır ve tehlikeli iş gurubunda, ağır vasıta şoförü olarak çalışmaktayım
11/09/2017 ,günü işyerinde üzerime makina parçası düşmesı sonuncu ,sağ ayağımda tıbia (kaval kemiği) kırığı ,bağ kopması, sağ ayak baş parmağında kırık oluştu ,ameliyat alçı sonrası, ayak bileğinde hareket kısıtlılığı oluştu, iki tane platin kaval kemiğine takıldı

hal böyle iken ben tekrar eski şartlarda çalışmalı mıyım? ağır vasıta araç kullanma zorunluluğum var mı ?
sürekli iş görmezlik veya ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu almalı mıyım yada alabilir miyim ?

bilgisi olan arkadaşlar cevaplar ve yönlendirirse sevinirim. herkese sıhhat afiyet ve mutluluk diliyorum.

asilazmaz Öncelikle geçmiş olsun.

Kazadan sonra ilk yapmanız gereken SGK ya iş kazası bildiriminde bulunmaktır. Bulunduğunuzu varsayıyorum.

SGKya başvurduktan sonra sgk müfettişleri olayı araştırır. Bu esnada tedaviniz devam eder. tedaviniz bitene kadar sgk size geçici iş göremezlik aylığı diğer ismiyle rapor parası verir. kontrol muayenelerinizi kaçırmadan tedavinizi bitirin. tedaviniz bittiğin de sgknın iş kazası servisine durumu bildirin. sizi heyete yönlendirirler. Heyete iş gücü kaybınız oluştu mu o değerlendirilir. dosyanız röntgen leriniz vs ankaraya gönderilir. Ankara dan sürekli iş göremezlik oranınız varsa belirlenir. %10 ve üstü bir rapor ankaradan gelirse size ömür boyu sürekli iş göremezlik aylığı bağlanır.

Çalışma pozisyonumla ilgili bir değişiklik talebim olabilirmi ayağımdaki platin bileğimdeki sıkıntıdan dolayı ,olay anında duruma hakim değildim adli Vaka tutanağı tutulmuş, sgk dan 117gün geçici iş görmezlik ödeneği aldım müfettiş için tekrardan müracat etmem gerekirmi.

1) tedaviniz bittikten sonra doktorunuz sizi heyete sevk ediyor. (doktorunuza tedavi bitince olayın iş kazası olduğunu hatırlatın) heyet size çalışabilir yada çalışamaz raporu veriyor, hangi işlerde çalışbileceğiniz o raporda yazıyor. onu iş yerine veriyorsunuz. Bende böyle olmuştu.

2) Bazı işverenler iş kazası bildiriminde bulunmuyor. eğer sizde iş kazası bildiriminde bulunmadıysanız. sıkıntı çıkabilir. iş kazası bildiriminde bulunup bulunulmadığını öğrenmek için Bağlı bulunduğunuz yani primlerinizin yattığı sgk na başvurun orada iş kazası servisi var oraya olayın iş kazası olarak kayıtlara geçip geçmediğini sorun... Telefon ilede bilgi almaya çalışabilirsiniz. aklınıza takılan sorulara onlar daha doğru cevaplar verir.

Acizane tecrübemi paylaşayım yaşadığım kaza sonuncu gösterilen geçici ilgiye kanıp Kanuni takipten o an için feragat etmiştim takip korkusu kalmayınca herkes normal yaşantısına dönüyor siz sorunlarınızla başbaşa kalıyorsunuz karar verirken duygusal olmayın utanmayın korkmayın herkese sıhhat afiyet diliyorum kalın selametle

Üst Alt