Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası hem SGK hem de sigortadan mı tazminat alınır?

Montanaa

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar 12 sene profesyonel futbol oynadım gecen sene antrenman esnasında kolum kırıldı ameliyat oldum koluma platin takıldı , kulüp bana karşı vecibelerini yerine getirmedigi icin mahkemeye verdim sgk ya iş kazası gecirdigime dair basvuruda bulundum sgk nın arastırması sonucu iş kazası oldugu kabul edildi , kolumdaki hasar orani icin egitim araştırma hastanesinde heyete girdim sonuc olarak kolumda yuzde 5.10 sürekli maluliyet oranı tesbit edildi...ayrıca futbol federasyonundan ferdi kaza sigortam var policede kalıcı maluliyetlerde 100 bin tl ye kadar fiyat belirlenmiş , onlarıda mahkemeye verdim özel sigortanın avukatları benim avukatımı arayıp kalıcı bir maluliyet cıkarsa biz üstümüze düşeni yaparız demişler şimdi sorum şu hem özel sigortadan hemde sgk üzerinden tazminat hakkım ne kadar olur bilgilendirseniz cok sevinirim tesekkur ederim ...

Yukarıya yazmayı unuttum iş kazasını gecirdgm zaman 31 yaşındaydım gelirimde normalde federasyondaki sözleşmede yüksek ama sigortada asgari ücret 1500 görünüyor hakkımın ne olacagı konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum saygılar

Montanaa

Geçmiş olsun..

Tam iş göremezliğin halinde; Günlük kazanç x 30 x %70 veya kısaca GK x 21,
Kısmi iş göremezliğin halinde ise Günlük kazanç x 30 x %70 x Sürekli İş Göremezlik Derecesi (SİD) veya kısaca GK x 21 x SİD,
formüllerine göre hesaplanır.

Asgari ücret üzerinden Günlük kazanç alt sınırı : 59,25 TL olduğunu bildiğimiz için.. 59,25x30x70x(iş göremezlik oranınız) şeklinde hesaplayabilirsiniz.. Meslekte kazanma gücündeki kayıp oranı % 10'un altındaysa gelir bağlanmaz yalnız aklınızda olsun..

@Social Security

Hocam alakadar olup yardimcı olmak adina paylastginiz bilgiden dolayi tesekkur ederim lakin benim hic bilgim yok bu konularda hesap yapmayida bilmiyorum yukarda durumumi olabildgince net aktarmaya calistim kokumdaki sürekli hasar oranım yuzde 5.10 olarak belirlendi ayrica ferdi kaza sigortamda vardı hem normal sigortadan hemde ozel sigortadan tazminatimin ne olacagi hakkinda daha aciklayici yardimci olursaniz cok sevinirim tekrar ilgiliniz alakaniz icin tesekkur ediyorum

Hocam raporuma yeniden baktım surekli is goremezlik derecesi % 5.10 diye yazıyor

Arkadaşlar yardımcı olursanız cok sevinirim gecen sene kolum kırildi sgk ya is kazasinda n dolayi basvuru yaptim sgk arastirdi is kazasi gecirdgim kabul edildi kolumdaki hasar orani icin egitim arastirma hastanesine sevketti kolumdan dolayı % 5.10 sürekli is göremezlik orani verdiler ayrıca ben ozel sigortadanda sigortaliydim 100 bin tl police bedeliyle ferdi kaza sigortası yapılmıştı gelirim asgari ücretti kazayi gecirdgmde 31 yaşındaydim acaba bu duruma gore tazminatım tahminen ne kadar olur rica etsem yardimci olurmusunuz ?

Poliçeleri ve sgk denetmen raporunun ayrıntılarını görmeden biri birşey söylerse biliniz ki doğru bilgi vermiyordur.. Avukatınız bir bilgi vermedi mi acaba?

Hocam yukarıda yazdgm gibi bilgiler kesinleşmiş durumda raporda karar bolumunde % 5.10 sürekli iş göremezlik yazıyor kaza zamanı 31 yaşındaydım ve gelirimin asgari ücret oldugunuda yazdim ayrıca özel sigortada kalıcı maluliyet halinde 100 bin tl ye kadar bedel bicilmiş
Simdi hem özel sigortadan hemde normal sigortamdan dolayı tazminatımın ne kadar olabilecegi hakkında
kesin olmasada tecrübelerinize ve bilgi birikiminize dayanarak tahminen bir yorumunuzu alabilirsem en azından bilgi sahibi olabilirim sayenizde tesekkur ederim simdiden

şimdi 1. durumda iş göremezliğiniz %10 un altında olduğu için sürekli iş göremezlik geliri tarafınıza bağlanmaz maalesef.. kalıcı maluliyet gibi bi durumunuz olmadığı için de özel sigortadan da hiçbirşey alamama gibi bir durum yine oluşabilir.. poliçe maddelerindeki diğer hükümlerden yararlanabilirsiniz ama.. mesleğinizden bağlı olarak ileriye dönük kazancınız düşecek çünkü.. ferdi kaza sigortasından da tazminat mutlaka alırsınız.. miktar yine çok yüksek olmayacaktır..

özel sigorta dediğiniz şey işveren mali sorumluluk sigortası değil, ferdi kaza sigortası. poliçeye bakmaya bile gerek yok, oradan hiçbir şey alamazsınız. ferdi kaza sigortası genel şartları diye aratın googleda.

işveren mali sorumluluk sigortası varsa ordan alabilirsiniz.
yoksa da işverene dava açmanız gerek. işveren mali sorumluluk sigortası varsa davayı tahkimde açarsınız çabuk biter, yoksa iş mahkemesinde açarsınız yıllar sürer.

Üst Alt