Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası işten çıkartıldım. Sağlık güvencesi açısından ne yapabilirim?

battal060606

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
aradaşlar 06 06 2009 daiş kazası geçirdim L4 vertebra komprosyon kırıgı ve blateral kakaneus kırıkları oluştu bir yıl raporlu kaldım 04 06 2010 da işbaşı yazdılar
sgk dosyayı kapatıp gerekli işlemlere koyulacak ben işyeriyle mahkemelik oldugum için işbaşı yapmadım onlarda çıkış gösterecekler işyeri benim için 3 gün prim yatırmıştı şu anda saglık hizmetlerinden yararlanamıyorum
şu an çalışabilecek halde degilim saglık hizmetlerinden yararlanmak için neler yapmam
lazım nerelere müracaat lazım

bilgilendirirseniz sevinirim

Ya Yeşil Kart çıkartmalı ya da isteğe bağlı sigorta primi yatırıp bu kapsamda sağlık güvenceli olmanız gerek.

saglık güvencesi

merhaba arkadaşlar 15 12 2005 05 02 2009 tarihleri arasında bir firmada çalıştım
çıkış yapınca işkura müracaat ettim 8 ay ödenek bagladılar 2 ay aldım
bir başka firmaya işe başlayınca kestirdim 2 ay da orda çalıştım iş bitince onlarn da çıkış yaptı
tekrar eski firmanın işi açılınca oraya geldim derken iş kazası başımıza geldi işveren çıkış gösterdikten sonra işkura müracaat ettim 8 aydan kalan 6 aylık ödenegi bagladılar
saglık güvencemi işkur karşılıyor

haberiniz olsun

allaha emanet olun

Evet evet, bu detay hiç aklımıza gelmedi! Çok doğru, eğer işsizlik ödeneği hak ediliyorsa, o süre boyunca işkur sağlık güvencesi için sgk'ya prim ödüyor...

Not: İşsizlik ödeneği alabilmek için dört temel koşul öngörülmüştür;
  1. Hizmet akdinin sona erdiği tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak prim ödenmiş olması,
  2. Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışılmış olunması,
  3. Hizmet akdinin, İşsizlik Sigortası Kanununun 51’inci maddesinde sayılan hallerden birisine dayalı olarak sona ermiş olması,
  4. Sigortalı işsizin işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’un ilgili birimine doğrudan veya elektronik ortamda başvurması (Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir),
Yukarıda öngörülen şartları taşıyanlardan;
  • 600 gün prim ödemiş olanlara 180 gün,
  • 900 gün prim ödemiş olanlara 240 gün,
  • 1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün,
süre ile işsizlik ödeneği ödenmektedir.

Üst Alt