Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası işten çıktım. Bir hakkım olabilir mi?

Maraz74

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaslar bana bi yol gosterirmisiniz evli 2 cocuk babasiyim 26 yasim 18.03.2014 tarihinde is basi yaptim 21.07.2017 tarihinde is kazasi gecirdim is kazasi bildirimi oldu.
Forklikt ile 1.5 mt yakin bi yerden yan yattim dustum hava yagmurluydu yerler kaygan forklift kulustur du cok kotuydu ve kafama 19 dikis atildi izi var kabarik vs. Ve unutkanligim var ama sanki kazadan sonra daha cok olmus gibi İs kazasi gecirdim yer is yerinin baska bi depo kiraladigi yer hic bir sekilde guvenlik onlemi yoktu ne bi korkuluk ne bi levha kaygan zemin vs bu tarz levhalar nede guvenlik kamerasi Hastaneye polis geldi sikayetci olmadim.bunun uzerine 20 gun raporlu kaldim sonra is basi yaptim ve beni oldum konumdan aldilar forkliften indirdiler bidaha binmeme izin vermediler beni yildirmaya calistilar mobik uyguladilar ve bunun uzerine calistigim sirkette senelik 2 defa performans veriyorlar bana ilk 6 ay icin dusuk performans verdiler sonra ki 6 ay icinde dusuk verdiler ilk 6 ay icin sordumda kaza yaptin ondan verdik dediler ben is kazasi tutana tutan is guvenlikci sordum % kac hata orani bende diyerek bana dedi ozkan %0 sende hata cunku guvenlik onlemi yoktu calistigim sirket buyuk bi firma ben dedim bi ornegini verirmisiniz dedi gel verim diye sonra 10.11.2018 tarihinde dayanamayrak kendi istegimle isten ayrildim ayrilmadan once is guvenlikcinin tuttugu tutanagin bir ornegini istedigimde veremem dedi bu sefer ve vermedi. Ve isten ayrildim tazminatimi ve ihbarimi verdiler sadece bu kadar
Bu konuda nasil bi yol izlemeliyim neler yapmaliyim

bir avukata vekalet vereceksiniz.
o da önce sgkya başvurup iş kazası dosyanısını inceleyecek, kusur oranına bakacak sonra da dava açacak.
dava aşamasında sizde kaza nedeniyle kalıcı sakatlık meydana gelip gelmediğine bakılacak, sakatlık meydana gelmişse, kusur-maaş-yaş-sakatlık oranı vs kirterlere göre size tazminat ödenmesine karar verilecek.
bu arada dava 5-6 yıldan önce bitmeyecek, 3 yılda tahsil ederim vs. diyenlerden uzak dur.

ücretsiz destek

Peki sgk ben kendim basvuruda bulunsam oran bana solemezlermi ? Ve avukat onden ucret talep edermi ?

söylerler tabi ki ama o belgeyi gidip almanızın size size hiçbir somut faydası yok, sadece merakınızı gidermiş olacaksınız.
Dava için zaten mevburen bir avukata vekalet vereceksiniz, bırakın avukat alsın. bu iş için ayrıca ücret talep etmez avukat.
ama ille de ben gideceğim, kendim memurlarla görüşüp alacağım derseniz tabi ki gidip alabilirsiniz.

ücretsiz destek

Anladim tesekkurler ozman bana gerek yok ben avukat ile gorusme saglamaliyim
Peki bu konuda iyi bir avukat nasil bulabilirim ?

bu konuda benim yönlendirme yapmam doğru olmaz.
kendi şehrinizden, mümkünse sendika vekilliği-bilirkişilik yapmış ya da çok sayıda iş kazası-meslek hastalığı vs. dosyalarla ilgilenmiş birilerini bulmaya çalışmanızı öneririm.

ücretsiz destek
Anladim cok tesekkur ederim ozman ole bi avukat bulmam lazim

Redmi 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lawyer07

Merhaba arkadaslar bana bi yol gosterirmisiniz 26 yasim 18.03.2014 tarihinde is basi yaptim 21.07.2017 tarihinde is kazasi gecirdim is kazasi bildirimi oldu.

Forklikt ile 1.5 mt yakin bi yerden yan yattim dustum forklift kulustur du cok kotuydu ve kafama 19 dikis atildi izi var kabarik vs. Ve unutkanligim var ama sanki kazadan sonra daha cok olmus gibi İs kazasi gecirdim yer is yerinin baska bi depo kiraladigi yer hic bir sekilde guvenlik onlemi yoktu ne bi korkuluk ne bi levha kaygan zemin vs bu tarz levhalar nede guvenlik kamerasi Hastaneye polis geldi sikayetci olmadim.bunun uzerine 20 gun raporlu kaldim sonra is basi yaptim ve beni oldum konumdan aldilar forkliften indirdiler bidaha binmeme izin vermediler beni yildirmaya calistilar mobik uyguladilar ve bunun uzerine calistigim sirkette senelik 2 defa performans veriyorlar bana ilk 6 ay icin dusuk performans verdiler sonra ki 6 ay icinde dusuk verdiler ilk 6 ay icin sordumda kaza yaptin ondan verdik dediler ben is kazasi tutana tutan is guvenlikci sordum % kac hata orani bende diyerek bana dedi ozkan %0 sende hata cunku guvenlik onlemi yoktu calistigim sirket buyuk bi firma ben dedim bi ornegini verirmisiniz dedi gel verim diye sonra 10.11.2018 tarihinde dayanamayrak kendi istegimle isten ayrildim ayrilmadan once is guvenlikcinin tuttugu tutanagin bir ornegini istedigimde veremem dedi bu sefer ve vermedi. Ve isten ayrildim tazminatimi ve ihbarimi verdiler sadece bu kadar

Bu konuda nasil bi yol izlemeliyim neler yapmaliyim

şöyle de bir tavsiye vereyim, avukatların reklam yapma yasağı vardır, googleda arayarak bulduğunuz ya da forumlarda "ben iş hukukçusuyum, uzmanlığım bu, dosyanıza ben bakayım" diyen avukatlar bu yasağı delip iş kapma peşinde olan tiplerdir, bunlardan kimseye hayır gelmez.
avukatınızı, bir tanıdık vasıtasıyla, tanıdık yoksa da sendikalara falan sorarak bulmaya çalışın.

Bulunduğun ilin SGK sına şu tarihte iş kazası geçirdim mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum diye dilekçe yaz SGK seni hastaneye sevk etsin yola burdan başla✌✌

ücretsiz destek

Bi avukat gorustum dun e-devlet uzerinden sgk bildiri yapti hastane sevk yapmasi icin 1ay sonra eve kagit gelir ona gore hareket eder konusuruz dedi

Geçmiş olsun kardeşim suan aslında senin avukat ile bu aşamada suan bir işin yok,ilk önce baglı bulunduğun SGK’muna müracaat edip,İş kazası geçildiğini beyan et onlar da seni bir devlet yada Üniversite versite Hastanesine sevk edecekler oradan muayene ve tetkikler yapılıp dosyan Ankara kocatepe sağlık kuruluna gidecek oradaki kurul tarafından sana iş kazasına bağlı iş kaybı oranı çıkacak eger iş kaybı oranın %10 ve üzerinde gelirse iş kazasına bağlı olarak sürekli iş görememezlik maaşı alacaksın ömür boyu ve ssk li olmazsanda ömür boyu sen ve bakmakla yükümlü ailen sağlık güvencesinden yararlanacak,Eger bu süreçleri tamamlayıp bu iş kazasına bağlı oranın geldikten sonra bir avukat ile anlaşıp görüşmen dqha uygun ve mantıklı olur,Çünkü bu süreçler olmadan dava sürecin bir ilerleme olmaz ve zaman kaybı olur ve eger bu sürece simdiden avukat dahil edersen bazı avukatlar bu konuda % talep ediyor anladığım kadarıyla yapacagın ilk iş gidip kendi sahsi olarak ssk ya müracaat edip sevk almak.

Tesekkur ederim % olarak bisi konusmadik dediniz gibi sgk basvuru yaptik sadece peki oran verirlermi acaba basimin sag taraf on kismina atildi 19 dikis

Fotografta pek belli olmuyor ama elle ve normal bakildi zaman dikis izi olarak baya kabarik kaldi

Son düzenleme:
Hocam eger kalıcı hasar varsa ise oran çıkar lakin bu doktorların görüşleri ve tekikleri sonucu doktorların bileceği konu,siz sevk günü hastaneye gittiginiz gün elinizde tedavi ile ilgili rapor belge ilaç ve ezkpertiz gibi kaza ile ilgili ne varsa hem tedavi oldugun doktora hemde ssk ya teslim et,cıkacak her iş kaybı oranı için tazminat açma hakkın var,oranın % 10 altında gelse dahi maddi ve manevi tazminat alma hakkın var

cumaliman

Anladim peki sole bisey sorsam simdi sgk basvurduk hastane sevkim yapildi farz ediyorum. Kalici hasar olarak atilan dikisler
Benim sormak istedim mesela pskolojik olarak etkilendim kazadan sonra forklift kullanmadim unutkanlik olustu bazen bazi seyleri unutuyorum sgk beni bolum olarak neye yonlendirir ve bolum fark edermi bunlari soylemem gerekmi ? Hangi doktor yonlendirirse? Bunun hakkinda bilginiz varmi
Sgk beni sevk ettiginde hangi bolum sevk eder ?

İlk süreçte avukata gerek yok.Eğer işyerine dava açacaksan avukata ihtiyacın olacak.İş kazası maluliyet maaşı ve oranı için sgk ya müracaat etmen gerek.sgk senden bazı belgeler ister.bunlar;olayı ayrıntılı şekilde anlatır dilekçe,askerlik durum belgesi,o iş yerine girişte aldığın ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu,kazadan sonra tedavi gördüğün hastaneden alacağın epikiriz ve tedavinle ilgili tüm raporlar.Bunları sgk ya verdikten sonra kurum iş kazası kararı kararı alıp seni en yakın üniversite hastanesine sevk edip şu anki sağlık durumunu gösterir sağlık kurulu raporu isterler.O rapor geldikten sonra yaşadığın yere yakın sgk bölge sağlık kuruluna gönderir.( Kocaeli de yaşıyorsan İstanbul bölge sağlık kuruludur ) Eğer sağlık kurulu senden ek rapor istemezse ve %10 üzerinde maluliyet verirse maaş bağlanır.Bu aşamaya kadar avukata gerek yok.Zaten mahkemeye de vereceksen mahkeme önce sgk ya yönlendiriyor ve bu işlemlerin tamamlanmasını bekliyor.Eğer sgk nın istediği belgeleri eksiksiz verirsen işlemler çok uzun sürmüyor.en fazla 1-2 ay içinde sonuçlanır

İlk etapta sgk bölüm olarak sevk etmiyor.sen kurula girerken söylüyorsun hangi bölümler olduğunu.Eğer bölge sağlık kurulu gerek görürse yeniden rapor istiyor

yakupuygar

evet kocaeli yasiyorum Sgk muracat ettim e devlet uzerinden bekleyip ordan gelen habere goremi hareket etmeliyim ? ise girerken aldigim calisabilir raporu bende yok isyerinde. Tedavi olarak ilk mudahale yani dikisler okan universitesinde yapildi sonraki kontrol sureci ozel medikal hastanesinde yapildi evraklar eksikmi deyilmi bilmiyorum bu hastanelere gidip alabilirmiyim kagitlarimi ?
Ve yarin kocaeli derince egitim arastirma dan noroloji randevu aldim
Ordaki doktor gosterecegim

Sgk sana yazı yazıp evrakları isteyecek,yalnız bence yazıyı beklemeden sen gidip sor ne istiyorsunuz diye.Hastanelerden belgelerini istediğinde verirler.İşe girerken aldığın rapor sende yoksa bunu ilgili memura söyle.Onlar yazı ile iş yerinden isterler.İş yeri sgk dan yazı gelirse o raporu sgk ya göndermek zorunda.

Üst Alt