Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası işverenin düşük gösterdiği maaşın düzeltilmesi ve iş göremezlik..?

Konular
6
Reaksiyonlar
0
is kazasi sonucu açılan maddi manevi tazminat davasi süreci içerisinde işçinin maaşını düşük gösteren işveren maaş hakim tarafından yeniden belirlenebilmesi için melek odalarına ve emsal is gruplarından belirlendikten sonra sürekli is goremezlik gelirine yansirmi. Ayrıca is verene dgm tarfından ceza kesilmesi gündeme gelirmi

Emsal ücretinizin yüsek çıkması iş Göremezlik gelirine yansımıyor. Davanız kesinleşince SGK ya dilekçe ile başvurup mahkeme kararlarını gösterek iş göremezlik gelirinin artmasını talep edip şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer SGK talebinizi red ederse SGK işlerinden anlayan bir avukat bulup kazanabilecekse SGK ya karşı dava açabilirsiniz. SGK ya karşı açacağınız davayı kazanırsanız sürekli iş göremezlik geliriniz artabilir. Bu işlerden her avukat anlamaz. SGK işlerinden anlayan bir avukat bulup ona danışmanız gerekir.

Mahkeme sürecinde m aasiniz is verenin gösterdiği gibi olmmadigi kesinleşince yani mahkeme yeni bir maaş belirleyici sgk tarafından is verene yaptığı bu suç karşılığında bir ceza kesermi

Alper işbilen keseceğini sanmıyorum. iş kazalarından dolayı zaten sgk iş verenlere komik komik para cezalar veriliyor.

Asıl ceza şu diyebiliriz, davanız kesinleşince SGK iş verene karşı rücu davası açıyor. SGK işciye bağlanan sürekli iş göremezlik gelirini iş verenden talep ediyor. Bu rücu davası iş verenlerin canını yakıyor.

Benimde böyle bi durumum var mahkeme kararı tüm kurumları bağlayıcı dır bence sgk yı dava etmeden bu sorun çözülecektir eğer itiraz edersen süreç hakkında bizide bilgilendirirmisşn Alper işbilen

@Alper işbilen[FONT=sans-serif]
işveren sizin aylığınızı bordroda düşük gösteriyor ise ve siz bunu belirleyip deliller ile sunarsanız iş veren her düşük gösterdiği ay için asgarin ücretin iki katı ceza öder eğer zaten siz aylığınızı bankadan düşük alıyor isediniz ve gerisini elden alıyorsanız bunu sgk denetmen servisine mahkemeye başvurmadanda şahitler v.s. ile ispatlıyabilirsiniz eğer mahkeme kanalı ile aylığınızın düşük gösterdiğini ispatlarsanız ve mahkeme bunun için karar verirse bu karar sgk yı bağlar ve buna istinaden aylıkalrınız kazançlarında yükselme yapar ozamanda iş kazası aylığınız yükselir işverene ceza olur olmaz diye bir şey yok[/FONT]

Arkadaşlar su soruma halen cevap bulamadım.dosya hesaplama bilirkisine gitti.maaşının asgari ücretten olmadığı itirazı gitmeden önceki yapılmalı idi yoksa geldikten sonrada yapilabilirmi

bilirkişiye gitmeden önce maaş itirazın yapılması gerekirdi

Bu konuyu ona daha yeni açtım. oda keşke daha önce söyleseydin dedi. haklı galiba. ama prosedür gitmeden öncemidir. geldikten sonra da olmuyormu.

@Alper işbilen Avukatın mahkemeden yinede emsal ücret tespitini isteyebilir. gireceğiniz ilk duruşmada hesap bilirkişinin hesabına itiraz ederek emsal ücret tespitini istesin. davan birazcık uzamış olur başka sorun olmaz. Aynı durumu bende yaşadım.

Çok teşekkürler.avukatım ile görüşeceğim.inşallah bunu ister.bazı avukatlar erken bitsin ben paramı alayım diye davayı uzatmiyorlarmis.uzaması mühim değil.ee geç bitecek.fakat adalet tecelli etsin ve hak yenilmesin.

Üst Alt