Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası Kusur ve Oran belirlendiğinde hukuk süreç nasıl ilerler?

Ebuhümeyra

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba 2017 yılında pres kazası sonucu 4 parmağımı kaybettim. is göremezlik raporum %28. Mahkeme şuan bilirkişiye yolladı 2 ay oldu bilirkişi hala kusur oranı tespit etmedi ama sgk müfettişi %20 bana %80 karşı tarafa verdi acaba şimdi ne gibi süreç beni bekliyor? bilirkişi kusur belirledikten nekadar sonra tazminat hesaplar? Birde ne kadar alırım tazminat? Yaş 31 şuan. Kazada 29 du. Maaşım asgari ücret idi

geçmiş olsun dediğin oranları doğruysa yaşın ve maaş bilgilerine göre 185 bin lira civarı gibi bir para alırsın

Teşekkür ederim abi cok az ya peki hangi aşamalar kaldı şuan mahkeme bilirkişisi kusur tespit edicek nezaman sonra tazminat hesaplar acaba?

Ebuhümeyra

kusur bilirkişisinden sonra dosya hesap bilirkişisine gidiyor. çıkan hesaba itirazlar olmazsa karar aşaması geliyor. karardan sonra işveren istinaf mahkemesine itiraz edebiliyor istinaf mahkemesinde karar çıkınca işveren itiraz ederse yargıtaya dosya gönderiliyor. karar kesinleştikten sonra icra dairesine başvuruluyor.

Ssk verdi ise sana kusur orani %80....mahkemede ayri bir bilir kisi ile kusur orani belirler ve mahkemenin melirledigi kusur orani ile tazminatin hesaplanir ..mahkme sizin kusurunuzu cogalta bilirde azalta bilirde

Hanedir ve tr123 ikinizede çok teşekkür ederim. Bu sitede iş kazası mahkemeleri hakkında çok sağlıklı bilgiler paylaşmışsınız. Yanıtı geç yazdığım için k. Bakmayın. Şuanda Davam bitmek üzere. Kusur oranı %20 çıktı. Geçen ayda hesap bilirkişiye gitti 15 günde geldi. Çıkardığı rakam 300 bin. Psd Ve küsür oranı düşünce 170 kalmış tabi manevi Ve yasal faiz hariç. Bu siteden edindiğim bilgilere göre temyiz sürecinin çok uzun sürdüğünü gördüm. Ama avukatıma bende de uzun sürermi diye sordum. Cevap olarak bizim davamız basit bir dava karışık değil bu sebepten temyiz süreci fazla uzun sürmez dedi sayın arkadaşlar. Siz nekadar düşünüyorsunuz? Ayrıca manevi konusunda sizin bilginiz benim için önemli. Sonuçta tecrübelisiniz. Bende hayatıma yeni bir sayfa açmak istiyorum. Bu bilgilere ihtiyacım var. Hepinize selamlar

Merhaba arkadaşlar yaşadığım iş kazasından dolayı açtığım davada karar lehime sonuçlandı. Daha doğrusu karar çıktı. Ama 1aylık gerekçeli karar yazılma süresi olmasına rağmen gerekçeli karar hala yazılmadı. Zaten 3 yıldır sürünüyoruz mahkemede şimdide haziran ayının 18'inde karar çıkmasına rağmen Temmuz 22'sine geldik hala daha bekliyoruz paramızı hakkımızı alacağız diye. Bu nasıl iştir Ya? Arkadaşlar size sorum şu şuanda 34 gün oldu hem bayram hemde adlı tatil başladı Ne olacak şimdi taa adlı tatilin bitmesini bekleyeceğim gerekçeli karar yazılması için yoksa bu kurban bayramı bittikten sonraki hafta adlı tatil içinde gerekçeli karar yazılır mı? Beni aydinlatirmisiniz?

Merhaba arkadaşlar geçen ay iş mahkemesinde hakim karar verdi. Fakat şöyle tuhaf hükmetti. 170bin tl maddi tazminatin 29.07.2017 tarihinden itibaren yasal faizi geçmemek üzere bankaların uyguladığı en yüksek mevduat faizi ile davali şirketten alınıp davacıya verilmesine... Bu nedemek oluyor arkadaşlar bilgi verebilirmisiniz? Hem yasal faizi geçmemek üzere diyor hemde bankaların uyguladığı en yüksek faizle diyor? Birisi yüzde 9 gibi komik bir miktar biriside yüzde 15,20 vs gibi bir miktar.?

170bintl ana para ve yıllık %9 faiz eklenecek.

Merhabalar. 2013 yılında yüksekten düşme sonucu iş kazası geçirdim. Yüzde 14.1 sürekli isgorememezlik raporum var. Geçen yıl işvereni mahkemeye verdim. Sgk müfettiş raporunda kusur oranı işveren kusuru yüzde 100 bana 0 kusur vermiş. Bilirkişi raporunda işveren kusuru yüzde 70 bana yüzde 30 vermiş. Mahkeme SGK mufettis raporunami yoksa bilirkişi raporununa goremi karar verir.

Kavalye58

2 yil daha geçse zaman aşımı olacakmis. Neyse dava acmissin sgk müfettişinin verdiği kusur oranı sana bağlanan sürekli iş göremezlik gelirini etkiler. Bilirkişi kusur oranı direk alacağın tazminat miktarını belirler. Yani %30 kusur oranı tazminatından düşer. Avukatın bilirkişi raporuna itiraz etsin ve yeni bilirkişi raporu istesin.

Pa_Pi

Cevap için teşekkürler.Avukat Davayı 10 bin lira maddi 135 bin lira manevi olarak açtı. 10 maddi tazminat düşük değil mi? Bide dava sonunda ne kadar tazminat alabilirim. Sürekli isgorememezlik yuzde 14.1 ve şu an ek ödemeyle 760 lira sürekli isgorememezlik ödeneği almaktayim.

Kavalye58

Davayı genelde düşük açarlar sonradan artırma imkanın var. Bunu kafana takma sana bağlanan sürekli iş göremezlik gelirinin pesin sermaye değeri bilirkişi tarafından tazminatından düşecek. Kusur oranin tazminatından düşer. Bunları bilmeden ne kadar alacağını kimse bilemez. Kaza tarihinde asgari ücret alıyorsan ve yaşın genç değilse adli tip raporun düşük olursa yüksek tazminat çıkmaz.

Üst Alt