Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası SGK toplu ödeme yapmadı! Dava açmak istiyorum..?

SanalHayat

Üye
Konular
88
Reaksiyonlar
9
merhaba arkadaşlar

ben 2002 de iş kazası geçirdim omuriliğim kırıldı belden aşağısı tutmuyor
tazminat davası açtık 13 yılın ardıda yerel mahkeme iyi kazandım dosya 3 aydır yargıtay da ne zaman gelir bilmiyorum öne almaları için dilekçe verim red edilmiş...

Asıl konu ben 2012 de sgk ya baş vurdum iş göremez maaşı için sgk bana iş göremez maaşı bağladı 81 no ile şimdi ben geçici iş göremez ma
aşı flan almadım sgk kaza tarihinde toplu ödeme yapmadı 2012 de hastane baş vuru tarihinde ödeme yaptı dilekçe vedim oda red edilmiş

şimdi ben sgk ya dava açmayı düşünüyorum kaza tarihinde toplu ödeme yapması için bu gibi davaları bilen varmı sizce kazanırmıyım davayı ne kadar sürede sonuçlanır bide avukat tutacak param yok bilgisi olan varsa cevap verirseler çok sevinirm teşekkürler...

10 Yılı geçtiği için mi ödeme yapmadı toplu olarak acaba

imQ Bildiğim kadarıyla rapor parası yani geçici işgöremzlik parası tedavisini aksatmayanlara veriliyor. tedavini zamanında olmadıysan yada iş kazası bildiriminde bulunmadıysan rapor parası verilmesi mümkün değil. ben 2 yıl rapor parası aldım, sırf birkaç gün raporumun günü geçti diye SGKdan azar işittim. birdaha geç kalırsan rapor paranı vermeyiz vs demişler... rapor parasındaki amaç işcinin tedavisini aksatmadan yapması... Ama yinede uzman avukatlara danış.

diğer konuya gelirsek toplu para dosyan Ankara'ya gittiği andan itibaren işlemeye başlıyor (benim dosyamda öyle oldu) Ankara da dosyanız kaç ay kalırsa onların birikmişini veriyorlar. örneğin Ankara da dosyanız 3 ay kalırsa 3 ayın maaşını toplu olarak verirler...

imQ

Allah Allah! İş göremezlik geliri iş kazası tarihinden itibaren bağlanır. İtiraz nasıl bir gerekçeyle reddedildi?

işte itraz gerekçesi ünüversteden kesin alınan rapor kasım 2012 ondan toplu ödemeyi o tarih geçerli kılmış... dava açmak istiyorum varsa bilen cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler

rapor tarihin ne olursa olsun kazadan sonra tedavi sürecinde almış olduğun rapor parası( istirahat raporu) hangi günde bittiyse o günden sürekli iş görmezlik yada malullük aylığı bağlanan güne kadar olan süreci ( 3 sene 8 aylık dilimi toplu aldım ) toplu vermek zorunda bu senin hakkın ...

Şimdi dediğine göre üniversite hastanesinden son aldığın rapor ile kaza tarihi arası 10 seneyi aştı mı ?

10 seneyi aşmadı 07.20.2002 de kaza geçirdim .kasım 2012 de iş kazasıdır diye sgk ya baş vurdum bana iş göremez maaşı bağladırar baş vuru tarihinde toplu ödeme yaptı 10 senenin içindeydim kıl payı kurtardım :) avukat hatasından dolayı

hakkını sonuna kadar savun ilk olarak SGK'ya bir dilekçe(yüzyüze görüşte olabilir daha anlatıcı olur ) yazmanı tavsiye ederim bir yanlışlık olmuş olabilir sgk sistemleri manuel çalışıyor diye biliyorum.

yargıtay tazminat onyladıktan sonra süreç nasıl olur

merhaba arkadaşlar benim olayı yazmıştım buraya...yerel mahkemeyi kazanmıştım şimdi yaragıtayda temzyedeydi dosyam kasım ayında yargıtayda duruşmam var karşı taraf duruşmalı temyiz istemişti şimdi yargıtay onayladıktan sonra ne olur kaç günde tazminatı alırım...bide avukatım çıkan miktarı tam söylemiyor bimiyormu acaba yani ben yargıtay sitesinde farklı miktar gördüm avkatım daha az bir miktar söyledi yani tam sölemedi vakaletim onda çıkan net miktarı görecekmiyim ben süreci yaşıyan veya bilen yazarsa teşekkürler...

Yargıtaya dosyan ne zaman gitti, kaç ay sonra yargıtay gün verdi?

Sevgili kardeşim yargitayin sitesinde farkli bi rakam gördum dedin ya duruşmadan önce nasil görundu acaba
.avukatin asla gizli bi iş ceviremez neyse sana göstermek zorunda..birde yerel mahkemenin vermiş oldugu kararı biliyor olmalisin
..bende yerel mahkemeyi kazandim ve dosyam yargitaya geleli 15 gun olmuş.e devletten hersey gozukuyor ama miktar filan acaba yargitayin baska bi sitesinden nereden görebilirim...saygilar..

imQ , yargıtayda dosyan kesinleşince dosyanı geri mahkemene gönderiyorlar, karşı tarafa ödeme emri gidiyor yanlış hatırlamıyorsam, ödeme yapılmazsa avukatın icra işlemlerini başlatıyor. Benimki 2 ay sürmüştü, 2 ay sonra ödeme almıştım.

Diğer konuya gelirsek Turkiye.gov.tr den mahkeme sonucuna bak orada da bir rakam yazmalı. Benimkinde yazıyordu.
Avukatlar karşı taraftan davayı kazandığı için avukat ücretini istiyor birde bizden alıyor yetmiyor bide tazminatınızdan pay alıyor. Biz kazayı geçiriyoruz hayatımız mafoluyor avukatlar köşelik oluyor. 10-15 lira sana söylediği rakam arasında fark var ise o karşı tarafdan alacağı avukatlı ücreti olabilir. onuda sana söylemez.

enes75.dosyam yargıtayda 9. aylık bir zamanda gün verdiler...sefer şahin. e devlet sitesinde gördüm dosyan numaranı biliyorsan girir bak görürsun zaten yerel mahkemenin verdiği miktar beliydi madi manevi tazminatı toplu olarak gördüm miktarı...tr123...öyle az bir miktar eksik söylemiyor mesala ortalama 400 bin tl yazıyor avukat 300 bin diyor... ben avkatla anlaşırken yüzdelik olarak anlaşmadım çünkü sonradan değiğştirdim avkatı elden bir mikar olarak anlaştım zaten karşı taraftan alıcak acaba karşı taraftan alacağı miktarıdamı içinden hesaplıyor yoksa bana üç kağıtmamı yapıcak o kadar eksik söylemesi düşündürüyor arkadaşlar vekaletim onda istediği gibi tazminat parasını kulanır bu durumda tevdirli olmam için daha önce tazminat alan arkadaşlar bilginizi paylaşırsanı çok sevinirim teşekkürler...

imQ senin elinde mahkemenin verdiği gerekçeli karar yok mu? orada alacağın rakam ayrıntılı şekilde yazar. eğer bu karar elinde yok ise mahkemenin yazı işlerine git oradan iste... Gerekçeli kararda faizden alacağın miktar yazmaz faiz kısmını dava kesinleşince avukatın hesaplıyor...

Ayrıca avukata vekalet verdiğin zaman bir örneği sende kalıyor... onu bul incele, orada herhangi bir yüzde yazılmış mı? gözden kaçan herhangi bir rakam vs varmı bak

Sevgili kardeşim, mesajını aldım cevap yazdım ama sanırım gitmedi. sormam gereken birkaç husus vardı.. ama burdaki yazılanlardan konuyu anladım. Öncelikle geçmiş olsun. şimdi yazacaklarımı iyi oku bir daha tekrar etmem :D

1. Gelir ve aylık bağlama işlemlerinde zamanaşımı uygulaması
[FONT=Roboto]iş kazası, meslek hastalığı ve ölüm hallerinde bağlanması gereken gelir ve aylıkların, hakkın kazanıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde istenmeyen kısmı zamanaşımına uğramaktadır. Zamanaşımına uğrayan sürenin tespitinde; sigortalı ve hak sahiplerinin talep tarihlerinden geriye doğru gidilerek 5 yıla kadarki bölümü ödenecek, ancak, 5 yılı aşan süreye ilişkin gelir ve aylıklar zamanaşımına uğradığından ödenmeyecektir.

Detaylandırp kafanı karıştırmak istemiyorum seni ilgilendiren kısmı;
[/FONT]
[FONT=Roboto]1.5. Gelir ve aylığa hak kazanılan tarih ile Kanunun yürürlük tarihi arasında 5 yıldan fazla sürenin geçmiş olması halinde yapılacak ikinci işlem, Kanunun yürürlük tarihi olan 01.10.2008 ile hak sahiplerinin Talebi !!!! arasında 5 yıllık sürenin geçip geçmediğinin tespit edilmesidir. Bu tespit
[/FONT]

[FONT=Roboto]Kanunun 97 nci maddesi hükmüne göre yapılacak olup, sigortalı ve hak sahiplerinin talep tarihlerinden geriye doğru gidilerek 5 yıla kadar olan bölümü ödenecek, ancak, 5 yılı aşan süre zamanaşımına uğradığından ödenmeyecektir. [/FONT]
[FONT=Times New Roman]
Örneğin 20.07.2000 tarihinde vefat eden sigortalıdan dolayı hak sahibi çocuğunun başvurusu 10.11.2010 tarihinde yapılmış ise 01.10.2008 tarihinden önceki kısmı zamanaşımına uğramış olan aylık talebinin 01.10.2008’den sonraki kısmının zamanaşımına uğrayıp uğramadığının hesabında 01.10.2008 tarihi ile başvuru tarihinin mukayesesi gerekmektedir.
yani..
[/FONT]
[FONT=Times New Roman] 10 11 2010[/FONT][FONT=Tahoma][FONT=Times New Roman]– 01 10 2008[/FONT][/FONT]
[FONT=Tahoma][FONT=Times New Roman] 09 01 02
( gün ) ( ay ) ( yıl ) farkı [/FONT]
[/FONT]

[FONT=Roboto]Örnekteki vefaat kafanı karıştırmasın İşkazaları içinde gecerli :D

şimdi gelelim senin hangi tarihden hangi tarihe kadar alacagına...
Başvuru tarihinden itibaren ( ?.?. 2012 ) 01.10.2008. bu tarihler arasında toplu ödeme almalısın. başvuru tarihi 2012 sonrasını aldım diyrosun.

şimdi yapman gereken, bu kanun maddelerini bir dilekçe haline getir. başvuru tarihinden itibaren kanunun yürürlülük tarihine kadar olan kısmını belirten bir dilekçe yaz SGK ver. evrak kayıt numarasını almayı unutma ! hadi sana kolay gelsin kardeşim.. sonucuda buraya yazmayı unutma :D [/FONT]

[FONT=Tahoma][FONT=Times New Roman] 14 05 2014[/FONT][/FONT]
[FONT=Tahoma][FONT=Times New Roman]– 5[/FONT][/FONT]
[FONT=Tahoma][FONT=Times New Roman] 14 05 2009

ve.. 14-05-214 sonrasını :D[/FONT]
[/FONT]

Vayy be 9 ay önce başvursam geriye dönük 5 yılım yanmayacaktı yani

arkadaşlar yukarda yazıyor zaten yılardır birtürlü bitmedi bu davam...karşı taraf 14 seneden sonra anlaşmak istiyor, işte evlerimizi satışa çıkartmayın üç aşağı beş yükarı anlaşalım diyor.ne yapmam gerektiğini tecrübeli arkadaşlar paylaşırsa sevinirim, bu dava niye bu kadar uzun sürdü diye adalet bakanlığını dava etmeyi düşünüyordum eğer karşı tarafla anlaşırsam örneğin ana yasa mahkemesi veya aihm gidebilirmiyim yoksa anlaştığım için bu yolar kapanırmı teşekkürler.

imQ 14 sene geçmiş işverenin anlaşmamış. dava bitincemi anlaşmak aklına gelmiş. senin yerinde olsaydım sonuna kadar giderdim. karşı taraf seni oyalamak için anlaşma teklif ediyor olabilir. ödemeyi taksite vs böler al başına belayı işverenin keyfi yetecek ödeme olacak diye beklersin. Alacağın rakam sanırım belli. illa anlaşmak istiyorlarsa 20-30 bin tl tazminatını aşağıya çekebilirsin. iyi niyet göstergesi olarak. onlarda iye niyetliyse anlaşırlar. peşin ödeme yaparlar. peşin ödeme yapacak paraları varsa mal kaçırıyorlar anlamına gelir. banka hesaplarına haciz koydurabilirsin. gerçi onlar uyanıktır bankada paralarını tutmazlar. hukuk zenginlerin fakirleri adalet vasıtasıyla sömürmesi dir. zenginler işini biliyor maalesef.

çok dikkatli ol anlaşalım diye tazminatını taksit taksit ödemek isteyebilirler. süreç uzar gider. belki işvereni süreci uzatmak istiyor. dalavereye.

senin yerinde olsam işverenin evi dükkanı vs varsa iyi konumda olanları, ilerde değer yapacak gayrimenkulleri, kira getirisi olanları tazminattan düşürürdüm. yüksek kira getirisi olan işyeri vs varsa bunlarda satılamıyorsa icra ile anlaşarak tazminatından düşür sonra kiraya ver. 3-5 sene sonra satarsın. tabi bu riski almak akıl işidir degersiz olanları alırsan elden çıkaramazsın. iyi düşünmen lazım.

diğer konu anayasa mahkemesine bireysel başvuru yapmak için belli kriterler var. davan kesinleştikten sonra 30 gün içinde başvuru yapabiliyorsun. aşağıdaki belgeyi iyce oku 34 cü ve 35 ci maddelere dikkat. bu konuyu avukatına danışman gerekir.

Benim anladığım kadarıyla yargıtayın verdiği kesinleşmiş karar senin yada avukatının eline ulaştıktan sonra 30 gün içinde bireysel başvuru yapabiliyorsun.
.
http://www.anayasa.gov.tr/files/bireyselbasvuru/66_soru.pdf
[SIZE=2]
34. Bireysel başvuru için bir süre sınırlaması var mıdır? Bu sürelerinbaşlangıcı nedir? Ne zaman başvuru yapılabilir?Bireysel başvurunun, kanunlarda zorunlu idari ve yargısal baş-vuru yolları öngörülmüşse, bu yolların tamamının “tüketildiğitarihten”, “başvuru yolu öngörülmemişse ihlâlin öğrenildiği tarihtenitibaren” 30 (otuz) gün içinde yapılması gerekir. Bu süreyi aşanbaşvurular başkaca bir inceleme yapılmaksızın reddedilir. Başvurusüresinin başlangıç tarihinin belirlenmesi hususunda başvurucununnihai karardan yeterince bilgi sahibi olması aranmaktadır.Bu noktada, nihai kararın tebliğinin öngörüldüğü hallerde tebliğtarihinin, tebliğ şartı öngörülmeyen hallerde ise başvurucununkararın içeriğini kesin olarak öğrenebildiği tarihin esas alınmasıgerekirÖte yandan vekil vasıtasıyla takip edilen işlerde tebligat vekileyapıldığından kanunda öngörülen süreler bu tarih itibarıyla işlemeyebaşlar.Ayrıca olağanüstü kanun yollarına yapılan başvuruların (yargılamanınyenilenmesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısına itirazvb.), anılan yollar bireysel başvuru öncesinde tüketilmesi gerekenbir yol olarak kabul edilmediğinden, bireysel başvuru süresi üzerindeherhangi bir etkisi olmayacaktır.Özetle otuz günlük sürenin başlangıç tarihi olarak kesinleşmişkararın kişiye tebliğ ya da tefhim tarihi esas alınır. BaşvurununKanun’da gösterilen yerlerce kaydının yapılıp başvurucuya alındıbelgesinin verildiği tarih ise başvurunun yapıldığı tarih olarakkabul edilir. Bu iki tarih arasındaki sürenin otuz günü geçmesihâlinde başkaca bir inceleme yapılmaksızın başvurunun reddinekarar verilir.

35. Başvurucu mazereti nedeniyle belirtilen sürede başvurusunuyapamamışsa, bunun telafisi mümkün müdür?Başvurucular başvuru sürelerine uymak zorundadırlar. Bununlaberaber başvuru süresinin mücbir sebep veya ağır hastalık gibihaklı bir mazeret nedeniyle kaçırılması hâlinde, mazeretin kalk-24tığı tarihten itibaren en geç 15 (onbeş) gün içinde başvuru formuve eklerinin yanı sıra mazeretini belgeleyen delillerle birlikte baş-vuru yapılabilir. Öte yandan hangi hâllerin haklı mazeret olduğununönceden belirlenmesi mümkün değildir. Bu nedenle Mahkeme,ileri sürülen mazeretin haklı olup olmadığını her başvuruda,olayın özelliklerini dikkate alarak değerlendirmektedir.Bu durumda Anayasa Mahkemesi öncelikle başvurucunun ilerisürdüğü mazereti ve sunduğu belgeleri inceleyerek mazereti kabulveya reddeder. Ancak bu değerlendirmenin ardından başvuruhakkında kabul edilebilirlik ve esas yönlerinden bir incelemeyapılabilir. Bununla beraber başvurunun niteliğine uygun düştü-ğü takdirde mazeret ve kabul edilebilirliğe ilişkin tek bir taslakhazırlanıp bu iki husus birlikte de karara bağlanabilir.
[/SIZE]

davanın [FONT=Times New Roman]makul sürede sonuçlanmadığını belirterek başvuran çok işkazası mağduru var. haklı bulurlarsa 8-10 bin lira tazminat ödüyorlar
şu linke gir.
[/FONT]
http://anayasa.gov.tr/icsayfalar/kararlar/kbb.html

Bireysel başvuru kararları >>> butonuna tıkla.
sonra
[SIZE=3][FONT=Helvetica Neue]İçerikte Ara kutusuna iş kazası yaz arama yap.

karşına bir sürü iş kazası bireysel başvuru kararları gelecek onları incele. [/FONT]
[/SIZE]

Teşekkürler verdiğin bilgiler için, aynen dediğin gibi karşı taraf yılarca oyalama taktiği oynadı ve en son aşamada diyorlar anlaşalım taşınmaz olarak gösterdiğimiz evleri icraya çıkartmayın diyorlar... Avukatımdan teklif istediler bende dedim yarısı nakit diğer yarısı da taşınmaz olsun çünkü bende madi olarak bitim zaten karşı tarafta bunun farkında... icrada olan evleri bir ay sonra satışa çıkartıcağız... inşallah ihalenin feshi davası falan açmazlar bide zaten karşı taraf çok zengin nakit ödüyecek durumu var öylesine oyalıyor ödemek istemiyor ... ben anlaşırsam acaba adalet bakanlığına dava yolu kapanıyormu teşekkürler

imQ anlaşma konusu hukuki bir konu. anlaşma, sözleşme mevzusu bağlayıcı oluyor. bazı iş kazası mağdurları iş kazası davası açmadan, işveren ile anlaşıyor. sonra pişman oluyor. imzaladıkları kağıt yüzünden hak idda edemiyorlar. Tüm haklarımdan feragat ediyorum diye sakin bir şey imzalama.

onların önerdiği sözleşmeyi imzalama. anlaşma olacaksa siz sözleşme hazırlayıp karşı tarafa sunun. avukatın sağlam bir sözleşme yapmalı. sözleşmede sizin menfaatinize olacak sözcükler içermeli, anlaşmaya uyulmazsa borç her ay mesala %5 - %10 artar diye yazdr. karşı tarafı ödemek zorunda kalacak. maddeler yazdır. ben öyle yapardım. kendini güvenceye alacak sözcükler yazdır.

çok dikkatli olman lazım. yanlış bir şey imzalarsan mahkemelerde yine sürünürsün.

Ben senin yerin de olsam anlaşma ile uğraşmazdım. iyi niyetli olsalar ödeme yaparlardı. bir kaç ay daha sabır et icradan sonuç almayı bekle. icra söke söke o parayı onlardan alacak.

bak kısa bir anımı anlatayım. benim işverenim ben hastanede yatarken bir kağıt getirdi. bunu imzala diye hastane masraflarını işyeri karşılıyor vs bir sürü yazı yazmışlar. (Hastane masrafı hava civa zaten sigorta karnemiz var devlet karşılıyor) sonra 8-10 cümle sığacak boşluk bırakmışlar. altına da imza kısmı. ben bu belgeyi imzalasam onlar boş satırları kafalarına göre dolduracaklardı. iş kazasını bana yükleyeceklerdi.. karşı çıktım imzalamadım. o gün benle slm sabahı kestiler. sonra dava açtık. Aman dikkatli ol. oyuna gelme.

Üst Alt