Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası süreç nasıl ilerleyecek?

Onderberber

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle ile herkeze selam ve geçmiş olsun. Benim sorum şu yardımcı olur ve yonlerdirirseniz çok mutlu olurum. Ben Denizli'de bir akaryakıt istasyonunda işletme müdürlüğü yapmaktaydim. 12.11.2017 yılında iş kazası geçirdim. LPG tankerinden sızan kaçak LPG borusunu kapatmak için 3. Derece yandım. 6 ay gibi bir süre Ankara'da yoğun bakımda tedavi gördüm.

Taburcu olduktan sonra 3 ay daha iş gorememezlik maaşı aldım. Bir hukuk firması ile antlaşma yaptım bu arada. Devlet hastanesinden rapor aldım %68 sürekli rapor aldım fakat çalışabilir şeklinde yalnız belirli bir işlerde. Çünkü sağ el serce, yüzük parmağı yok. Orta , işaret ve baş parmak ampute. SGK aynı zamanda beni üniversiteye sevk etti. Oradan sonuçlar henüz gelmedi. İş yerinden ise çıkışını aldım. Şu an için komik bir rakam olarak 727 TL gibi bir işsizlik maaşı alıyorum. O da Mayıs'ta bitiyor.

Birde şu var malum özel sektör net aldığniz maaşı bildirmiyor asgari ücret olarak yatırıyor farkı elden veriyor. Diğer konu ise ben olay günü ifade vermişim şikayetçi olmamisim. Bunu hiç hatırlamıyorum imza atmışım fakat ne bilincim var ne de sağlam elim. Kaza olalı ise 15 ay oldu fakat benim dava ne dava başladı ne de duruşma. Avukata sorduğumda raporları bekliyorlarmis müfettiş dahil. Sizden ricam kredinin var eşimi yeni kaybettim kanserdi şu an için oğlum ile başbaşa kaldım. Ben bu durumda ne yapmalıyım. Bu süreç daha ne kadar sürer. Maddi olarak ekime ne gecer çünkü şimdi çalışamıyorum da.Sigorta toplu para ödüyor mu. Ben hem SGK ve işyerinden de maddi ve manevi tazminat mi alacağım. Kısa sürede nasıl sonuç alırım.

öncelikle geçmiş olsun kardeş sgk nin sevk ettiği hastanenin raporuna göre sağlık kurulu sid (sürekli iş göremezlik derecesi)oranını belirleyecek %10 ve üstü çıkarsa maaş bağlanacak geç mişe dönük olarakta alacaksın benimde 2017. 1. ayda iş kazası geçirdim buradan edindiğim bilgiler sayesinde sürekli iş göremezlik maaşı diye bi şey öğrendim herkese teşekkür ederim. şimdi 2018. 10. ayda iş kazası için sgk ye müracaat ettim benim 2 iş kazam vardı tedavi gördüğüm 2 ayrı hasteneye sevk ettiler oranım belirlendi %31,36 ile 600 civarında maaşımı nasip olursa mart 25 te çekeceğim e devlette göründü.

geçmiş olsun kardeş bende 2003 te iş kazası geçirdim 05327495986 ara yada çağrı ver ne yapman gerekiyor hangi süreçlerden geçeceğini detaylı görüşelim işlemini birilerine vermişsin .bundan sonraki süreçle ilgili

Öncelik ile gecmiş olsun kardeşim,öncelik ile kaza esnasında vermiş olduğun ifade ve şikayetçi olmadığına dair imza atman senin açtığın tazminat davasını etkilemez kaza geçirdiğin için adli vaka olduğundan polis tutanak tutmak zorunda ve şikayette bağlı olduğu için kamu davasına etki eder.Mahkeme esnasında işverenin bunu öne sürüp şikayetçi olmadı diyecek lakin sen de cvp olarak kaza esnasında bilincim ve psikolojim yerinde olmadığı ve ileride işime tekrar dönüp çalışanımı düşündüğüm için şikayetçi olmadığını beyan edersin.

Benim kişişer düşünçem keşke dava açmadan önce iş kazasına bağlı sürekli iş görememezlik maaşına müracaat edip sonucu çıkdıktan sonra dava açaydın.İş kaybı oranın belli olaydı,senin hastaneden almış oldugun oran %68 Engelli oranı için geçerli,ssk yı bu esnada baglamaz,zaten seni sevk etmişler ve iş kaybı oranın yüksek saglık kurulu tarafından belirlenecek bu en az 3 ile 10 ay arası sürüyor,Yüksek Sağlık kurulu tarafından sana oran %10 ve üZeri gelirse sürekli iş görememezlik maaşı bağlanacak eger %60 üzeri iş kaybı oranı gelirse sana hem maluliyet durumu çıkacak hemde iş görememezlik maaşı bağlanacak bu durumda,ayrıca kaza esnasında iş veren maaşısını asgari ücret gibi gösterip o yönde prim yatırdığı için sana iiş görememezlik maaşı çıkaçak iş kaybı oranın ne ise,bağlanacak maaş asgari ücret üzerinden hesaplama yapılıp maaş bu yönde bağlanacak bunun için işverene hizmet tespit davası açman gerekli.

Ayrıca bunu unutma ssk tarafından iş kaybı oranın ve kusur oranı çıkmadan açmış oldugun tazminat davası ilerleme kaydetmez,mahkeme bu süreci beklemek zorunda cünkü bu ssk süreci tazminat konusunda belirleyicidir.iş kaybı oranın ve maaş baglandıktan sonra sana çıkacak psd degeri ile mahkeme süreci hız kazanır o yüzden önceligi bunlara ver.

Üst Alt