Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası tazminat davasında avukatlık komisyonu ne kadardır?

Konular
9
Reaksiyonlar
0
Saygideger arkadaslarim merhaba.ben 2010 yilinda bi iş kazasi gecirdim.2011 yilinda bi avukatin önderliginde maddi manevi tazminat davamiz basladi..avukata vekalet verdim ama senden şunu alirim demedi zaten bi tanidik sayesinde verdim avukata
..uzun sureclerden sonra benim bu mahkemem 29 06 2015 te bitti ve tam 3 ay aradan sonra yargitaya ulaşmiş.bugün itibariyla 20 gun oldu..yerel mahkeme 33 maddi 30 manevi olarak hukmetti..
Sizden ogrenmek istedigim avukatim benden öncekilerden hep %30 almiş cok degilmi, birde bu 63 bine ne kadar faiz gelir..2010 da kaza gecirdim o anki maaşim 650 civarindaydi..cok tskler saygilar...

Sen avukata vekalet verirken sözleşme yapmadin mi

Dava masrafını avukat karşılarsa % 15 - Dava Masrafı size ait olursa % 10'na iş biter.

Dava masraflarini hep benden aldi.5 yildir devam ediyo mahkeme şu an yargitayda..benden öncekilerden hep yuzde 30 almiş..vekalet verirken sozlesme filan yapmadik..63 bine ne kadar faiz gelir bilmem ama galiba bi 25 30 bayilacaz..

bununla ilgili miktara ilişkin sabit oranlar ,şimdi bulamadım ,bulunca yollarım sızler
mesela 0-20.000 arasıı yuzde 10, 20 bin ile 5ibin arası yuzde 8 gibi
meblag arttıkça aukatların yuzdesi azalmakta,yanı ters orantı vardır.
kanuyla ılgılı heryıl barolarda yayınlanmakta yuzdeleri.

Yıllık faiz tazminat miktarı üzerinde %9 hesaplanıyor. Galiba

Valla enes kardeşim 2010 da gecirdim kazayi hala daha bitmedi Allah kimseyi mahkemelere dusurmesin..yargitaya gideli onbesgun oldu 6 aydami gelir bi yildami gelir insanin engeline dahada engel katiyor bu adalet sistemi...

Evet ülkemizde adalet sistemi malesef çok ağır işliyor
Benimde trafik kazası tazminat davam 15 ay oldu 2 ay sonra yine duruşma var.
Tabi en önemlisi karşı tarafın yargıtay a gondermesidir.
Yargıya giden dosyalar ortalama 1 yıl sure de sonuclaniyorMuş.

Allah sana kolaylik versin.avukatin iyiyse belki bzmki gibi 5 6 sene surmez hayırlısi olur inş..
En az verdikleri sure iki ay zaten,benim 5 yilda belki 25 duruşma olmstur..

Sen davayi kendin de takip ettin mi Uyap sisteminde

Niye bu kadar uzun sürdü

Uyaptan nasl edilir bilmem de duruşmlara avukat girmeden surekli bürosuna gittim sordum.cok yavaş ilerledi arada hakim filan degişmis..
Bu iş kazalarinda bi beş yilin altinda sonuclanmiyo galiba..

Maddi ve manevi tazminat davalarını ayrı ayrımı açtınız? eğer davalar ayrı ayrı bittiyse maneviden %15+%15 de maddiden aldıysa hakkıdır bir şey söyleyemem. eğer 2 davayı birleşik açtıysanız tek dava şeklinde görülüp bittiyse %30 fazla... Birde karşı tarafa avukatlık ücretini yıkmıştır onuda alır. %20 rakamlarını duydum da %30 duymadım.

Benim maddi tazminat davam geçen kış bitti Avukatıma sadece %15 ödeme yaptım, Biz manevi tazminat davasını ayrı açmıştık oradan da %15 vereceğim ekstradan avukat ücreti falan ödemedim.

Ben avukat ararken birçok avukat ile görüştüm. Bazı avukatlar hem avukatlık ücretini sizden alıyor, hem masrafları alıyor, hemde tazminattan pay istiyor buda yetmiyor size çaktırmadan karşı taraftan avukatlık ücretini de alıyor, avukat seçerken dikkatli olun. para göz avukatlardan uzak durun...

5 yıl neki benım davam 10 yılda bitti, halen manevi tazminat ile uğraşıyoruz. manevi tazminat davam yargıtayda çıkan rakama itiraz ettik... bekliyoruz

Maddi manevi ikisi bi arada actik.yerel mahkeme maddi 33 manevi 30 olarak hukmetti şu an yargıtaya ulaşali 20 gun olmuş..yalniz ben bu 5 yil icinde avukata 4 bin kusur para verdim ilk basta vekalet verirken yuzdelik filan hic konuşmadi zaten tanidik vasitasiyla verdim avukata...ama kafam cok karisik,benden öncekilerden hep yuzde otuz almiş şu saatten sonra elden biseyde gelmez..
Acaba ne kadar faiz geldigini ve bu avukatin benden ne kadar kestigini nasil anlarım..e devlette sadece yargitayda arsivde gozukuyor dosyam....saygilar sagolun arkadaşlar....

safran_sahin

Oha! %30 da neymiş yahu! Gören de sakat kalan ve tazminatı hak eden kişi avukat sanır... Madem arada bir sözleşme yok, bu durumda yasal olarak belirlenen miktar neyse onu verirsiniz. Benim aklımda kaldığı kadarıyla bu oran %20'dir.

Bu tür mevzuları davayı avukata vermeden önce yazılı olarak netleştirmemek çok büyük akılsızlık. Maalesef çoğumuz bu yanlışa düşüyoruz. Vekalet vermeden önce her detayı yazılı olarak açıkça yazmalı ve sözleşme imzalamalıyız.

Çok dogru soyledin Bulent abi insanin basina bi kaza geldi mi saglikli dusunemiyor, tanidik vasitasiyla buldugum bu avukata vekaletle beraber 4bin küsür para verdim ve yargitaydan cikacak meblagin %30 na talip..benden önce sonuçlanan bi arkadaştan öyle almiş...yargitaydan cikacak sonucu faizi ogrenebilirmiyim acaba. bundada bi kazık atmasi mumkunmudur...

safran_sahin

Bütün ödemeyi banka üzerinden al. Asla elden ödeme alma. Ve miktarı gösteren resmi yazıyı da mutlaka sana göndermesini iste. Ben avukatımdan öyle bir kazık yemiştim! Adam bana tazminatı 3-4 ay geç vermişti... Adama barodan ceza verdirmiştim. Bir de dava açıp yasal hakkımı faiziyle geri almıştım.

Asla ve kata % 30 ödeme. Yok böyle bir rakam! Baroyu ara ve yasal olarak hangi oranda ödeme yapman gerektiğini sor. Ayrıca bu ödediğin dosya paralarını vs. de söyle... Onca dosya parası da ödemişsin zaten, %15 hakkıdır, fazlası uyanıklığa girer.
Bu ödediğin 4000 tl için elinde bi belge var mı? banka üzerinden mi ödeme yapmıştın?

Malesef bulent abi hep elden verdik muhtelif zamanlarda..ödemeyide burosundan yapiyor muhtelemen banada aynisini yapacak..ne kadar faiz geldigini tam ögrebebilirsem dediginiz gibi baroya şikayet ederim.Allahtan yerel mahkemenin verdigi son durusmaya girdim ve karari ögrendim..yargitay sonucunuda e devletten takip edip ogrenebilirmiyim acaba..saygilar abi

safran_sahin

Miktar için TR123 arkadaşımız önerisini yazmış zaten.

Ben 4 bin lira masraf olmasına da çok ihtimal vermiyorum. Çok yüksek bir rakam gibi geldi bana.

2011 de ilk davayi acarken kafadan 1600 almişti sonra bilirkisi masraflari filan derken 2014 de ist a adli tipa gönderdiler bir gunde 1000 lira daha istedi arada ucyuz besyuz derken belkide 4000 binide gecmistir..hepsi dosyanda mevcut diyo ama kazandigi dava ödemelerini bürosundan yapiyo.

safran_sahin

Dosyada ödenen miktarlara dair makbuz varsa, ne ala... Ama "bana ödemedi" derse aksini nasıl ıspat edebilirsin, bunu bilmiyorum

Ben uyup ya avukatimin ne kadar masraf yaptığının dökümünü kuruşuna kadar görebiliyorum.
Ortalama 5 bin falan masraf yapmıştı geçenlerde h esapladim. Ayni zamanda karşı avukat ve benim avukatimin yazdığı bütün dilekçeleri ve mahkemenin kararlarını detaylı şekilde görüp inceliyorum.

Senin de böyle yapmani dosyani aynı zamanda kendinde takip etmeni öneririm

Sevgili adaşim uyaptan mi nereden nasil takip ediyorsun uyap vatandasa giremiyorum sadece yargitay dosya inceleme onda da herhangi bi detay yok

Arkadaşım Uyap vatandaş portalina girip dosyalarim a girince hepsi karşına çıkıyor.
Tabi yargıtay dosya kontrol nasıl olur bilmiyorum. Daha yargıtay kısmı kalmış:)
Umarım hiç uğraşmam yargitayla:)

Adaş e devletten vatandas portaldan ugraşiyorum girmiyor..guvenlik acisindan bilmem şöyle böyle, belkide cep tlf oldugu icindir..

yüzde 10 oda net rakam üstünden eğer faizi dahil ederse yüzde 10 u sakın geçme net rakam üstünden enfazla yüzde 15 e çık ben yeni kurtuldum kimseye bakma baroymuş tanıdıkmış sakın kanma bu rakamları sakın aşma hakkı budur

arkadaşlar dosya masrafı 1000tl yada 1500tl ile dava açılır. Avukat %20 - %25 arası pay alır. Ayrıca bilirkişi ücreti 400tl tutuyor ben 3 defa bilirkişi rapor ücreti ödedim hep yanlış hesaplama nedeni ile başkada para vermedim. Dava düşer yada kaybedersen karsı tarafın avukatlarına para ödersin ben avukat duruşmaya mazeret bildirmeden girmediği için bu cezayıda ödedim. Sonra iyi ve güvenilir bir avukat buldum tazminat avukatın hesabına yatar ve size banka üzerinden tazminat olarak eft yapar sistem böyle elden sakın para alma herşey kayıt altında olsun benim canımı ilk avukatım yaktı. Baroya şikayet ettim avukat çok önemli çoğu üç kâğıtçı paracı satar adamı anında ayrıca uyap tan dosyanı mobil imza ile takip et.

yok kesinlikle yüzde 30 değil normal sınır zaten yanlış hatırlamıyorsam yüzde 12 dir fazlasını alamaz,zaten karşı taraftan yüzde 12 alıcak

Sözleşmeye imza atarken fark etmedinmi baştan adam yazmış % 30 benimki yazdı % 25 ben onu kabul ettim imzaladım

Üst Alt