Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası uyuşma teklif ediliyor. Ne yapmalıyız?

Konular
16
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar merhaba

Yaklaşık 1.5 sene önce annem gündelik temizlik işinde camdan düşerek iş kazası geçirdi. Bu işyerin de yaklaşık 25 sene boyunca haftanın 2-3 günü gitti ancak hiç SGK'sı yapılmamış. Annemin babasından yararlandığı sgk'sı sayesinde devlet hastanesinde 50 gün yoğun bakımda kaldı. Yoğun bakım sürecinden sonra özel bir bakım evine yerleştirdik. Burada 1 sene 3 ay tedavi gördü. Ev sahipleri toplam 120.000 TL gibi bir ödeme yaptı. Biz hiçbir yere başvuruda bulunmadık yada şikayetçi olmadık ancak şimdi kamu davası açıldığını öğrendik ve ceza mahkemesinden uzlaştırma teklifi geldi.. Bizimde maddi durumumuz yetersiz olduğu için anneme bakabilmek için 6 yıl 5.000 TL bakım parası yada 300.000 TL nakit istedim. Karşı taraf ise sadece 2 yıl daha bakabileceğini söyledi. 3 yıl içinde toplam 108.000 TL ödeyebileceğini belirtti.

Sizce bu durumda ne yapmalıyım? Annemin sgk primleri ödense malulen emekli de olabiliyor. %94 Ağır engelli raporumuz var.

Yardımınızı rica ediyorum.
Teşekkür ederim allah razı olsun..

anenin sgk primleri ödenince malulen emeklide olur iş göremezlik aulığıda alır annen sonuçta bu bir iş kazası onların ödeyeceği ceza daha fazla sizin bir avukatınız yokmu bunu avukatınıza sormanız gerekir

ceza yargılamasında size uzlaşma teklif edecekler. karşı taraf; zararımızı tam olarak gidermeyi kabul etmediği için uzlaşmıyoruz deyin.
sonrasında işyerinin bağlı olduğu SGK müdürlüğüne dilekçe verin.
dilekçenizde genel olarak;
"xxx tarihleri arasında xxx adresteki xxx isimli işyerinde xxx sıfatıyla çalıştım. işverenlerim sigortamı yapmamış.
xxx tarihinde iş kazası kazası geçirdim ancak işverenim durumu SGK'ya bildirmedi.
kaza neticesinde işgücümü %96 oranında kaybettim. iş kazasıyla ilgili tahkikatın yapılarak tarafıma maaş bağlanmasını talep ederim. "
yazacaksınız.
sonra işverene dava açacaksınız, işverenden alacağınız tazminat annenizin sakatlık oranına, yaşına vs. bağlı olarak değişecektir.
tazminat dışında bakıcı gideri de talep edebileceksiniz.
bir an önce SGK'ya başvurun. dilekçe aşamasında elimden geldiğince ben de yardımcı olurum, forumda da benzer konular var zaten.
tanıdık avukat varsa onlarla çalışmanız iyi olur. SGK'ya başvuru aşamasında avukat çok da gerekli değil zaten.
ama işverene açacağınız tazminat davasında ve tazminatın tahsili aşamasında mutlaka iyi bir avukatla çalışın.

Allah razı olsun.. İnanın çok zor durumdayız anneme tek başıma bakmak zorundayım. Babam ve kardeşim yok..
Sizce ailenin teklif ettiği 1 yıl 5.000 TL 1 yıl 3.000 TL 1 yıl 1.000 TL sağlık giderleri için yardım nasıl? Bu zamana kadarda 150.000 TL ödedik diyorlar. Ancak şu an ben yatılı bakıcıya zaten 2.500 TL ödüyorum. Ayrıca fizik tedavisiydi vs. çok zor durumda kaldık.

Allah razı olsun yardımınız için..

bimer veya cimerden yardım istemeyi düşündünüz mü ? bir deneyim derim ALLAH kolaylık ve yardım eylesin..

mehmetcanyılmaz

bimer-cimerin size bir faydası olmaz.

da sonunda çok daha fazlasını kazanırsınız.
ancak davayı kazanmış olmanız, parayı alacağınız anlamına gelmiyor. karşı tarafın durumu nedir, mahkeme toplam 700-800 bin lira tazminata hükmettiğinde bu parayı karşılayacak mal varlığı olacak mı davalının vs. bu konuyu siz daha iyi bilirsiniz.
ben olsam teklifi kabul etmezdim ama davanız temyiz vs. derken 4 sene sürebilir, bu sürenin sonunda paranızı faiziyle alacaksınız ama 4 sene dayanabilecek misiniz? bunlar önemli.
3-4 idare edebiliyorsanız, anlaşmak yerine dava açın derim.

siz şimdi vakit kaybetmeden hatta hemen bugün sgkya başvurun ve en azından sgkdan maaş almaya başlayın. gerisini sonra düşünürsünüz.

Karşı taraf çok zengin inşaat firmaları var ancak bizim 3-4 sene dayanabilecek gücümüz yok biliyorsunuz. Engelli birine bakmak çok masraf.. Bakıcı parası vs. ben nakit 180.000 TL yi kabul edip. Uzlaşsam sonradan gidip sgk'ya başvurabilir miyim ?

siz önce SGK'ya başvurun.
sonra uzlaşmayı deneyin.
en az 500-600 bin lira alınabilecekken 180 bin lirayı kabul etmek bana pek mantıklı gelmiyor. uzlaşma işini mümkün olduğunca ertelemeye çalışın.
dava açıldıktan sonra geçici ödemeyle 70-80 bin lira falan talep edilebilir, dava sonuna kadar onunla idare edebilirsiniz. borçlar kanunu 76. maddeyi inceleyin.
bana sorarsanız anlaşmayın, yazık olur onca paraya.

Merhaba
öncelikle geçmiş olsun SGK ya iş kazası diye başvurun zaten sürekli iş göremezlik maaşı bağlanacaktır.
ayrıca unutmayın ki hukuk en iyi sonucu verecektir. tazminat davaları uzun sürüyor fakat maddi olarak hakkınızı alırsınız

ücretsiz destek

Merhaba,bu BK.76 Geçici ödeme işleminde sınır sayısı varmı,benim devam eden davada geçen yıl Mahkeme geçici ödeme kararı verdi,şimdi ikinci defa olarak da geçici ödeme talep etme hakkım olabilir mı?

enes75
Kanunda bu yönde bir kısıtlama yok. Tekrar talep edebilirsiniz ama talebinizi iyi bir şekilde gerekçelendirmeniz gerekiyor.

ücretsiz destek teşekkür ederim.
Peki nasıl sağlam bir gerekçe olabilir?
Mesala, ağır engelli olduğumdan dolayı toplu taşıma araçlarını kullanamadığım için hastanelere gidip gelme amacıyla otomobil alacam, gerekçesi kabul görünür mu?
Lütfen fikrinizi benimle paylaşınız ücretsiz destek

enes75

bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil.
ama ben hakim olsaydım, sizin gerekçenizi kabul etmezdim.

burada amaçlanan şey, acilen parasal desteğe ihtiyaç duyan mağdura destek olmak.
hastaneye toplu taşımayla gidemiyorsanız, arabası olan eşiniz dostunuz size yardımcı olabilir, belediyelerin sakatlar için ücretsiz araçları var, önceden arıyorsunuz kapınızdan alıp kapınıza bırakıyorlar vs. otomobil acil bir ihtiyaç değil. ayrıca otomobili gerçekten hastaneye gidip gelmek için kullanacaksanız, dava bitene kadar hastaneye taksiyle gidip gelmek bile arabadan daha ucuza gelecektir.
ille de araba alacağım diyorsanız ve bu arabayı gerçekten sırf hastaneye gidip gelmek için alacaksanız, piyasada 5-6 bin liraya bile araba alınabilir, neden davanın başında yapılan ödemeyle almadınız diye soracaktır hakim.

bana sorarsanız, mağdur köyde/dağ başında falan yaşamıyorsa, hakim bu talebi kabul etmez.

siz burada, sakatlık nedeniyle çalışamadığınızı, barınma, tedavi, beslenme gibi zorunlu ihtiyaçları dahi karşılayamadığınızı kanıtlamak zorundasınız.
ayrıca hakim muhtemelen duruşmada, daha önce aldığınız geçici ödemeyi nereye harcadığınızı da soracaktır, ona da tatmin edici bir cevap vermeniz gerek.

davanın başta tahmin edilenden daha uzun sürmesi ve bu sebeple davanın başında almış olduğunuz geçici ödemenin yeterli olmadığını da söyleyebilirsiniz ama dava tahmin edilenden daha uzun sürmemişse, duruşmaların hakimin yokluğu nedeniyle ertelenmesi gibi durumlarla karşılaşmamışsanız bu da işinize yaramayacaktır.

özetle; size tekrar geçici ödeme yapılabileceğini düşünüyorum ama bunun için bu paraya gerçekten ihtiyacınız olmalı ve bu durumu ispatlayabilmelisiniz. araba ihtiyacı gerekçesi vs. işe yaramaz, hiç boşuna uğraşmayın.

kentsel dönüşüm nedeniyle eviniz yıkılacaktır ya da kirayı ödeyememişsinizdir ve ev sahibi sizin aleyhinizde icra takibi başlatmıştır, evin geçimini sağlayan oğlunuz askere gitmiştir, üniversiteye başlamıştır, evlenmiştir ve bu yüzden size destek olamamaktadır, davanın başında size yardımcı olan anneniz-babanız ölmüştür vs. ancak böyle bir durumun varlığı halinde hakimin ek geçici ödemeye hükmedeceğini düşünüyorum.

ama özellikle belirteyim, şimdiye kadar hiç ek geçici ödeme talebiyle karşılaşmadım, hakim gerekçenizi bile dinlemeden talebi reddedebilir ya da sizin arabaya ihtiyacım var şeklindeki gerekçenizi inandırıcı bulup talebinizi kabul de edebilir.
ben sadece bir hukukçu olarak görüşümü yazdım, bu konuda kanunda net bir hüküm olmadığından ve daha önce böyle bir olayla karşılaşmadığımdan net bir cevap vermem mümkün değil.

ücretsiz destek çok teşekkür ederim size gerçekten,bi konu ancak bu kadar ayrıntılı detaylı anlatılabilir.tesekkurler, saygılar.

@ücretsiz destek sayenizde biz de bu tür konularda aydınlanıyoruz.Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.Keşke her konuda uzman insanlar burada bir şeyleri paylaşsalar.Mesela Vergi Dairesinde çalışan memurlar ,doktorlarımız,otopark karlarıyla ilgili emniyet mensubu arkadaşlarımız... Ne var sanki şurada yarım saat geçirseler?

@mehmetcanyılmaz
sizin işi tam anlamıyla çok düşündüm hemen sgk ya başvurun falan dedik senin annen babasından yetim aylığı alıyor benim anladığım kadarı ile sgk ya şikayet ettin annene sigortalı günler çıktı o bu derken bu sefer sigorta günleri hizmet akdine gireceği için annenden devlet aldığı yetim aylığını geri isteme hakkına faizi ile hak oluyor bunuda iyi düşün anlaşma yapmanız en mantıklısı onların teklif ettiğinzden biraz dahha fazlasını isteyebilirsiniz bakıcınız çok alıyor 2500 tl çok yatılı olması şartmı eşiniz yardım etmiyormu yaşlı hasta bakım evleri var hiç onlar ile görüştünüzmü birde oralara sorun hem bakıcı masrafı hem evin masrafı size ağır gelir anneniz ile görüşün böyle iyi ve güzel bir yer bulabilirseinz ordada annenizin bakımını yaptırabilirsiniz ayrıca siz bir yerden bir şey kazanırken diğer yandanda kaybetme riskiniz çok fazla ilk önce aldığı yetim aylığı faizi ile geri istenir işlem sgk denetmene kalırsa 1 sene sürer benim başımda 1 senedir ancak yaptılar ve inanınki evrak bile olsa o kadar çok göz ardı ediyorki memurlar ankaraya kadar şikayet etmek zorunda kaldım tazminata gelince oda fazla sürer bu sefer suç unsurlarına bakılır falan biri temyize gider sen 300 yerine 180 iste ve 2 yıl daha bakımlarını iste durumunuz müsait olmadığı için bakım parası içinde başvurabilirsiniz elinizde raporunuz var fizik tedaviye ötv siz araç alıp sizde götürebilirsiniz annenizi ama en önemlisi evli iseniz eşinize yardımcı olacak gündüz çalışan bir bakıcı bulun evde yatılı olan kişi baya fazla alıyor

hilal72

Merhaba ben bekarım evli değilim, annemle ikimiz yaşıyoruz. Bende evi geçindirmek için çalışıyorum mecburen yatılı bir bayana ihtiyacımız var. Yatılı türk bir bayan en az 2.500 tl ye çalışıyor çünkü fizik tedavide yapıyor evde. Annem evinden başka bir yerde kalmak istemez çünkü daha yaşı 51 yaşında.. Peki anlaşırsak. Anlaştıktan sonra ben sgkya başvursam 1 ay çalıştı işgörmezlik parası istiyoruz desem bağlanır mı? Ne kadar bağlanır birde. Çünkü annem burada haftanın 2 günü işe gidiyordu. Diğer günler başka yerlere gidiyordu. Allah razı olsun tekrar

hilal72

ne 180i hocam dalga mı geçiyorsunuz?
kadın bakıma muhtaç, %94 sakat kalmış, ve 52 yaşında, işverenden alınacak tazminat 800 bin liranın altında olmaz.
SGK ödemiş olduğu yetim aylığını istese ne olur, 800 bin lirayı alınca 20 bin lirasını SGKya verirsiniz gider.
davanın ne kadar süreceğinin bir önemi yok, %94 sakat olan ve bakıma muhtaç olan kişiye mahkeme mutlaka geçici ödeme verir.
180 bin lirayı kabul etseniz ne olacak? 3 sene sonra nasıl ödeyeceksiniz bakıcının maaşını?

olur dediğiniz gibi yapabilirsiniz bu arada ücretsiz destek diye biri cevap yazmış ama bana cevap yazmış anlaşmayın mahkemdeki taminatınız 800 bini bulur demiş

hilal72
Merhaba

Bugün SGK'ya müracaat ettim ve iş kazası olduğunu bildirdim. Avukata sorduğumda sgk'nın incelemesi tamamlandıktan sonra dava açarsak daha hızlı sonuçlanacağını söyledi. SGK ne kadar tarihte sonuçlandırır sizce? Evrağı verdiğim kişiye sorduğumda çok uzun sürer süre belirtemeyiz dediler. Elim kolum bağlı bekliyorum şu anda.
Teşekkür ederim.

@mehmetcanyılmaz
1 ay içinde sgk anneni bir hastaneye sevk eder ve durum bildirir raporu ister o rapor ankara yada istanbul sağlık kuruluna gidecek orda sırasına göre kurula gircek ve kurulunun sonucuna göre aylık bağlancek eğer kurul bir üst hst istemezise öyle olursa biraz daha uzun sürer ama istemeyebilirde her haruaklde 4 ay ile 8 ay sürer işin sonuçlanması avukatın sgk nın maluliyet oranına göre dava açacak sanırım o yüzden öyle diyor diğer bir yandan da bakıcı aylığı yada tutuyor ise engelli aylığına da başvurabilirsiniz

hilal72

Birşey daha öğrenebilir miyim? Anne ve babadan yetim aylığı, ayrıca maluliyet maaşı hepsini alabiliyor muyuz devlet veriyor mu?

maluliyet maaşını hak etmek için 1800 gün olması gerekir ilk şart budur senin annende bu günler yok sgk ya günler için şikayet ettin diyelim annen o iş yerine haftada bir gün mü çalışıyordu ayda 4 yada 5 günmü çalışıyordu bu günler ile ayda 5 günden yılda 60 gün eder ve 1800 günü doldurmanız çok zor ancak iddianız bu işyerinde annem 30 gün çalışıyordu derseniz ve 5 yıldan sigortasız hizmetlerinin tesbiti için dava açarsanız ancak maluliyet için %60 ve üzeri oran çıkarsa malulen emekli olur kendinden emekli olduğunda sgk dan yetim aylığı alamaz ama emekl,i sandığı ise onu bilmiyorum alırmı almaz mı diye bu malulen emekliliğin yanında birde iş kaasına bağlı iş göremezlik aylığıda bağlanır sizin baŞLATTIĞINIZ İŞLEM BU buda %10 ve üzeri oranlarda aylık bağlanma işlemi olur her iki aylık ta bağlandı diyelim hangi aylık düşük ise düşük olan aylık ikinci aylık hak edişte %50 oranında indirilir bu kadar

hilal72

Merhaba

Bugün savcılığa gidip karşı tarafın ifade tutanağı ile olay yeri inceleme raporu ve krokisini aldım. Karşı taraf ifadesinde sigortasız çalıştığını ancak 2-3 aydır haftada bir kere geliyor denerek yalan ifadede bulunmuş. Bütün evraklarımı topladım sgk açısında da dosya şu an müfettişteymiş. Oradan haber bekliyorum. Bu işler gerçekten çok zor allah hepinize yardımcısı olsun.

Üst Alt