Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrası yüksek maaş gerekçesiyle tazminatta sorun çıkması!?

srkngzr

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle herkese merhabalar, hayırlı geceler.

Babam 2009 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucu %96 oranında engelli kaldı. Kazayı fabrikanın servisinde geçirdiği için iş kazası olarak görüldü. Emekliliğine 1 yıl kala fabrikada işe başladı ve işe başladığı gün trafik kazası geçirdi. Durum böyle olunca önce normal emeklilik gününe kadar bekledik ve normal emekliliğine başvurduk.

Daha sonra iş göremezlik maaşı için başvurduk ve 2012 yılında iş göremezlik maaşı da bağlandı. Bu maaş bağlanınca emekli aylığı yarıya indi ve 2 maaş birden almaya başladı. Yeni bağlanan aylık bize biraz yüksek geldi, gidip sigortaya bir yanlışlık mı var diye danıştık. Yanlışlık yok dediler. Aradan 2 yıl geçtikten sonra tekrar SGK'da bir şefe durumu sorduk, doğru bu dediler.

Bu süre zarfında fabrikaya maddi manevi tazminat davası açtık. Davalar hala sürüyor. Bugün avukatımız arayıp bize maddi tazminatı alamayacağımızı sadece manevi tazminat için mahkemenin devam edeceğini söyledi.

Gerekçe olarak da maaşın yüksek olmasını sundu. Yani söylemek istediği şu, bu yüksek maaşı bize veren aslında sgk değil zaten fabrikaymış. SGK 2012 yılında bir hesaplama yaparak fabrikadan toplu para almış ve bu parayı peyderpey maaş olarak babama veriyormuş. Mahkemede de bu yaptığı ödemeyi öne sürerek maddi tazminat vermeyeceklerini belirtmişler.

Hatta avukat bu maaşın babamdan geriye dönük geri alınabileceğini bile söyledi.

Babamın kazadan önce son 10 günlük sigorta pirimi 1875 tl üzerinden yatırılmış.

Bunları göz önünde bulundurarak iş kazası sonucu babamla aynı durumda olan kimse var mı ? Burada herhangi bir hata var mı? Aynı durumda olanlar yüksek maaş alıyorlar mı ? Bize yardımcı olduğunuz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Iş kazası geçirenler lütfen yardımcı olur musunuz ?

Merhaba kıymetli forum üyeleri. İş kazası geçiren herkese öncelikle çok büyük geçmiş olsun.
Bu tür bir kaza sonucu iş göremez hale gelip tazminat davası açan ve bana yardımcı olabilecek kişiler var mı ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Kaza sonucu iş göremez hale gelip tazminat davası açanların bilgisine ihtiyacım var

Merhaba kıymetli forum üyeleri. İş kazası geçiren herkese öncelikle çok büyük geçmiş olsun.
Bu tür bir kaza sonucu iş göremez hale gelip tazminat davası açan ve bana yardımcı olabilecek kişiler var mı ? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Maddi-manevi tazminat davası açabilirsiniz. Babanızın maaşı iş kazası sigorta kolundan bu iş kazası nedeniyle kendisine gelir bağlandığı için arttı. Bu gelir SGK tarafından ödenen bir gelirdir. SGK bu geliri sigortalıya bağladıktan sonra onun kazalanmasında kusuru olan kişilere rücü eder. Sizin olayınızda babanızın hesaplanacak maddi zararından kendisine bağlanan gelirin peşin sermaye değeri düşülecek.

Ancak buna rağmen maddi tazminat alacağınızın kalacağını düşünüyorum. Zira babanızın maluliyet oranı oldukca yüksek. Babanız bakıma muhtaç ise aşrıça bakıçılık üçretide alabilirsiniz. Özetle avukat tarafından söylediğini bahsettiğiniz husus doğru değil.

Üst Alt