Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonrasında mahkeme sürecinde rapor oranına itiraz..?

SerkSi

Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar
Ben 2014 yılında geçirdiğim iş kazası sonucunda SGK bana %15 ortopedik sürekli özür oranı verdi . Bu süreçte işveren ile iş kazası tazminat davam etmekte .
Ben kaza geçirdiğinde bende psikolojik sorunlar başladı ve kaza tarihinden bugüne kadar psikiyatrik muayene almaya devam ediyorum. Doktorun verdiği durum bildirir raporunda; 'iş kazasına bağlı , depresyon , donukluk , uykusuzluk, içe kapanıklık , huzursuzluk , gibi sorunlar başta olmak üzere Ruhsal bozukluklar devam etmektedir , ilaç tedavisinde kısmi bir fayda görülmüştür , sürekli psikiyatri poliklinik takibi önerilir ' şeklinde rapor verildi .

Ben SGK ya sürekli iş göremezlik maaşı için başvurduğumda sadece sol ayagimdaki ortopedik raporları ve tedavi belgelerini sunmustum, psikiyatri belgelerini sunmak aklıma gelmemişti o zaman. Şu anda kaza sonucu bende meydana gelen ruhsal sorunlar devam etmekte ve 2 senelik tedavi devam etmektedir .
%15 özür oranını yükseltmek adına psikiyatri rahatsızlığını tekrardan sunma şansım var mı ? Var ise şu anda devam eden iş kazası dava yolu ile mahkemeden mı talep etmeliyim özür oranının tekrar tespiti için , yoksa direk SGK ya mı basvurmam gerekiyor ?

Avukatınla konuş bu konuyu mahkeme seni adli tıpa yolladı mı ? yolladıysa % kaç aldın ?

Dava açmişsan zaten mahkeme seni adli tıp a gönderir, ama büyük ihtimal olarak adli tıp da sgknın verdiği oranı verecek, çünkü adli tıp da sgk gibi engel oranı değil iş gücü kaybı oranı na göre hesaplama yapıyor

İron
Dava acmadan önce SGK benim engel oranımı belirlemek icin Adli Tıp'a yollamıştı , ordaki muayeneden sonr Ankara SGK bana % 15 iş göremezlik oranı verdi . Fakat beni sadece ortopedi bölümüne yolladı , Psikiyatri bölümüne yollamadı . Sadece ortopedik olarak % 15 oran verildi ve sürekli yazıyordu evrakta

enes75
Dava acmadan önce SGK benim engel oranımı belirlemek icin Adli Tıp'a yollamıştı , ordaki muayeneden sonr Ankara SGK bana % 15 iş göremezlik oranı verdi . Fakat beni sadece ortopedi bölümüne yolladı , Psikiyatri bölümüne yollamadı . Sadece ortopedik olarak % 15 oran verildi ve sürekli yazıyordu evrakta

2014 ten beri ( iş kazasından 5 ay sonra ) psikiyatri tedavisi görüyorum . 2 yldır düzenli kullandıgım ilaçlarda mevcut . Bu raporu SGK ya sunmayı akıl edemedim . Sadece ortopedik raporlarımı sundum SGK ya . Aşağıdaki Link doktorumun vermiş olduğu durum bildirir raporu.

https://hizliresim.com/nj45bM?comment_content=rapor

SerkSi
Sizde mevcut olan bütün tedavi raporlarını mahkemeye sunduysanız mahkeme dd dosyanızı olduğu gibi adli tıp a gönderir ve ilgili raporlar dikkate alınır

Arkadaşım sana adli tıp raporu nereden verildi ? eğer genel kurul İstanbul vermediyse itiraz edebilir yeniden rapor isteyebilirsin.
Avukatın bu rapora karşı itiraz edip yeni rapor alman için seni İstanbul adli tıp a yollayabilir. Avukatınla konuş itiraz hakkın var .

İron

Üniversite hastanesinde adli tıp bölümünden aldım ( Çukurova üniversitesi balcalı hastanesi - Adana)

ok , itiraz hakkın var avukatın ile temasa geç.

arkadaşım benim sürekli iş göremezlik gelirim 2006 yılından itibaren %41,2 oranında yatıyor. Ben 2011 yılında İstanbul adli tıptan %48,2 oranında rapor aldım ve Bağcılar SGK ya adli tıp raporum arttı maaşımı düzeltip geriye dönük 5 yıllık maaş farkını ödeyin diye dilekçe verdim. SGK da zaman aşımı 5 yıldır. Sgk başvurumu Ankara YSK yolladı. Bugün cevap geldi ve YSK tekrar hastaneye sevk edilsin demiş.
Adli tıp raporunu kabul etmiyorlar tekrar hastaneye gidip heyete gireceğim yani . bir başka çözüm avukatımla konuşup YSK ya dava açacağım eğer dava sonucu tekrar hastaneye sevk olacaksam dava açmamın bir mantığı yok.

@SerkSi

Serksi bana bugün bağlı olduğum SGK dan mail geldi . YSK mahkemeden aldığın adli tip raporunu kabul etmiyor seni kendi anlaşmalı olduğu hastaneye sevk ediyor. eğer maaşını artırmak istiyorsan mahkeme ve almış olduğun adli tıp raporunu unut. Bağlı olduğun SGK ya gidip rahatsızlığım arttı beni evime yakın bir hastaneye sevk edin demen şart aksi halde onlar seni kendi kurumlarına yollar buradan yüksek rapor almanda zor çünkü hepsi birbiriyle anlaşmalı alsan bile YSK bunu düşürür . elindeki rapordan da olma sistem böyle

Anladım . Peki kardeşim mahkeme kararıyla gerçek maaşın tespitiyle birlikte SGK ya maaşımın artması ve aradaki geçmişe dönük farkların ödenmesi icin başvuru yaparsam , SGK sende olduğu gibi Mahkeme kararını görmezden gelebilir mi?

Cünkü SGK benim iş göremezlik maaşımı şirketin SGK ya bildirdiği asgari ücret üzerinden hesaplamış . Fakat yerel mahkeme ve bilirkişi gercek maaşımın asgari ücretin 3 katı olduğuna hükmetti

bunu avukatınla konuş derim dava yolu ile sonuç çıkar mı bilemem.

Üst Alt