Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu %46 oranında raporum var. Haklarım nelerdir?

diablo35

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar.

Ben iş kazası geçirdim belim kırıldı ve bi süre felç kaldım. 1 buçuk yıldır rapor alıyordum. Rapor bittikten sonra ankara hastanesine engelli durumum için başvurdum. Yüzde 46 kalıcı rapor verdiler.
Ancak düşük buluyorum çünkü belim platinli ve sürekli agrı yapıyor tabi onlar sadece görüntüye bakıyor.

Her neyse sgk benden bi takım evraklar istedi ve bu evrakları müfettişler inceleyip (3 yıl sürüyormuş) isgücü kaybına göre oran belirleyeceklermiş yüzde 10 ve üzerine aylık baglıyorlarmış.

2011 yılında sigortam başladı
1993 dogumluyum
prim henüz az.

Hastane raporuna göre mi malul oluyorum yoksa sgk kendisi belirleyecekleri orana göre mi malullük halim belirlenicek ?malul olmam icin neler gerekli 3 yıl müfettisleri mi beklemeliyim yoksa bu rapor ile vergi indirimi belgesi icin basvuru yapayım mı ?

yardımcı olmanızı bekliyorum kafam çok karışık :confused:

şimdiden teşekkürler

ilk olarak geçmiş olsun ben de 93 dogumluyum 1.5 sene once kaza geçirdım .:(

Şöyle başlıyayım aklın karışmasın.

ilk olarak hastaneden almış olduğun raporla engelli kimlik kartı + ücretsiz taşıma kartı cıkarta bilirsin .
Emekli olma durumun yok şu anda 3.dereceden yararlanıp baya bir sene beklemen gerekecek.
3 sene felan sürmüyor ayrıca sgkya başvuru yapıp onların sevkiyle hastaneye de rapor için başvurduysan raporun kocatepe ulaştıktan 45 gun sonra bağlı bulundugun sgk 'ya geliyor. Daha sonra sgknın sevki ile aldığın rapor 'nun üzerinde ise sürekli iş görmezlik ödeneği bağlanıyor. Ne kadar sürerse sürsün dert etme bağlanacak maaşın ne olursa bu raporun bitiş tarihinden ilk maaşın bağlanana kadar geçen zaman diliminde paran birikiyor (örn. Maaş 500tl olarak hesaplandı raporun 01.01.2014 de bitti ve ilk maaşını 01.01.2015 de aldıysan 12*500=6 bin tl kadar parayı peşin alıyorsun)

EvrakIzle12.jsp bu adresten de kimlik nonu ve olay tarihini girerek evrakının nerde olduğunu öğrenebilirsin.

eğer iş hayatına atıldıysan vergi indiriminden bu raporla faydalana bilirsin

Soner, iş kazası sonucu işgücü kaybı olduğu için sana sürekli iş göremezlik geliri bağlanacak (yani aslında emekli olmayacaksın). SGK iş kazası tespiti yapıp bir de hastanede işgücü kaybı oranı belirlendiğinde iş göremezlik geliri bağlanma süreci de neredeyse tamamlanmış olur... Ve, bu gelir iş kazası olduğu tarihten itibaren birikmeye başlar, ilk aylıkla birlikte bu biriken miktarı da toplu halde alırsın.

Bu gelir yaşam boyu devam eder, vefaatından sonra geride kalan hak sahiplerine devrolunur. Ayrıca bu hak sana ve bakmakla yükümlü olduğun kişilere sağlık güvencesi kazandırır (yani çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın sağlık güvenceniz devam eder)

Ayrıca bu gelir hiç bir şekilde kesilmez.

Emeklilik ise ayrı bir şeydir. Sen hele sürekli iş göremezlik gelirini al, emekliliği sonra konuşalım...

usta iş kazası olduktan sonra tedavı surecınde rapor alırsın oda gecıcı ıs gormezlık odenegıyle aylık zıraat bankasına yatar ıs bası aldıgın tarıhten ıtıbaren rapor sonucu arası gecen zaman da alıcak paranı toplu hesaplayıp verırler.

Son düzenleme:
Mehmet geçmiş olsun allah yardımcımız olsun
rapor sonucunda maaş hemen bağlandı mı yani müfettişlerden gelen dosya sgk ya ulaştıktan sonra ne oldu nasıl oldu benimde seninle aynı sıkıntım var paylaşırsan herkesin yararına olacağını düşünüyorum

sizede geçmiş olsun evet sancılı süreç şöyle söyleyeyim beni sgk sevki ile hastaneye başvurdum ( 2013 5. ay) ve hastaneden raporum Ankara'ya kocatepe sgk'ya(2013 7.ay) gitti ve iş gücü kaybı oranım belli oldu o da D çıktı( 2014 3.ay )daha sonra Bağlı olduğum Sosyal güvenlik kurumuna geldi ve orada da malüliyet servisinden maaş bağlanma bölümüne gönderildi daha sonra maaşımın miktarı belli oldu.(2014 4. ay) Daha henüz almadım bi dahaki ay alırsın dediler . bu süreç çok sancılı geçti hiç durmadan bimer'e şikayette,öneride bulundum işlerimin hızlanması için sgk'ya başvurumdan 17 ay sonra maaşım bağlanacak hesabını siz yapın...
sormak istediğiniz birşey olursa elimden geldiğince size yardım etmek isterim.

mehmet kardeş müfettiş senin kazayı ne zaman incelemişti
bendede benzer durum var
müfettiş önümüzdeki hafta ifade alackmış daha ne kadar sürer acaba ????

birde mehmet kardeş birşey daha soracağım
kaç lira kazanırken kaç lira bağlandı ?
yani kaza anında günlük bürüt kazancın ne kadardı?

Mehmet kardesim oncelikle gecmis olsun...benimde durum bildirir raporum kocatepede. 3 ay oldu halen bekliyorum. Yazdigina gore sen 8 ay beklemisin bu dogrumudur? Yani benim 30dk da yaptigim hesabi onlar 8 aydami yapiyor? Bimere bende yazi yazdim..bi sonuc cikmiyor ordan.. ankaraya gidip bizzat evragimi gormek istiycem eger bu ayda gelmesse. Maddi manevi tazminat davasi actim bu sonuc bekleniyor. 700bin tl tazminatim gozukuyor ama bir turlu su sonucu alamadim. Benim oranim %25 cikicak. Aylik maasim 7000 tl idi. En fazla 300 tl aylik baglanicak diye dusunuyorum. Senin maasin ne kadardi kardesim?

3 ay olduğuna göre kısa zamanda gelir diye tahmin ediyorum benimki 3,5 ay sürmüştü

ilk olarak benim ifademi müfettiş ilk aldı yani hastane sevkinden önce gidip hemen müfettişlere ifade verdim incelemeye geleceklerdi fabrikaya ben de videosu olduğu için gerek duymayıp iş yeri sahiplerinin ifadesini aldı ve 1 hafta içersinde sonuçlandı müfettiş olayı.
Benim maaşım iş kazası öncesi son 3 ay brüt 1117 tl idi. hesaplarıma göre .1117*0.70*0.44 = 344 olarak çıkıyor ve 17 ay önce bağlanması gerekiyordu 2-3 zam vurunca 381 tlye yükselmiş.(eğer iş kazası sonrası bakıma muhtaç kalırsanız son üç aylık brüt maaşınızın ortalamasının % 70i bağlanıyor oranınız ne olursa olsun, eğer değilseniz son üç ay brüt maaş ortalamasının % 70nin daha sonra çıkan engel oranız ile bölümü)

mustafa bey,
Öncelikle vermiş olduğum süreler tamamen doğrudur. 8 ay olmasının sebebi de şudur. ilk olarak rarporum gitti 3 ay sonra geri geldi ve eksik evrak dendi tekrar başka bir hastaneye sevk ettiler 15 gün evrak hazırlamam sürdü daha sonra tekrar evrakım Ankara Kocatepe'ye gitti ve tekrar sıraya kondu zannedersem ki şu anda ocak başı veya ortası giden evraklara bakıyorlar. yani evrağınız ocakta gitmişse bu ay içi en kötü mayıs ayı başı gelir.

arkadaşlar benim rapor müfettişlerden falan geldi bağlı olduğum oldugum kuruma bakalım mahkeme kararını bekleyeceksin dediler bir gelişme olursa ilk buraya yazacağım

mehmet bey bu gelir hesaplanırken geliri artırıcı sebeplerde var ve düşürücü sebeplerde var
misal olarak kendi işini yaparken işkazası geçirmiş isen bağlanan gelir %25 oranında artıyor.
kusur oranı kadarda gelirin 1/3 nün yani 300 lira ise 100 lirasından kusur oranı kadar kesiliyor.

Üst Alt