Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İs kazası sonucu %5.2 kayıpla ne kadar tazminat alırım?

AliEymen42

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
%5.2 sürekli işgöremezlik raporuyla ne kadar tazminat alırım o zaman ki maaşım 2400tl ama prim asgari ücretten gösteriliyordu bunu taniklarla ispat edebilirim bordro asgari ücretten gösteriliyordu 18 ay raporlu kaldım aynı işyerinde çalışmaya devam ediyorum suanki maaşım 3500 ama bordroda brüt 3217 net 2433 olarak gözüküyor yaş 26

NE KADAR TAZMİNAT ALIRIM DEDİĞİNİZDE İLK ÖNCE yılı yazmanız gerekir hangi yılda iş kaası geçirdiniz daha sı aldığınız aylığı esas ücretten sigorta yatırılmadığına ispat etmeniz gerekir mahkemede şahitlerim var diyorsunuz bunlar resmi olarak ispat edilip aylık kazancınızın düzeltilerek hizmet dökümüne geçtiğinde tazminat hesabınız yapılır aktüarya tazminat hesabını incelediğinizde kaza tarihndeki esas bordrolu aylığınız ve ondan sonraki aylıklarınız ile iş göremezlik oranınız ve yaşınız itibari ile tazminat hesaplaması yapılıyor sizin ilk önce maaşınızı mahkeme kanalı ile düzeltirmeniz gerekir acacağınız tazminat davası ile bu işlemide birleştirebilirsiniz

2014 te ama maaşım 2 parça halinde bankaya yatıyordu geri kalanını elden alıyordum

ali eymen kardeş benimde aynı durumlan ilgili problemlerim var .bağlantılı olalım deneyimlerimizi paylaşalım

ben yeni başvuruda bulundum fakat maaş konusunda aynı sizinki gibi problemliyim o konuda söylemiştim.

Slm arkadasım ben sana biraz yardımcı olmaya calısayım.
Bende 26.04 2014 tarihinde iş kazası gecirdim.%28.2 iş görememezlik aldım.1 seneye yakın raporlu kaldım ve sonra iş bası yaptım.Bir süre sonra işveren beni işten cıkartmak için en zor işlere vermeye başladı yıldırma politikası izlediler.Bu esnada yine ufak bir iş kazası daha gecirdim.1 hafta raporlu kaldıktan sonra işverenim ile konuşup işimi hafikletmesini istedim fakat beklemedigim bir tepki alıp işine gelirse Çalış işine gelmez ise kapı orada cık git tarzında konustu.Bende noter aracılığıyla saglık nedeni ile iş sözleşmesini fesh ettim işverenden tazminatımı istedim.onlarda kendin cıktın diyip hiç bir ödeme yapmayız diyip üstelik beni de işçinin ahlaksız davranızlarından dolayı işten cıkartmışlar noter feshimden 1 gün sonra tarih ile.Bende iş_kur gidip işşizlik maaş basvurdum orada ögrendim işverinin beni bu neden ile işten cıkartıgını.işkurda dikekce yazıp noterden iş feshi yaptıgım belgenin fotokopisini cekip verdim.bir hafta sonra işkurdan mesaj geldi işşizlik maaşı alabilirsiniz diye haklı oldugumu söylediler.
Ben hiç beklemeden 23 Ekimde 6.5 yıllık calışmama karsılık tazminat davası actım.sonrada yine iş kazasından dolayı iş kazası tazminat davası actım.
Bende sizin gibi asgari ücreten fazla maaş alıyordum işveren asgariyi bankaya kalanı elden veriyordu.Önce bunu ispatlamak için tanıkların ifadeleri dinledi.4 tanıgım vardı bunların ikisi sattı işveren lehine konustu diger ikisi gercekleri söyledi daha sonra tazminat hesabı için bilirkişiye gitti.Bilirkişide incelemelerinden ve tüav gercek maaş tesbitlerinden benim gibi calısan bir işçinin bu sartlarda 3.280 tl alacagını beyan etti ve benim mahkemeye söyledigim maaş üzerinden brüt 2.180 tl den tazminat hesapladı
Yıllık izinler.resmi tatilerde calısmama karsılık,fazla mesailer ve 6.5 yıllık calışmama karsılık bilirkişi 32.730 tl hğküm verdi.Son duruşmamda işverenim bbilirkişi raporuna itiraz ettiler cok cıktı diye ve 18 mayısdaki durusmayı bekliyorum.ya itirazı mahkeme red edip karar verecek ya da tekrar bilirkişiye yollayacak bu sürec 2 yıla geliyor.
Gelerim iş kazasına.Bu sürec daha zor ve sıkıntılı ve cok sabır gerektiriyor.İşveren herseye itiraz ediyor.önce iş kazasının benim kusurum dahilinde oldugunu gercek mağdurun kendisinin oldugunu söylemeye basladı.Ssk dan raporlar iştendi sonra tekrar itiraz edildi.Tekrar rapor alınması içün adli tıp yollandı.Gelen rapora tekrar itiraz daha sonra ssk müfettişin verdiği kusur oranına itiraz ettiler bu seferde 3 lü bilirkişiye gitti oradan daha önce % 80 işveren % 20 ben kusurluydum itiraz edildikten sonra 3 lü bilirkişiden gelen bikirkişi raporunda % 70 işveren % 30 ben kusurlu oldum.buna bile yine itiraz ettiler kusur oranı cok diye.Buna da bizde itiraz ettik % 30 kusur oranı fazladır diye itirazlarımızı sunduk ve 1 haziran daki duruşmayı bekliyoruz.insallah bunlar sizlere biraz fikir sahibi etmiştir süreclerin nasıl yorucu oldugunu.ben özet olarak saydım işin detayına girsem daha cok seyler var.Allah hepimize bu sürecde yar ve yardımcısı olsun.Hakkımızı almaya calısıyoruz insallah alırız.

AliEymen42

hesaplamanın yapılabilmesi için doğum tarihi ve kaza tarihi gerekli.
ayrıca kusur oranı bilinmeden net cevap değil, yaklaşık olarak bir cevap dahi verilmesi mümkün değil.

Merhaba arkadaşlar 2014 yılında iş kazası geçirdim o zaman ki yaşım 22 maaşım 2400 ama asgari ücretten gösteriliyordu %5.2 sürekli işgücü kayıp oranı verildi kusur oranı belirlenmedi yarı yarıya kusur oranı verilirse eğer dava acsam ne kadar tazminat cikar

Üst Alt