Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu %85 raporum var. Haklarım nelerdir?

mogann

Yeni Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
İş kazası geçirdiğim ay; bodrodaki maaşım 6000tl idi.
İş kazası için herhangi bir başvurum olmadı, bazı konularda işyerinden yardım gördüm.

Dün % 85 rapor aldım, iş kazası nedeniyle neler kazanabilirim?

8 aydan beri raporluyum. 6200 gün prim ve 240.000tl prim ödemesi var. Vergi indirimi için dilekçe yazacağım...

Bunun dışında başka ne yapabilirim? Raporda başkasının bakımına ihtiyaç olup olmadığı yazmıyor.
% 85 ortapetik engelli birinin bakım hakkı olur mu?

Saygılar...

İş kazası bildirimini mutlaka ama mutlaka yapın derim. İşverenin "yardım" dediği şeyler sizin hakkınız olan şeylerdir. Kesinlikle ve kesinlikle sürekli iş göremezlik geliri için başvuru yapın derim. Yaşam boyu alınacak bir aylık, sonrasında hak sahiplerine aktarılacak bir gelir, yaşam boyu sağlık güvencesi hakkı asla geri çevrilmemeli.

Vergi indiriminin emekliliğinizle bir ilgisi olmayacak. Önceki başlığınızdan anladığım, malulen emekli olacaksınız: http://www.engelliler.biz/forum/eme...malulen-emekli-olunabilir-mi.html#post1382351

Aynı anda hem sürekli iş göremezlik geliri hem de emeklilik olmuşsa, iki aylıktan fazla olanının tamamı az olanın yarısı ödenir.

İşverenin iyi niyetli olmasından neyi kastediyorsunuz bilmiyorum, ama bir tazminat hakkınız da var. Bunun için bir avukatla görüşebilirsiniz.

Eğer gelir kriterleriniz uygunsa, evet, evde bakım aylığından da yararlanabilirsiniz: Evde Bakım Hizmeti/Aylığı

Iş kazası!

Oğlum; bir yıl önce iş yeri kapısından çıkarken ateşli silah yaralanması sonucu Of.lu oldu. %85 vergi indirimi engelli raporu var. İlk hastanede ameliyat, yoğun bakım toplam 16 gün yattı. Taburcu edileceğimizi öğrenince başka bir hastane ayarladık ve epikriz raporumuzu alarak ambulansla gittik. Sağlık kuruluna çıkmadık, istirahat almadık, iş göremezlik raporu yok. O zamanlar bu işlerden haberdar da değiliz. 2nci hastanede 70 gün yattı, oradan çıkarkende sağlık kurulu yok, istirahat yok. iş göremazlik tespiti gibi raporlar yok. Epikriz raporu ile taburcu ettiler. Birşekilde; geçici iş göremezlik ve sürekli iş göremezlik konularını öğrendik. İş göremezlik bildirisi, olay yeri tutanağı, görgü tanıkları ifadeleri ve hastane epikriz raporları ile SGK na sürekli ve geçici iş göremezlik için müracaat ettik. Hastane neden sizi sağlık kuruluna sevk etmedi, istirahat neden vermedi, iş göremazlik raporu neden yok sorularıyla karşılaştık ve dilekçeminizi kabul etmiyorlar. Hastanelerin ve kurumların iletişim bozukluğunu bize yüklediler. Ne yapmalıyız? Avukat ve mahkeme şartmıdır? Konu hakkında bilgisi olanlar genel ortama veya moganturk@gmail.com adresine yazabilirler.

Bülent Bey,
Eylül ayında bana yazdığınız iş göremezlik başvuru araştırmasını yapıyorum. Oğlum tekrar çalışmak istediği için vergi indiriminden emekli olmak için 24 Ekim tarihinde SGK. na dilekçe verdik. Maliyeye yazılmış henüz cevap gelmedi. 48 gün oldu sistem çok ağır işliyor. 3-4 saat önce yazdığım kaza geçmişini okursanız, yorumunuzu beklerim. İş yeri iş yeri bildirim formunu süresi içinde SGK na göndermiş. Teşekkür ederim, hoşcakalınız.

Atilla Bey isveren tarafindan is kazasi bildiriminde bulunulmafi sanirim.Oncelikle SGK ya basvurup, ardindan isverenden maddi manevi talepli tazminat davasi acabilirsiniz.

İşverenin yardımı süreklilik arz edecek bir şey değildir sakın unutmayın.Genelde oyalama amacıyla bir süre yardım edip sonra yardımı kesebilirler.Kaza tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde maddi ve manevi tazminat talepli dava açabilirsiniz.Ücretiniz ve maluliyet oranınız yüksek olduğundan tazminatınız da yüksek olacaktır.

atilla bey geçmiş olsun size şahsi fikrimi söyleyerek yardım etmek istiyorum anladığım kadarı ile iş yeri bu olayı şirket haricimi gösterdi acaba kişinin kendi olayı olarak işin içinden sıyrılmış olabilir ilk hastane sürecinde kazazedenin yanında kimler vardı sizlere mudahele eden doktor ayrıntılı sormadımı ayrıca hastane polisi ifade almadımı bunlar olması lazım kanımca oaralardan eveaklarınızı çıkarın hastane sizi nasıl kayıt altına almış bunlar bence önemli
ayrıca bende iş kazası geçirmiş biri olarak Bülent beye katılmakla beraber bilgilerimi sunmak istedim
ayrıca avukat olarak tavsiyeye ihtiyacınız olursa benim kendi avukatlığımı yapmış ve dava sürecimi kısa sürede sonuçlandırmış dürüst çalışan ankarada ikamet eden avukatımı önerebilirim

Teşekkür ederim, @AV.NALBANTOĞLU vergi indiriminden emekli oldu. Olay yeri tutanağı, iş kazası bildirim formu, tanık ifadeleri ve hastane epikriz raporları ile SGM iş kazaları servisine başvuru yaptık. İşgücü kayıp tespiti için hastaneye sevk etmediler. Evraklar Kocatepe SGM.ne
gönderildi. Bence yanlış yaptılar, önce işgücü kayıp oranı tespiti yapılmalıydı. Avukata ihtiyacımız olacak. Sürekli iş göremezlik geliri için uğraşıyoruz.

Teşekkür ederim @Av.Gozde O İş yeri zamanında iş yeri kaza bildirimi yapmış. SGM. herhangi bir soruşturma yapmadı. Biz sürekli iş göremezlik geliri için SGM İş Kazaları servisine dilekçe verdik. İş yeri bildirim formu, olay yeri tutanağı, görgü tanıkları ifadeleri ve hastane epikriz raporlarını dilekçemize ekledik. Bizi hastaneye sevk etmediler, engelli raporumuz var. %85. İş gücü kayıp oranı raporumuz henüz yok. Saygılar

Teşekkür ederim Murat Bey, iş yeri; iş kazaları servisine iş kazası bildiriminde bulunmuş. Olay iş yeri çıkışında olmuştur.

Evraklarınız Kocatepe SGM'ye iş göremezlik oranının tespiti için gönderilmiş durumda Atilla Bey.

Kocatepe; oğlumu Hacettepe hastanesine iş göremezlik oran tespiti için gönderdi. Henüz sonuç alamadık. İlginize teşekkür ederim.

Üst Alt