Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu %92 engelli oldum. Haklarım nelerdir?

arda şahin

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
merhaba. benim iş kazasından dolayı belden aşağım tutmaz oldu. çok uzun sure hastanede yattım ve 1yıl süreli %92ağır engelli raporu aldım. tedavim devam etmekte. Haliyle çalışmıyorum. bundan sonraki sürecimde hangi sosyal haklardan yararlanabilir ve hangi yolu izlemem gerekir ?
bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
hepimize acil şifalar dilerim...

arda şahin

İş kazası tespiti yapıldı, değil mi?
Önce geçici iş göremezlik geliri bağlanır. Sonra sakatlığın kalıcı olduğu tespit edilir ve sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Bu gelir tıpkı emeklilik gibidir. Hem ömür boyu maaş, hem sağlık güvencesi hem de vefat sonrası geride kalan hak sahiplerine devir hakkı vardır.

Bunun yanı sıra bir de malulen emekli olabilirsin. Bunun için ilk sigortalı olduğundan itibaren 10 yıl geçmeli ve bu sürede toplam 1800 ve üzeri prim yatmış olmalı.
Aynı anda hem sürekli iş göremezlik geliri hem de malulen emekli maaşı hal edildiğinde, fazla olanın tamamı, az olanın yarısı ödenir.

Bu iki konuyla ilgili olarak ne yaptınız bugüne dek?

Ve tabii bir de tazminat hakkı var. Kusur ve sakatlık oranı nispetince tazminat hakkı kazanacaksınız. Bunun için güvenilir bir avukata ihtiyacınız var şüphesiz.

Üst Alt