Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu %92 rapor aldım. Malulen emeklilik ve iş göremezlik için..?

lovest42

Üye
Konular
32
Reaksiyonlar
0
yaklasık 3 ay once 01.26.2009 tarıhınde ıs kazası gecırdım.7 aylık calısıyordum sıgortam vardı.kazyı ıs kazası olarak belırttık.mufettıs geldı benım ve sahıtlerın ıfadesıne basvurdu.tazmınat davası actım.malulen emeklılıge basvurdum avukatım once emeklı olacan sonrada tazmınat davası acacaz dedı.sızce emeklı olabılırmıyım olursam kaç para maas alırım ortalama toplam pırım gun sayım 160 gun ve sakatlık raporum yuzde 93 buna gore benım durumum ne olur.

1- İş kazası sonucu çalışma gücünün %92'sini sürekli olarak kaybettiğin için, SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ bağlanması için sigorta müdürlüğüne başvurmalısın.
2- Malulen emekli olmak için 1800 gün primin olması gerek. Şu anda toplam prim gün sayın kaç? Eğer 1800 gün prim varsa, MALULEN EMEKLİ olmak için yine sigorta müdürlüğüne başvuracaksın. Seni hastaneye sevk edecekler...

Bu iki maşı aynı anda (ikisi arasında fazla olanın tamamını, az olanın ise yarısını olmak üzere) alacaksın.

Malulen emeklilik işlemleri 3 ayda tamamlanır. Başvuruda tahsis talep tarihinden itibaren maaşın içerde birikmeye başlar. Tahminen, maaşın bağlandığında 2 ay birikmiş maaş ve beraberinde de dönem maaşını alırsın.
Sürekli iş göremezlik gelirinin bağlanması işlemi bir süredir çok uzun bir süreç sonunda gerçekleşiyor. 1-2 yıl bekleyenler var! Yalnız, sözüm ona artık sistem oturmuş ve bu iş göremezlik geliri de 3-5 ayda bağlanacakmış diye duydum. Ne kadar gerçekçi olduğunu bilemiyorum.

Sürekli İş göremezlik geliri de malulen emeklilik maaşı da çalışırken aldığın (sigortalı olarak gösterilen) maaş miktarına bağlı. Sigortan hangi miktar üzerinden yatıyordu?

sıgortam askarı ucret uzerınden yatıyordu yanı ben sımdı sureklı ıs goremezlık raporumu almalıyım ama avukatım malulen emeklı olursun dedı 1 gunluk sıgortan bıle olsa daha malulen emeklı olursun dedı

Çoğu kişi sürekli iş göremezlik gelirine de "emeklilik" der. Ve bu yanlış ifade yüzünden bir çok kişi malulen emeklilik hakkının olduğundan bihaberdir.

Yukarıda yazdığım gibi, yüzde yüz ihtimalle sürekli is göremezlik geliri alırsınız. Bunun için rapor filan gerekmez. İş kazası olduğunu belgeleyen evraklarla ve raporla sigorta müdürlüğüne başvurun. Sizi yönlendireceklerdir.

Malulen emeklilik ise başka bir konudur. Maluln emekli olabilmeniz için 1800 gün priminizin olması gerek. Aksi halde mümkün değil.

haa anladım ben suan malulen emeklı olmayacagım ıs goremez oldugum ıcın emeklı olacagım herkezın dılındede bu emeklılık malulen emeklılık dıye gecıyor ben asgarı ucret alıyordum 560 ytl pekı bu maasa gore ne kadar baglarlar bana 160 gun prım gunum var tesekkur ederım benı aydınlattıgınız ıcın

Ne kadar iş göremezlik geliri alabilirsiniz, bilemiyorum.

Bir de hatırlatma: Sürekli iş göremezlik geliri alırken aynı anda prim yatırıp, malulen emeklilik için gerekli olan 1800 günü tamamlayabilirsiniz. Ve, 1800 gün tamamlandığında da malulen emeklilik için başvurursunuz...

yanı her ıkı aylıgıda aynı anda alabılırmıyım

evt alırsınız (Bu iki maşı aynı anda (ikisi arasında fazla olanın tamamını, az olanın ise yarısını olmak üzere) alacaksın.)

ama 1800 gün olmadan malulen emeklilik olmaz

acaba yukarda belirttiğiniz yazıda rapor ne raporu normal sakatlık raporummu bıde iş kazasını belgeleyen evraklar nelerdir?
son olarak bu siteye üye olalı 1 ay oldu bana doktorların bıle söylemedıgını buradan öğrendim gerçekten çok güzel bi site olmuş eline sağlık abi...

Üst Alt