Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş Kazası sonucu alınacak raporun yüzdesi..?

Chakırkeyf

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
İyi günler öncelikle babamın geçirdiği iş kazası sonucu 2012 Haziran ayında sgk ya malulen emeklilik ve kalıcı iş göremezlik maaşı için başvuruda bulundum yaklaşık 6 ay önce raporlarım ankara kocatepe'ye yollandı ve geçtiğimiz pazartesi babamın daha önce bulunduğum şehrin devlet hastanesinden alınan raporları ve kararları istemiş ( ben bunları sgk ya ekte yollamıştım epikriz vs )
neyse sormak istediğim şu babamın kalıcı hasarının yani rapor yüzdesinin ne seviyelerde gelebileceği ? Şuan işverenle mahkemelik olduk ve hala bize ulaşan bi sonuç olmadığı için tahminen ne seviyelerde geliceğini merak ediyorm.

2012 yılında sosyal yardım amaçlı bulunduğum şehrin devlet hastanesine heyet raporu için başvurmuştuk bu rapor sonucu babama % 99 ağır özürlü sürekli rapor verildi.

KBB : Anlamlı konuşma yok işitme değerlendirilemedi tanısı koydu.
Zihinsel Ruhsal Dav. Boz. ( psikiyatri ) : Beyin hasarı beyin işlev bozukluğu tedavi ile işlevselliği düzelmeyen tanısı koydu. özür oranı ( % 60 )
Görme Sistemi : Vizyon alınamadı. Ekzotropya tanısı koydu.
Yanıklar ( Genel Cerrahi ) : Sandalyeye bağımlı diye bir ibare koydu.
Sinir Sistemi ( Nöroloji ) : Sekel spastik sağ hemipleji ( üst: % 60 alt : tekerlekli sandalye ile ambule ( % 92 ) tanısı koydu. özür oranı % 97
Beyin Cerrahi : Yüksekten düşme sonucu coma cerebri tanısı koydu.

Ayrıca raporun arkasında Zihinsel Engelli ve Kronik ibaresi işaretli.

Daha sonra emeklilik işlemleri ve kalıcı iş görememezlik için çıktığımız araştırma hastanesinin rapor belgeleri veya tanıları elimizde yok ama babamın durumu bir buğday tanesi kadar ilerlemedi yani bu tanılardan başka tanı koyulamıyacağı gibi aksine durum biraz da olsa daha da kötüye gitmişti.

Sormak istediğim bize ankaradan geleblcek kalıcı rapor oranı % kaç olabilir ? Araştırma hastanesindede Psikiyatri , FTR ve Nöroloji kısımlarındaki doktorlar gördü.

% 60 ve üzeri olması tam malul sayılmayı sağlar zaten. Yani, olabilecek maksimum hakka sahip olacaksınız.

Unutmayın, sürekli iş göremezlik geliri ayrı bir şeydir, malulen emeklilik ayrı bir şey. Sanıyorum siz şimdi iş kazası sonrası sürekli iş göremezlik sürecini işletiyorsunuz. İşgücü kaybı oranı belirlendiğinde, eğer babanızın en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve en az 1800 gün primi de varsa, yine sgk'ya, bu sefer MALULEN EMEKLİLİK için başvuracak. O başvurusu için ayrıca rapor süreci olmayacak, çünkü zaten kurum kayıtlarında maluliyet tespiti bulunacak...

Aynı anda hem sürekli iş göremezlik geliri hem de malulen emeklilik hak edildiğinde, iki aylıktan fazla olanının tamamı, az olanın ise yarısı ödenecek.

Not: Bunu daha önceki başlığınıza da yazmıştım, ama burada da görünür olsun diye yineledim: http://www.engelliler.biz/forum/eme...a-sahip-babamin-malulen-emeklilik-sureci.html

Evet sigorta tarafından da bize aynı şey söylendi babamın sgk girişi 1990 sgk dan 4391 prim günü var arada da 1 yıl 11 ay 12 gün bağkur primi var

bir diğer sorum da şu olucak şuan malulen emekli maaşları ne durumda bilmiyorm normal emeklilik ile malulen emeklilik arasında ki maaş farkında çok oynama olur mu ?
Sanırım babamın askerlik ödemesini yapınca 18 ay sonra normal emekliliğe hak kazanmış olucak biz normal emekliliği mi bekleyelim malulen emekli edelim mi ?
Dış seslerden kimisi normal emekliliğini bekleyin kimisi malulen edin diyo bizimde kafamız karıştı bu konularla ilgilide hiçbir bilgim yok :(

babamın sgk hizmet dökümüne baktığımda şuan normal emekli maaşı 1002.xx lira gözüküyor hangisi daha mantıklı ve son olarak malulen emekli olduktan sonra primleri dolu olduğu için sadece yaşı bekliyoruz şuan normal emekliliğe geçebilir mi ?

Kasım 2010 da iş kazası geçirdi bu zamana kadar sigorta bildirimini yaptı işveren bu aşağı yukarı 4 yıllık süreçte prim olarak yansıycak mı babama ?

İki aylık arasında hiç bir fark olmaz. Hatta babanız başka birinin sürekli bakımına muhtaç düzeyde malul olduğundan, emekli maaşı da % 10 arttırılır.

Erken emekli olmak 12 ay fazla maaş almak demektir ve avantajlıdır. Bence hemen başvurun.

MAlulen emekli olduktan sonra diğer emekliliğe geçmeniz için bir neden yok.

çok teşekkür ederim yarın sgk ya gidicem durum hakkında bilgi alıp yapılcak herhangi birşey varsa onunla ilgili işlemleride başlatırım :)

Üst Alt