Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu alınan sürekli iş göremezlik geliri nasıl hesaplanıyor?

neoplis

Üye
Konular
70
Reaksiyonlar
1
arkadaşlar bugün SGK YA gittim. orda çalışan bayan memur iş gücü kayıp oranı yüzde 25 üstünde olanlara. Asgari ücret kadar aylık baglanıyor dedi. Benim kafam karışık

benim pirimlerim asgari ücret üzerinden ödeniyordu. Asgari ücret miktarı kadar iş göremzlik almam mümkün mü?

Slm

Evet wallahi bende anlamdım memur bayan öle dedi. Yüzde 25 in altında kalanlara az aylık baglanıyor ama yüzde 25 geçenlere asgari ücret olmasa bile ona yakınn maaş baglanıyor dedi.

Sigorta sicildenden araştırdım. Kaza yaptıgımda günlük kazancım 19,5 gösterilmiş. Sürekli iş göremezlik oranımda yüzde 30 buna göre kaç lira baglanır acaba?

mmm

kaza yaptıgımdaki günlük kazancım 19,5 tl miş.

19,5 * 30 = 585 ytl yapıyor yüzde 70 i baglanacaksa

585 * 70 = 40950

40950 * 100 = 409 milyon hesapladım sizce dogru mu acaba?

Hayır. Sana %70'i bağlanmaz. Senin işgücü kaybı oranın düşük. Bence 250 TL gibi bişey bağlanır...

bende aynıyım

bende iş kazası geçirdim sürekli iş görememezlik maaşı alıyorum
hesap şöyle
yıllık geirinin %70 bölü malüllük oranın kardeş byle hesapla
örnk yıllık gelir 10.000 tl ise %70 7000 tl bunuda malülük oranına böl alacağın maaş odur

arkadaşlar size bir sorunumu anlatacam bu konuda bilgisi olanlardan yardım bekliyorum
ben geçirdiğim iş kazası sonucu sürekli iş görememezlik maaşına bağlandım aynı zamanda da iş yerinde çalışmaya başladım 3 yıl hem çalıştım hem iş görememezlik maaşını aldım 3 yılın sonunda iş yeri bana sendikayla iş veren arasındaki bir sözleşmeden dolayı aldığım sürekli iş görememezlik parasını iş yerine vermem gerektirdiğini belirterek benden 3 yılda aldığım iş görememezlik parasını istedi bana toplam 36000 tl zimmet çıkardı bende bunu öğrendikten snra emekliliğimi istedim emekli oldum fakat bana çıkarılan bu zimmetten dolayı kıdem tazminatımı vermediler mahkemeye baş vurdum yerel mahkeme lehime karar vermesine rağmen karşı taraf temyiz etti yargıtay aleyhime davayı red etti ve ben kıdem tazminatımı alamadığım gibi üstüne para ödedim.
acaba yargıtay kararına rağmen benim hukuk yolum kapanışmıdır nereye nasıl başvurabilirim bunu öğrenmek istiyorum.
şimdiden tşkrlr

slm

arkadaşım senin anlattıgın şekil bana 150 veya 170 ytl gibi bir para baglanır sen bu hesabın dogru oldugunu eminmisin.?

Hastalık ya da arızanın vücudun hangi uzvunu veya kısmını kapsadığı, çalışılan işin niteliği, sigortalının yaşı dikkate alınarak iş kazası sürekli iş göremezlik geliri bağlanılır.
bunlarla ilgili cetveller var.
yani yukarıda yaptığınız hesaplamaya bunlarda dahil edilir...(ama nasıl edilir bunu bende bilmiyorum)
yine yukarıdaki hesaplama formulunü baz alırsak,diyelimki %30 işgücü kaybı ve asgari ücretle çalışan tüm kişilerin sürekli iş göremezlik gelirleri aynı olması gerekir.oysaki,iş kazasına uğrayan sigortalının yaptığı işin niteliği ve yaşı ,gelirin farklı bağlanmasına neden olur..

Üst Alt