Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu alınan tazminattan SGK kesinti yapabilir mi?

bülent29

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba

04.12.2007 de trafik kazasi sonucu ayaklarimdan hasar aldım % 65 raporum var ve is görememzlik maasi baglandi
sonrasinda malulen emekli oldum ve is görememzlik maaasim yarısı kesildi yarisini alıyorum

önüme cıkan kamyonun söförünü ve sirketini mahkemeye verdim. 6 senedir davalar devam ediyor. son asamalardayız. sgk da sirketin söförüne dava acmıs. 70 bin tl lik bana is görememezlik parası ödedigin için simdi kardi sirketin söförüde benim acmıs oldugum tazminat davasindan bu 70 bin tl nin düşürülmesini istiyor böyle bir hakkı varmi

ben 4300 günden malülen emekli oldum ve isgörememezlik maasi alıyorum isgörememezlik maasi benim hak edipte aldıgım bir maasmıdır ve acmis oldugum tazminat davasından sigortanın karsi söföre acmıs oldugu 70 bin tl benim tazminatimdan düşürülme hakki varmidir

simdiden tşk

Bülent bey öncelikle geçmiş olsun. Malesef maddi tazminatda kesinti oluyor, Sizinkine benzer konuyu bende forumda açmıştım. bendede kesinti oldu. Bilirkişi raporunuz çıktıysa orda kesintiler hakkında bilgi yazar.

1) Kaza geçirdikten sonra tedaviniz boyunca aldığınız geçici iş göremzlik aylıklarının tamamını toplanıp kesiliyor.
2) Sürekli iş göremezlik aylığınız bağlandığı günden mahkeme bitene kadar aldığınız sürekli iş göremezlik aylıklarıda toplanıp kesiliyor.
3) fiilen ödenen sosyal yardım zammı da kesiliyor

4300 gün primle malul emekli oldum iş gorememezlık maası hakkım olan birsey değilmi hem iş gorememezlık ve malulen emeklımaası benim hakkım olan bir maaş degılmıdır benim bu hale gelmeme sebep olan kişi 8/6 kusurlu ve ben bu kişi ve şirketine tazminat davası açtım eğer iş gorememezlık maası benim hakkım olan bırseyse benim alacağım tazmınattan neden düşürülüyor sigortanın açtığı dava ile nasıl bir bağlantı olabilir lütfen cvp yazın

Bülent bey, iş kazasında kusuru olmayan işciden bile SGK maddi tazminatından kesinti yapılıyorsa... kazada az kusuru olan işciden hayli hayli kesinti yapar. sizin kesinti miktarı az benimki daha fazla. Yeterki dava bitsin...

Sonuçta ömür boyu maaş alacaksınız kesintiyi hiç düşünmeyin. maddi ve manevi tazminat davalarından güzel bir para alacağınızı düşünüyorum. hemde yasal faiz işliyor dava sürdükce alacağınız miktar artıyor. (tahminime göre kesinti miktarı kadar belki daha fazla yasal faizden para alırsınız. Böyleleikle mahkemede kazandığınız miktarın üstünde bir tazminat alıyorsunuz.

Duyduğum kadarıyla bazı iş kazaları davalarında işciler maddi tazminattan hiç birşey alamıyor. kesintiler eksi hanelere düşüyor. işci sadece manevi tazminatdan aldığıyla yetiniyor.

kesinti yapılması degil konu benim karsi tarafa acmıs oldugum tazmınat davası ve sgk nın karsi tarafa acmis oldugu 70 bin tl lik tazminat davasını karsi taraf istiyorki bana ödeyecegi tazminattan düşürüzsün mesela 200 bin tl tazminat kazandiysam karsi tarafta diyorki 70 bin tl sigortanın actıgı miktar bu 200 bin tl den düsürülsün yani ben 130 bin tl ödeyeyim böyle birsey olabilirmi sigorta bana ödedigi iş göremezlik maasını karsı taraftan talep ediyor karsi tarafta bana ödeyecegi tazminattan 70 bin tl nin düsürülmesini istiyor eger öyle olursa ben 20 yillik is görememezlik maasımı tazmınatımdan ödemis oluyorum ve ben bunu 20 yılda taksit taksit alacagim normalde benim hakkım degilmi is görememezlik maası neden tazminatımdan kesilsin

360 tl alıyorum is görememzlik maası

yani 20 yıllık is görememezlik maasımı ben tazminatimdan sgk ya ödemis oluyorum ve bana o parayı 20 yılda verecegini biliyorum benim acmıs oldugum tazmınat davası ile sgk nın acmıs oldugu tazminat davası karsı tarafa ikisi bir biri ile iliskilendirilebilirmi

oturan boga kardesim yönlendirdigin sayfayi okudum sgk benim isverenimden 70 bin tl yi talep etmiyor trafik kazasi gecirdim karsi tarafin sirketine tazminat davasi actım sgk da onlara is görememezlik için hucu davasi acmıs onlar istiyorki sgk nin istedigi para yı bana ödeyecekleri tazminattan düşürsünler böyle birsey olabilirmi sgk ister benim isverenimden ister karsi kişiden veya karsi söförün isvereninden zararini karsilasin beim olan tazmınati neden kesmelerine izin veriyor

şimdi arkadaşlar tekrarlıyorum
1 iş kazası sonrası maluliyetin tesbit edilene kadar hastanede yattığın veya tedavin sürdüğü müdeetce rapor parası alırsınız
2 maluliyetiniz kesinleşince ilgili maddeye göre emekli olursunuz (burada pirim gün ve maluliyet durumuna göre) hem malul olarak hemde iş görememzlik olarak 2 dosyadan maaş alırsınız
3 size bağlanan iş görememzlik maaşınızın kesintisi kusur oranında yapılır (atıyorum yüzde 20 kusurunuz var 1000tl iş görememzlik bağlandı bunun 800tl olarak sürekli alırsınız) iş burada karışıyor size bu maaşı kurum ödüyor fakat maluliyetinizin iş yeri sebebi olması ile kurum rücu davası açarak size ödenen iş görememzlik maaşını nakit olarak iş verenden tahsil ediyor(burada siz durumu mahkemeye götürmeseniz bile bunu kurum yapıyor hatta uyanıklık yapıp önce sizi arıyolar siz mahkemeye baş vurduysanız sizin kararlarınızın takipcisi olup hazıra konuyolar
4 şayet siz karşı tarafa maddi manevi dava açarsanız mahkeme dosyayı bilir kişiye hesaplatıyor burada örnek vereyim (kurum size yaşamınız boyunca atıyorum 300 000tl iş görememzlik ödeyecek lakin bilir kiş hesabında siz bu kazaya uğramamış olsaydınız atıyorum çalışma hayatınız boyunca 400 000tl alacaktınız işte tazminat budur mahkeme diyorki bu kazazede bu kazadan dolayı 100 000tl kayba uğramıştır bunun sebebi iş verendir ve bunu madura ödemesi gerekir diyor)
olay budur zaten ksur tesbiti ve diğer unsurlar size bu kararı veren hakimin ve bilirkişi hesabında yapılıyor AYRICA BURAYA DİKKAT MAHKEME BAŞKANI BU KARARI VERİRKEN İŞ VEREN BU PARAYI ÖDERSE BATMA İHTİMALİ OLUR DİYE TAMAMIYLE İNSİYATİF KULLANARAK HAKKANİYET İNDİRİMİNE GİDEBİLİYOR
5 ve bu olaylar sürüncümeli olarak devam ediyor mahkeme kara veriyor ucu açık olalarak yani temmiz yolu diye bundan sonra verilen karar siz az dersiniz temmize gidersiniz 2. karada karşı taraf çok der temmize gider bu iş biraz tazminatınızı almanızı geciktirir ama mutlaka alırsınız
bu işler iyi bir savunma ile lehinize fazlasıyla döner bu arada karşı taraflada ipleri koparmayın çünkü anlaşmada sağlayabilirsiniz zaten sizin kazanacağınız muhakkak karşı tarafda bunun farkına varınca (zaman uzadıkca ödiyeceği meblada yasal faizden dolayı artacağından) her iki tarafda ortak bir noktada anlaşılm denilebilir zaten en makulude budur
VE BU OLAYLARI İŞİNİ İYİ BİLEN AVUKATLAR BASİTCE ÇÖZÜYOLAR NASIL BİR DOKTOR HASTANIN YÜZÜNE BAKIP RAHATSIZLIĞINI TAHMİN EDEBİLİYORSA İŞİNİN EHLİ AVUKATLARDA NETİCEYİ TAHMİN EDİP KARŞIYI İKNA İLE SÜRENİN KISALMASINA VESİLE OLUYORLAR
bu kazalarda ilahi adalet kazazedeyi haklı çıkarıyor çünkü sonuçta bir kaza yaşanmış ve sizin yaşam kaliteniz düşmüş buna sebep olanda karşı taraf bu 2*2:4 kadar netdir

Mur37 dava Yargıtaya gittiği zaman ortalama ne kadar sürede cevap geliyor bilgin varsa cevaplarsan memnun olurum kardeşim.

Üst Alt