Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu iki ayağımda güç kaybı oluştu. Hangi oranda rapor ve iş göremezlik.?

sunny791979

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
slm Bülent hocam ben yeni üye oldum bu siteye eğer yardıcı olursan cok sevinirim

ben 2005 tarihinde trafik kazası gecirdim çalışırken ve %40 özürlü raporum var
yanlız iş kazası gecirdiğim zaman iş yeri beni sigortasız calışıyordu kazadan sonra ssk ya dilekce yazdım müfettişler geldi ve araştırdılar ve iş kazası olduğunu tespit ettiler
ankaradan dosyalarım hazırlandı ve ankara gönderildi
benden bazı evraklar istediler çalışır ve istirahat raporu bende bu raporları verdim ama halen sonuç alamadım
ankara iş göremez oranı belirleyecekmiş

ben iki ayağımı da kullanamıyorum yani fazla ayakta duramıyorum sizçe durum ne olur

beni aydınlatırmısınız bülent hocam....

Çok geçmiş olsun Serdar.

Sen hangi tarihte sigorta müdürlüğüne iş kazasının tespiti için başvuru yaptın?

Not: Gelir bağlandığında iş kazasının olduğu tarihten itibaren bağlanır. Geçen süreye ait geliri toplu halde alırsın. Ne kadar gelir bağlanacağı verilecek rapor oranına ve o dönem çalışırken aldığın aylığın miktarına bağlı.

Bülent Hocam ben 24.11.2005 tarihinde trafik kazası yaptım, 2008 tarihinde ssk ya dilekçe yazıp belirttim bu konuyu aradan baya zaman gecti ve müfettişler iş kazası olduğunu belirtip ankaraya gönderdiler dosyamı ankaradan gelen dosyada calışır veya calışamaz raporu istediler bi de tahmini istirahat raporu bütün evrakları düzenledim ve ssk ya verdim
tedavim halen sürüyor 2005 den itibaren 13 sefer ameliyat oldum ve daha olacam ... alt ekstremiteler tibia parcalı kırık multitravma diyolar kazadan dolayı doku kaybı oldu ve ayak bileklerimin ikisi de aşırı kreçlendi, bileklerim 0 metodundadırlar şuanda ayakta fazla kalamıyorum teyneklerlen idare ediyorum
kazadan önçe calışırken askeri ücretten ödeniyordu ama iş yeri beni sigortasız calıştırıyordu...... şuan da calıştığım işyerinden brütt 1700tl dir ...

1. öğrenmek istediğim eski iş yerine dava acabilir miyim?
2. aylık bağlanırsa ne kadar tahmini bağlanır? iş göremez aylığı
3. emekli olma imkanım var mı?
4. daha ne haklarım var ?maddi veya manevi?

Evet, zaman aşımı 10 yıl diye biliyorum. Bu süre geçmediği için açabilirsin. Bir avukata danışmalısın mutlaka.

%40 işgöremezlik raporu verilirse, tamamen afaki yazıyorum, 350-450 tl arasında bir gelir bağlanır.

Eğer defterdarlıktan %40 ve üzeri rapora karşılık 3. dereceden sakatlık indirimi alırsan, evet, erken emekli olma hakkın var: Emeklilik
Emekli olmanla sürekli iş göremezlik gelirin arasında hiç bir ilişki yok. Sürekli iş göremezlik geliri alırken çalışabilirsin de, zamanı geldiğinde emekli de olabilirsin...

Diğer haklar için forumda inceleme yapabilirsin. ÖTV istisnalı araç alaiblirsin mesela...

Bülent merhaba ,
evet iş göremezlik gelire bağlandım %36 oran verdiler bana...302 tl ve ek ödeme123tl
ama anlamadığım bağlanma tarihi 2011 den itibaren ...neden 2005 den itibaren bağlamadılar
ssk lan görüştüm onlar bana calışır raporum 2011 olduğu icin dediler bir türlü anlamadım ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımcı olurmusun bülent abi ........

sürekli işgöremezlik maaşı kaza raporunun bittiği, işbaşı yaptığın tarihten itibaren birikmeye başlar 2011 de kapandıysa raporun o tarihten itibaren alırsın

2011'e kadar raporluydun ve geçici iş göremezlik geliri mi aldın?

Sigortalının sürekli iş göremezlik geliri;
a) Geçici iş göremezlik ödeneğinin sona erdiği tarihi,
b) Geçici iş göremezlik tespit edilemeden sürekli iş göremezlik durumuna girilmişse, buna ait sağlık kurulu raporu tarihini,
takip eden ay başından başlar.

Bülent abi 2011 kadar iş göremezlik almadım ....2011 de calışır rapor aldım o yüzden 2011 den itibaren bağladılar iş göremez geliri.....

"çalışır raporu"nun gelir başlangıç tarihi ile ilgilisini kuramadım Serdar.

Bende bi bağlantı kuramadımki Bülent abi,ben kısa anlatayım 2005 tarihinde iş kazası gecirdim...
calışırken sigortasızdım ve kaza yaptım.....
2007 tarihinde kendi imkanlarımlan dilekce yazdım ssk ya calışırken kaza gecirdiğimi.zamanlan ssk müfettişleri gönderip iş kazası olduğunu tespit ettiler,,yani 2005 den beri ameliyat oluyorum bu kazadan dolayı... en son beni hastaneye sevk ettiler iş göremezlik derecesini tespit etmek icin....Ankara %36 verdi bana ve gelire bagladı ......amaki en son aldığım raporda calışır yani tedavisi bitmiştir anlama geliyor ssk icin...oda 2011 tarihli o yüzden geliri 2011 den itibaren bağladılar ...ben 2005 tarihinden itibaren almam gerekiyor bunu cözemedim zaten forumda inceledim ama yanıt bulamadım....eğer bildiğiniz İyi Avukat varsa dosyayı vermek istiyorum ayriyetten calıştığım yere tazminat davası acmak istiyorum .....

Üst Alt