Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu iş gücü kaybı tespitinde yanlışlık, iş göremezlik ödeneği, emeklilik

ergün1

Üye
Konular
109
Reaksiyonlar
0
selamlar,
tüm arkadaşların konu ile ilgili düşünce, yorum, bilgi paylaşımını bekliyorum...
ben 2005 yılında bir iş kazası (trafik kazası) sonucu 2 yılı aşkın tedaviden sonra malulen çalışır raporu ile (tedavilerimin yapıldığı eğitim ve araş hast.) bu evrakların maluliyet dairesinden yapılan tespit sonucu %30.2 iş gücü kaybı ile sürekli iş görememezlik geliri bağlamış bir ssk lıyım (2007 yılı itibari ile)

ancak bu oran arızamın durumuna göre mümkün olamayacağını düşünerek (yaptığım araştrmalar sonucunda) iş kurumu vasıtasyla onların gönderdiği başka bir eğitğm araş. hastanesinden tespit yapıldı ve %53 olarak belirlendi.
vergi indirimi muracatım kabul edilerek %45 olarak üçüncü dereceden yararlanmaya başladım (mayıs 2008 itibari ile.)

sormak istediğim şudnlardır:

1. her iki tespitte yeni yönetmelikle yapıldığına göre bu kadar fark nasıl oluşur?
2. bu dumda herhangi bir maddi kayba uğradığım görüşü oluşmuştur. zira
%30.2 iş gücü kaybı ile şu an 514 ytl gelir almaktayım. bu oran %45 olarak değerlendirilmiş olsaydı gelirimde bir farklılık oluşacak mıydı?
3. 30 ekim 2008 itibari ile vergi indirim hakkı ile emeklilik için müracat ettim. bağlanması durumunda sanırım düşük olanın yarısı, büyük olanın tamamı olarak mı tarafıma bağlanacak?
4. vergi indirimi ile emekliliğe hak eden herkes mi kontrol muayenesine tabi tutulur?
5. aldığm sürekli iş görememezlik gelirinde tarafımda sürekli olduğndan kontrol muayenem yoktur, bunun değerlendirilmesi yapılır mı?

saygılarımla

1- Böylesi bir fark olmaması gerek. İtiraz hakkınız var. SGK'na başvurup yeniden değerlendirme talebinde bulunun.
2- %30.2 iş gücü kaybı ile %45 işgücü kaybı arasında ne kadar maaş farkı olacağını bilemiyorum. Ama bir akıl yürütürsem, aradaki oran farkı kadar maaş farkı olacağını düşünüyorum.
3- Evet, iş göremezlik ödeneği ile emeklilik maaşı aynı anda alınacaksa, çok olanın tamamı, az olanın ise yarısı ödenir.
4- SGK'nun kontrol muayenesine çağırma hakkı her zaman vardır. Ama raporunda "sürekli" yazan kişileri kolay kolay çağırmazla kontrole. Ancak bir ihbar olursa çapırabilirler.
5- Dediğim gibi, sürekli ibaresi varsa bu değerlendirilir ve kontrol muayenesi yazılmaz dosyaya. Kontrol muayenesi çin bir şüphe olmalı genellikle. Başka türlü çağırmazlar...

verilen bilgi ve cevap için çok teşekkür ediyorum.
saygılarımla

Üst Alt