Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu malulen emekli oldum. Çalışmak istiyorum..?

Gazii_42

Üye
Konular
32
Reaksiyonlar
0
Merhaba ,öncelikle sağlamış olduğunuz hizmetten dolayı teşekkür ederim. sitesnize yeni üye oldum....
Benim sorum: Ben 1999'da iş kazası geçirdim ve 2004 de dilekçe verdim malunen emeklilik için 2006 yılında da ssk'dan emekli oldum (%72) raporla sağ kolumdan
çalışmak istiyorum. bi özel firmada sigortalı çalışırsam emekli maaşım kesirli mi acaba?

Malulen emekli iseniz maaşınızı kestirmeden çalışamazsınız....
İş görmezlik geliri alıyorsanız çalışabilirsiniz ...

emekli maaşı kesilir sadece çalıştığınız maaşı alırsınız yani kayıt altına alınma böyle birşey :)

Aman ha, sizin malulen emeklilik olarak adlandırdığınız şey iş kazası sonucu sürekli iş göremezlik geliri bağlanması olmasın? İş göremezlik geliri ile emeklilik birbirinden bağımsız iki haktır. Siz emin misiniz malulen emekli olduğunuza? Eğer öyleyse, şu anda iki maaş alıyor olmalısınız: sürekli iş göremezlik geliri ve malulen emeklilik maaşı?

Evet haklıymışınız Bülent bey sürekli iş göremezlik: %76 yazıyo ssk dilekçesinde, iş göremezlikten emekli olmuşum.
peki ssk lı olarak bi firmada çalışlırsam maaaşım kesilir mi veya kendim büro açsam işletsem bişey olur mu

İşgörmezlik gelirini ölünceye kadar alırsınız...
ister ssklı çalışın ister büro acın maaşınız kesilmez...
Ve ssk girişiniz nedir vergi ind.hakkı alıp erken emekli olabilirsiniz...

İş göremezlik maaşını hem yaşamınız boyunca alırsınız hem de vefatınız halinde geride kalan bakmakla yükümlü olduğunuz kişilere aktarılır o gelir (ve sağloık güvencesi).

Sürekli iş göremezlik geliri alırken çalışmanızda da emekli olup emekli maaşı almanızda da bir sorun olmaz. Yukarıda da yazdığım gibi, sürekli iş göremezlik geliri her şeyden bağımsızdır.

Bu arada hangi şartlarda emekli olabileceğiniz şunlar bağlı: İlk sigortalı olduğunuz tarih? Doğum tarihiniz? Prim gün sayınız?

ilk sigortalı başlangıç tarihim: 01/02/1999
26/10/1985 doğumluyum
ssk lıyım 116 gün primim var sadece
nasıl vergi indirimi hakkı alıp nasıl erken emekli olurum?

18 yıl 4000 güne tabisiniz..
İlk sigortalı oldugunuzda 18 yaşında olmadıgınız için ilk ssklı tarih 18 yaşından gün aldıgınız tarihtir...
26/10/2003+18 yıl :26/10/2021 yılında prim ödemenizde tamam olursa ve 2.derece vergi ind. hakkıa kazanırsanız erken emekli olabilirsiniz....
Vergi ind. belgesi alabilmek için çalışıyor olmanız gerekli.....
http://www.engelliler.biz/forum/cal...si-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html

01/02/1999 tarihinde staj mı yaptın yoksa normal prim ödeyerek mi sigortalı oldun?

Ve, %76 işgücü kaybın olduğuna göre, 1800 gün primle malulen emekli olabilirsin.

Ve, malulen emekli olursan emekli maaşını kestirmeden çalışamazsın; vergi indirim hakkı elde ederek emekli olursan, o zaman emekli maaşını alırken çalışabilirsin.

işyeri, iş kazası olduğu gün ssk yaptırdı onlarda 3 aylık sigorta göstermiş, Bülent bey,ben yatırmadım ssk yı ,staj değil yani........

PEKİ BÜLENT BEY BU PRİMİ YATIRDIĞIM ZAMAN ORTALAMA NE KADAR MAAŞ ALIRIM, İŞ GÖREMEZLİKTEN 700 TL ALIYORUM MAAŞ

Asgari ücretten yatırıldığını varsayarsak, 650 gibi bir maaş da malulen emeklilik için bağlanır.
İş göremezlik geliri ile malulen emeklilik maaşından fazla olanın tamamını, az olanın yarısını alırsın.

Üst Alt