Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu oluşan rahatsızlık için özel hastane masrafları tazminattan düşmesi?

koray75

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşlar,

İş kazası sonucu hastanede uzun süre tedavi gördüm. Özel bir hastanede tedavi görmemi iş yerim ayarladı. Ben kendim hastane seçmedim. Şimdi bu hastane masraflarını, alacağım iş kazası tazminatından işveren kesebilir mi? Bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

iş kazası özel hastane masrafı tazminattan düşülebilir mi?

Merhaba Arkadaşlar,

İş kazası sonrası özel bir hastanede tedavi gördüm. Ben isteğimle gitmedim şirketim beni götürdü. Şirketime tazminat davası açtım. Şirket özel hastane giderlerini tazminatımdan düşebilir mi?

Düşemez bana göre ayrıca iş kazası dolayı SGK sürekli iş görememezlik maaşına basvurdunuzmu eger başvurmadan işvereni mahkemeye verdiniz ise süreciniz biraz daha uzar mahkeme çünkü mahkeme SGK dan maaş bağlanıp baglanmadıgını sorar ve tazminat hesabın da temel olan iş kaybı oranı kusur oranı ve sgk PSD değerleri gerekiyor bunlar olmadıkça davanız da bir sonuca varamazsınız sürekli iş görememezlik maaşı iş kazası ile ilgili işçinin kaza geçilip vücuttaki hasar kazaya bağlı %10 ve üzeri iş kaybı oluşursa size ömür boyu maaş bağlanacaktır ve çıkan bu iş kaybı oranı üzerinden tazminat hesabınız yapılır

Sayın Dursun Bey,

İşverenle hiçbir protokol yapmadık. Dediğim gibi hastaneye onlar gönderdi ve iş kazasında %100 işveren suçlu bulundu. %100 kusur işverende iken ben neden hastane masrafını ödeyeyim hiç anlamadım.

Sayın Koray Özek;
Öncelikle geçmiş olsun. Geçirdiğininz kazanın detaylarını ve maluliyet oranınızı bilmiyorum. Dava açmışsınız zaten. Devam eden davada aktüeryal bilirkişi bir maddi tazminat hesabı yapacak. Bu hesaptan kesinlikle işverence yapılan hastane masrafları düşülemez. Hesaptan düşülecek ödemeler yelnızca rücüya tabi SGK ödemeleri olarak size bu iş kazası nedeniyle iş kazası sigorta kolundan bağlanan gelirin ilk peşin sermaye değeridir. Zira bu ödemeleri kurum kusurunu tespit ettiği kişilerden alır. Mükerrer tahsile neden olmamak için bilirkişice bu ödemelerin düşülmesi gerekir.

Ancak işverenin hastane gideri bedensel zarardan kaynaklanan tazminat hesabından düşülemez. Ancak sizin talepleriniz arasında tedavi giderleride ayrıca varsa, işveren haklı olarak tedavi giderlerinin tarafınca karşınlandığını defi olarak ileri sürebilecektir. Yine işvereninizin yaptığı tadavi giderleri %100 kendi kusuruna göre yapıldığından eğer yargılama sırasında sizin azda olsa bir kusurunuz ortaya çıkarsa bu kusur oranına tekabül eden miktarı sizden ayrı bir dava olarak talep edebilir. Ancak olay bahsettiğiniz gibi ise kesinlikle hastane giderlerinin hesaplanan bedensel zarar hesbından düşülmesi imkanı hukuken yoktur.Saygılar.

Sayın Dursun Bey,

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ben tedavi masraflarını işverenden istemedim çünkü işverenim tüm masraflarımı karşıladı. Ayrıca bilirkişi raporunda %100 işveren hatalı görünüyordu ve işverenim %100 hatanın kendisinde olduğunu imzalı olarak beyan etti. Ayrıca hesap bilirkişisi %35 özür oranım için hesaplama yapmıştı ama son muayenemde SGK tarafından özür oranım %30,2 ye düşürüldü. Şimdi SGK dan özür oranımın neden düşürüldüğünü ve yeni oluşacak SID oranımın ne olacağı ile ilgili yazı istendi. Ama bu arada işverenim mahkemeye tedavi masraflarımı da verdi. Neden verdiklerini bilemedim ve birkaç kişi de bu masrafların tazminattan düşürülebileceğini söyledi. Bana hiç mantıklı gelmediği için sizlere danışmak istemiştim. Tekrar teşekkür ederim.

Maluliyet oranınzı belirten raporda kontrol kaydı vardır ve yapılan yeni muaynede yeni maluliyet oranı belirlenmiştir. Şimdiki raporunuz kontrol kayıtlımı bilmiyorum. Eğer kontrol kayıtlı ise maluliyet kesinleşinceye kadar hesap yapılmaması gerekir. Yeni maluliyet oranınız karşısında kontrolu gerekmez yazıyorsa kurumca maluliyet kesinleşmiş sayılır. Bu kesinleşen maluliyet oranına Yüksek Sağlık Kurulunda itiraz edebilirsiniz.Eğer burası itirazınızı kabul etmezse ve siz maluliyetinizin daha çok olduğunu iddia ediyor iseniz ayrı olarak maluliyetin tespiti davası açmanız gerekir ve eldeki tazminat davasında bu tespit davası neticesi bekletici mesele yapılır.

Eğer maluliyetiniz %30.2 olarak kesinleşirse(tespit davası sonunda veya itirazınızın YSK ca kabulü sonunda) maluliyetinizin %35 olduğu tarihler için bu orandan, kalanı ise düşen maluliyet oranından yani %30,20 den yapılmalı. Aleyhinize açılan hastane masrafları davasında muhtemelen yeni kusur raporu alınır. Burada size bir kusur verilirse bu kusura denk gelen miktarda işverenin alacağı doğar. İşverenin öncesinde yaptığı kusur kabulünün bağlayıcı olduğunu düşünmüyorum. Bu durum belki feragat olarak değerlendirilebilir.Zira bu davranışı ile işveren biryönü ile sizden herhangi bir hastamne masrafı talep etmeyeceğini taahhüt etmiş sayılır. Şimdilik bu kadar.

Tekrar Merhaba Arkadaşlar!
Tazminat davam devam ederken özür oranımı düşürmüşlerdi. 35'ten 30,2 ye düştü. SGK dan neden düştüğü ile ilgili yazı istemişti mahkeme, o yazı geldi. İlk rapordaki gibi bir hesaplama var ama çarpanları aynı değil.
https://photos.google.com/photo/AF1Q...yuTKxRLm-rzJVI
https://photos.google.com/photo/AF1Q...zIyPWpu7FV70W1

Fotoğraflara bakarsanız ilk hesapta 58 olan sayıyı 1/3 ile çarpıp 19,14 çıkarmışlar fakat ikinci hesapta 58 olan sayı 1/4 ile çarpılıp 14.5 çıkarmışlar ve hesaba öyle devam etmişler. Benim sormak istediğim hesaplamada çarpanlarda yeni bir değişiklik mi yaptılar? Neden farklı hesap çıkıyor. İlkindeki gibi hesap yaparsak 33 civarı çıkması lazım ama 30,2 çıkıyor diyor. Birde 30,2 yi nereden hesaplayıp bulmuş ikinci hesapta anlamadım. Bu konuları bilen arkadaş varsa bir yanlışlık mı var yardım edebilir mi?

koray75

hastane masraflarını düşemez eğer düşmeye kalkar bilirkişi de bu şekilde hesaplarsa avukatın itiraz eder zaten tekrar bilirkişi atanır.

psd düşer ve senin hata oranın % kaç çıkarsa o düşer

tazminat adli tıp rapor oranından hesaplanır sgk nın verdiği oran sig içindir.

Üst Alt