Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu sağ gözümü kaybettim. Haklarımdan faydalanmak için ne yapmalıyım?

serhat58

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
merhaba iş kazasında sag gözümün görmesini tamamen kaybettim hastaneden yeni çıktım il önce ne yapmam gerekiyor bilgi alabilirmiyim

İş kazası olduğunda işveren bunu hemen karakola ve sigorta müdürlüğüne bildirmeliydi. Bildirmemiş mi?
Bildirmemişse, siz hemen işyerinizin bağlı olduğu sigorta müdürlüğüne gidin ve iş kazası bildiriminde bulunun: Ek-32 İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu
Sizi aşağıdaki sevk yazısı ile birlikte hastaneye sevk ederler. Ayrıca bir müfettiş görevlendirilir ve işyerinize gelerek iş kazasının belgeler bu müfettiş.

Bu arada kaza sonrası epikriz dahil tüm belgeleri hastaneden alın. İş kazasının tespiti için bu belgeler çok önemli...

Üstteki resim görünmüyorsa, alternatif bağlantı: http://i.imgur.com/X7i68.png

İş kazası sonucu size sürekli iş göremezlik geliri bağlanacak. Bu geliri yaşam boyu alacaksınız ve tıpkı emeklilik gibi vefatınızın ardından geride kalan hak sahiplerine devredilecek. Ayrıca bu gelir size ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişilere yaşam boyu sağlık güvencesi sağlayacak. Yani, çalışmasanız da sağlık güvenceniz devam edecek...

Ne kadar gelir alacağınız çalışırken resmi olarak aldığınız aylığa göre değişecek.

1.1.1. Sürekli iş göremezlik gelirinin hesaplanması
Gelir sigortalının;
Tam iş göremezliği halinde; Günlük kazanç x 30 x % 70 veya kısaca GK x 21,
Kısmi iş göremezliği halinde ise Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD (sürekli iş
göremezlik derecesi) veya kısaca GK x 21 x SİD,
formüllerine göre hesaplanacaktır.

Sigortalının başkasının bakımına muhtaç olması durumunda % 70 olan gelir bağlama oranı % 100 olarak dikkate alınacak ve Gelir = GK x 30 x SİD formülüne göre hesaplanacaktır.
Bu şekilde hesaplanan gelir, günlük kazanç hesabına giren son takvim ayı itibariyle hesaplanan gelir olup, gelirin başlangıç tarihi yılın ilk altı aylık döneminde ise Ocak ödeme dönemi için aylıklara uygulanan artış oranı kadar, yılın ikinci altı aylık döneminde ise, Ocak ödeme dönemi artışı uygulanmaksızın Temmuz ödeme dönemi için aylıklara uygulanan artış oranı kadar artırılarak, sigortalının gelir başlangıç tarihindeki geliri hesaplanacaktır.
İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından hak kazanılan gelirlerin hesaplanmasında;

1.1.1.1. 4/1-(a) sigortalıları açısından
Günlük kazanç hesabına giren son takvim ayı 2008/Ekim (hariç) öncesi olanların gelirleri, mülga 506 sayılı Kanun,
Günlük kazanç hesabına giren son takvim ayı 2008/Ekim (dahil) sonrası olanların gelirleri, Kanun,
hükümlerine göre hesaplanacaktır.

1.1.1.2. 4/1-(b) sigortalıları açısından
Günlük kazanç hesabına giren son takvim ayının Kanunun yürürlük tarihinden önceki bir tarih olması halinde, basamakların karşılığı gelirler dikkate alınarak son takvim ayı itibariyle Kanun hükümlerine göre hesaplanan sürekli iş göremezlik geliri, Kanunun yürürlük tarihine kadar mülga 1479 sayılı Kanuna göre aylıkların artırılmasında uygulanan artış oranlarına, Kanunun yürürlük tarihinden gelir başlangıç tarihine kadar ise Kanunun 55 inci maddesi hükümlerine göre artırılacaktır.

Örnek: 4/1-(b) kapsamında sigortalı iken 5/10/2008 tarihinde iş kazası geçiren ve sürekli iş göremezlik derecesinin % 25 olduğuna ve bakıma muhtaç olmadığına karar verilen sigortalının geçici iş göremezlik ödeneğinin sona erdiği tarih 20/2/2009 olup, gelir başlangıç tarihi anılan tarihi takip eden ay başı olan 1/3/2009 dur.
Anılan sigortalının son takvim ayı 2008/Ocak ayı olup, sürekli iş göremezlik geliri Kanun hükümlerine göre hesaplanacak ve ortalama aylık kazancın tespitine esas sürelerde sigortalının tabi olduğu basamak değerlerinin karşılığı prime esas kazançlar dikkate alınacaktır (2008 yılı birinci altı aylık dönemde 12 nci basamağın prime esas kazanç değeri aylık 714,97 TL dir.). Son takvim ayı itibariyle hesaplanan gelir, Kanunun yürürlük tarihine kadar 1479 sayılı Kanunun mülga hükümlerine, Kanunun yürürlük tarihinden gelir başlangıç tarihine kadar ise Kanun hükümlerine göre artırılacaktır.

Buna göre;
Ortalama günlük kazanç : 714,97/ 30 = 23,83
Ortalama aylık kazanç : GK x 30
: 23,83 x 30 = 714,97
Gelir : 714,97 x % 70 x % 25 = 125,12 TL.
Bulunan gelir son takvim ayı olan 2008/Ocak dönemi geliri olup, gelir başlangıç tarihine aylık artışları (2008/Ocak ödeme döneminde % 2, 2008/Temmuz ödeme döneminde % 7,2 ve
2009/Ocak ödeme döneminde ise % 3,84) ile taşınacaktır.
Gelir başlangıç tarihine taşınan değer: 125,12 x 1,02 x 1.072 x 1.0384 = 142,06 TL’dir.
Kanunun yürürlük tarihinden önce meydana gelen iş kazaları ile Kanunun yürürlük tarihinden önce anlaşılan meslek hastalıkları yönünden Kanun hükümleri uygulanmayacaktır.​

Ek bilgi: İş kazası ve ardından yapılması gerekenler

iş kazası sonıucuda sağ gözüm kaybettim

meraba iş kazası sonucu sağ gözümü tamamen kaybettim.yaklaşık iki senedir tedavim sürüyor.malulen emekli olabilirmiyim?bunun için ne yapmam gerekiyor? birde görme organımı yani gözümü kaybettiğimden dolayı organ maaşı alabilirmiyim boyle birşey mümkün mü? şimdiden teşekkürler..

Bir göz kaybı nedeniyle sakat statüsünde erken Yaşlılık emekliliğinden ya da Malulen emeklilikten yararlanmanız mümkün değil.

Ama iş kazası sonucu oluşan kayıplar için Sürekli İş Göremezlik Geliri bağlanır. Bu gelir de bi nevi emeklilik gibidir. Bunun bağlanması için iş kazasının sgk tarafından tespit edilmesi ve yaptıkları hastane sevki ile işgücü kaybı oranını belirlenmesi lazım. Bu konuda başvuru yaptınız mı?

cevap verdiğiniz için teşekkürler. Evet başvuru yaptım. iş göremezlik raporum geldi. bu iş göremezlik geliri kazanın gerçekleştiği tarihten itibaren yani bu geliri almadığım ayları da alabilirmiyim? İş göremezlik geliri olarak ta belirlenen ücreti biliyormusunuz?

Eğer kaza sonrası geçici iş göremezlik geliri aldıysanız, sürekli iş göremezlik geliri geçici iş göremezlik gelirinin kesildiği tarihten sonraki ay başından itibaren başlatılır. Eğer geçici iş göremezlik geliri almamışsanız, sürekli iş göremezlik geliriniz iş kazasının olduğu tarihten itibaren bağlanır; ilk aylıkla beraber birikmiş aylıkları da alırsınız

merhabalar size bir sorum daha olacaktı daha önce bahsettiğim gibi sürekli iş göremezlik gelirine bağlandım sgk nın sağlık kurulundan bana verilen özürlü oranı %46. vergi indiriminden yararlanıp emekli olabilmek için başvurdum kurum önce vergi dairesine, vergi daireside heyet rapaoru için devlet hastanesine yönlendirdi. bana sgk tarafından belirlenmiş özürlü raporunu hastane ve vergi dairesi kabul etmedi. heyetten bana verilen oran ise %39 olarak belirlendi benim anlamadığım sgk dan %46 alıpta hastanenin %39 vermiş olması. muayane sırasında doktorlara yuzde kırkaltılık raporu da gösterdim. sonuç olarak raporum %40 olmadığı için emekli olamadım. buna itiraz hakkım olduğunu biliyorum ama ben konuyu mahkemeye taşıyıp devletin iki kurumu arasında çelişki olduğunu belirtsen kazanma şansım varmı yada başka bir yolu varmı bunun?

iş kazasında bakılan cetvelle sakat statüsünde sayılmak için bakılan cetvel birbirinden farklı. bir gözün görmemesi halinde sakatlık oranı cetveli'ne göre % 32 oran veriliyor. Gözün alınması tümör sebebiyle ise (aslında burada tömör şartı da aranmıuor bazen) %10 daha ilave edilir. tek göz görme yok %32 + tümör sebebiyle ise %10= %42 oluyor.

Sonuç olarak, sakatlık oranı cetveli'ne göre toplamda % 40 ve üzeri rapor alamayacaksanız, mahekemeye gitmenin bir anlamı yok diye düşünüyorum.

Üst Alt