Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İs kazası sonucu sol gözde görme kaybı sonrasında maaşımda kesinti oldu!?

Ata34

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle böyle güzel ve bilgilendirici bir platform oluşumunda ve bilgi paylaşımında bulunanlara sonsuz teşekkürler ve iş kazası geçiren tüm arkadaşlarada geçmiş olsun.

Ben ibb alt taşeronu olan bir firmada mekanik işçisi olarak çalışıyorum 08.08.2018 vida sıktığım esnada tork aletinin kaş bölgeme degmesi sonucu açılma oldu ilgili saha mühendisi ile birlikte gittik ve revirde 4 dikiş atildi harhangi istirahat raporu verilmedi akabinde akşam saha mühendisi beni arayarak yarın istersem gelmeyeceğimi dinlenebilecegimi söyledi bende herhangi yazılı bir belge olmadığı için bunun doğru olmadığını belirterek ertesi gün 09.08.2018 isime geldim çalışmaya başladım

çalışma arkadasimin kullandigi matkabin ucunda ki metal anahtar parça fırlayarak gözüme geldi gözlük takamadım cunki kasım yarilmisti ve dikisim vardi ve pansuman dan dolayı gözünün belli kısmi kapalıydı akabinde devlet hast. İş kazası raporu tutanak ve sgk bildirimi yapildi 2 ameliyat oldum vitrektomi ameliyatı ve şu an raporum bitti doktor iş başı yapabilirsin dedi ama doktordan epikriz raporu haricinde belgeli görme kayıp oran ile alakalı bir evrakim yok sözlü olarak bana %40 görme kaybın var dedi

retina dekolmanı yırtığı oluşmuş bu gün maaşım yatti 2700 ken 1900 yatmış 790 gibi bir rakam kesintiye uğramış ben aylik masala çalışanın bu noktada sorularim var 1 kesinti yapabilirlermi 2 ben sgk ya gidip iş gücü kaybı icin basvurabilirmiyim 3 sgk yaptığım iş gücü kaybı oranı için %10 üzeri oran çıkarsa ve maaş bağlanırsa iş verenin işçiler için yatırdığı iş kazası meslek hastalığı primlerinin haricinde bir maddi yaptırım olacakmı değer verip okuyan lara teşekkür ederim saygilar.

Öncelikle geçmiş olsun.

Sırayla gidelim;
1. Kesinti yaparlar ancak Geçici İş Göremezlik durumu iş kazası neticesinde meydana geldiğinde maaşınızdan düşen ücretin tamamını SGK dan tanzim edersiniz. İş kazası olarak girilmemiş olsa Yatarak tedavilerde yarısını, ayaktan tedavilerde ise üçte ikisini alırsınız.
2. Evet SGK'ya başvurunuzu geciktirmeden yapın.
3. Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) kullanmadan çalışıyor olmanız neticesinde bir iş kazası yaşamışsınız anlattığınız kadarıyla. Burada mahkemenin karar verebilmesi yani tazminata hükmedebilmesi için bilirkişi raporları ve buna binaen kusur oranları hazırlanmış olmalıdır. Siz başvurunuzu yaptıktan sonra bunlar da hallolur.

Öngörüm şu şekilde;
Oluşan bu kazada işveren asli kusurludur. İlk meydana gelen kaza 5510 sayılı kanunun 13. Maddesine göre iş kazasıdır. Bu kazayı en yakın kolluk kuvvetine ve SGK ya muhtemelen bildirmemiştir. Oradan sizi çok alakadar etmeyen İdari Para Cezası yiyecekleri kesin. Size gelecek olursak; KKD kullanmanıza engel durum varken sizi çalıştırdıkları için yine işveren asli kusuru söz konusudur. Saha mühendisi rucüen ne kadar yırtar bilemem.

Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) iş güvenliği zincirinin son halkasıdır. KKD kullanımı kazayı engellemez, kişiyi korur sadece. Kazanın oluş şeklini kafamda canlandırdığımda iş arkadaşınız veya onun kullandığı makinenin de kusurlu olabileceği kanısına varıyorum. İşlem noktasının etrafında koruyucu bir siper kullanılabilirdi. Ayrıca iş arkadaşınız da malzemeyi yanlış monte etmiş olabilir ya da makine bakımsızlıktan parçayı tutamayıp fırlatmış olabilir.

Siz de kusurlusunuz ama. Neden?
Çünkü 4857, 6331 ve sair kanun ve yönetmeliklerle korunan Çalışmaktan Kaçınma Hakkı bu gibi durumlarda kullanılmalı. KKD kullanmanızı engelleyen bir faktör var ise çalışmamalıydınız.

Kazasız, sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleme:
Sagolun Değer verip yorumladığımız için cok teşekkür ederim sayın Gitaristanbul evet bahsettiğiniz gibi kaçınmalıydım malesef haklarımı bilmememden ve iyi niyetimden o gün orda bulundum şu an sgk basvurdum sonucu bekliyorum.saglicakla kalın

Geçmiş olsun.

1 Maaşınız da neden kesinti yapıldığını muhasebeye sorup öğrenmelisiniz. muhtemelen taş örenler para canlısıdır. kazadan sonra işe gitmediğiniz günleri kesmiş olabilir. en doğru bilgiyi size muhasebe verir.

2 Primlerinizin yattığı sgkya giderek iş kazası bildiriminin iş verence yapılıp yapılmadığını sorun. yapılmadıysa sizde iş kazası bildirimi yapabilirsiniz.

3 iş verene karşı maddi tazminat davası açtığınız zaman SGK dosyayı takip ediyor. davayı kazandığınızda oranınız %10 ve üstü bir oran çıktığında işverene karşı sgk rücu davası açıyor. size bağlanan aylıkların toplamını işverenden rücu ediyor yani istiyor.

birde ihmalden dolayı iş kazasına sebep olan iş yerlerine sgk az çok bir para cezası kesiyor.

şu linkten sgk evraklarınızı kontrol edin. sgk evraklarınız burada gözükür

https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/

@TR123 yorumunuz için tesekkurler.

Merak ettigim bir konuda hastanede heyete girdim sonuc olarak evrak vermediler ve malulen emeklilik islemleri icin SGK dan evine evrak gelecek dediler bu konu ile alâkalı bilgisi olan varmi acaba ne demek istediler

Sgk dan bu gün oranım geldi %49 iş gücü kaybım var ve kontrol muaynesi gerekmiyor yazıyor yarın ilk mahkememiz hayırlısı olsun inşallah

Üst Alt