Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu tek gözümden sakatlandım. Haklarımı elde etmek için ne yapmalıyım?

cihatönoğul

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
nerhaba bilgilerinize muhtacım ne yapacağımı bilmiyorum... 22,01,2013 tarihinde iş kazası geçirdim işverenin defalarca istememe ragmen gözlük vermemesi sonucu ergimiş demir damlası gözüme sıçradı hekimlerin demesine göre göz şu an % 10 ve altında görüyor işveren tedavı masraflarını karşılayacağını ve ne gerekirse yapılacağını söyledi hekimler kornea naklı ile bu oranı çıkara biliriz dedi görsel olarak gözüm sağlıklı gözüküyor dava aşamasına girecektim avukatım önce tedavi olmamı önerdi hertürlü davayı kazanırsındedi şahitlerim bile var ben sizden şunu öğrenmek istiyorum hekimlerin dediği % 90 görme kaybı ama bunu ispatlayan bir belge yok önümde bu belgeyi ameliyattan sonramı vericekler yoksa şimdiden almam gerekirmi en yakın zamanda ameliyat olacağım ameliyat sonrasında görme kaybı diyelim ki % 50 ye indi mahkemede % 90 lık kayıpmı ciddiye alınır % 50 lik kayıpmı mahkemeye gitmeden hekimler bana ilk ugradığım görme kaybına dahil rapor verebilirlermi bağzı şeyler için geç kalmak istemiyorum 23 yaşındayım yanlış anlaşılmasın dünyam karardı parasında değilim ama iş konusunda sıkıntılar çekeceğim beni aydınlatırsanız çok sevinirim ilginiz için şimdiden teşekkürler....

ameliyat sonrası deyil... şimdi özürlü raporu için başvur.. ücretsiz zaten o evrakla işlemlerine başla sana arkadaş tavsiyesi... iş kazası diye başvuru zaten yapmış sizinkiler ameliyat şu bu bitene kadar o işlemlerde sonuçlanır bence ateş tavında (yada demir neyse artık ;) dövülür bekleme geçen zaman aleyhine dönebilir....

Cihat, kesinlikle hemen rapor al ve sürekli iş göremezlik geliri için o raporu SGK'ya ver. Ameliyatı vs. ondan sonra olursun.

Yani ilk işin iş kazası sonucu ne kadar işgücü kaybının oluştuğunu gösteren sağlık kurulu raporu almak olsun. Yaklaşık % 30 oranında bir rapor verilir sana. Bu da -eğer asgari ücretle çalışıyorsan- aylık 350 TL gibi bir gelir bağlanmasını sağlar. Bu geliri yaşam boyu alırsın ve yaşam boyu sağlık güvencen olur. Çok çok önemli bir haktır, aman ihmal etme kardeşim.

Allah yardımcın olsun kardeşim...bürokrasi prosedür bir yana sana bunu reva gören işverene ne demeli...veya ustabaşına..veya her kimse o Allahsıza...

OturanBoğa;
abi bu iş görememezlik maaşı işte yaralananlar içinmi:confused:yoksa her raporu olan alabilyormu:confused:

cnm benim sen iş kazası geçirdin müfettişler onayladı demi otamatik iş kazası mahkemesi açılır sen bir avukat tut ve işverene maddi ve manevi tazminat davası aç önce sakın işverenin tatli oyunlarına kanma şikayet et ve sürekli iş görememzlik ödeneği bağlansın önce tedavin bitsin ardından tam teşekküllü hastaneye git yada tedavi olduğun hastane başhekimi ile düzgün bir şekildi olayı anlat ve rapor verme yetkiniz varmı yoksa beni tam yteşekküllü bir hastaneye sevk edin de. Ardından iş kazası olduğu tespit edilir ise sürekli iş göremezlik ödeneği alırsın ve engelli raporu alarak engelli kadrosundan çalı ara beni ya tüm prosüdürü a z ye biliyuorum yazmakla olmaz süreç çok uzun 05355871202

Sürekli iş görememezlik ödeneğini sadece iş kazası geçiren kişiler alır ve çalışsa bile bu ödenek asla kesilmez. Bunu ömür boyu ve rapor oranınıza göre hesaplanan tutar miktarında alırsınız. Emekli olurken yüksek maaşı seçersiniz ve düşük olan gelirin yarısıda maaşınıza eklenir.
Ankara`daki Heyet rapor oranını %52 onaylarsa 740TL bağlanır. Tek göz oranı %32 `dir bu orandan 350TL civarında alırsın. iş kazası geçiren kişi bağlı bulunduğu SGK ve sağlık işleri genel müdürlüğüne giderek dilekçe yazsın . Daha sonra sizin işyerinize bakan iş müfettişine ulaşın ve dilekçe ile başınızdan geçen olayı düzgün bir şekilde kısa ve öz yazın. Bu müfetişin kararı çok önemli sizin geleceğinizi çizen adamdır eğer iş kazasını onaylarsa avukat tutup maddi manevi tazminat davası açar ve kazanırsınız. İşveren suçlu ise gerekli tedbiri almadıyssa bu dediklerim geçerli suç oranı çalışanda ise bir şey alamazsınız. iş kazası geçiren kişi tedavi olduğu hastaneden süreki iş görememzlik ödeneği bağlatmak istiyorum diyerek heyet raporu çıkarmalıdır ve bu raporu Ankara Sağlık işleri genel müdürlüğüne yollamalı.

metehandro;
mete han abi bir yere geleceğinizi yatırıyorsunuz yeri geliyor 3 gün mesai yapip fabrikadan cikmiyorsunuz değer verip 1 gözlük vermiyorlar bu koyuyor abi insan ligin bitmiş olması koyuyor yoksa kazalar olur hep olmaya devam edecektir insanlık ölmesin o zaman bittik.

OturanBoğa;
Bülent abi siz bu msj ı yazdıktan 1 gün sonra kornea nakli geçirdim yani boyle bir rapor almaya fırsatım olmadı kornea bekleyemez dediler . şu an gene hekimlerin söylediği % 30 görebiliyorum dikişler yavaş yavaş aliniyor görüntü her gecengun düzelmeye başladı şükürler olsun .abi hastanemiz tasinma ve tadilat aşamasında diyip beni kurula sokmadılar hastaneden işkazası olarak 40 gün rapor alabildim 7 ay yattim evde raporsuz calismanda sıkıntı olmaz dediler toz ve dumandan uzak dur dediler ben döküm fabrikasında çalışıyorum ortalik hep tozludur dedim patronun yapsın birşeyler dediler rapor vermediler.7ay ücretsiz yattim abi tedavim biter bitmez anadan doğma kusursuz görsem dahi dava açıcam ne önerirsin abi ne yapmalıyım!

Son düzenleme:
Gözde kalıcı hasar olmaması çok çok çok iyi haber :)

Kalıcı bir kayıp olmadığı için sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaz. Ama çektiğin eziyete karşılık tazminat davası açma hakkın var tabii ki. Ne kadarlık bir meblağ olupr, inan bilemiyorum. Avukata danışmak lazım

Görme yeteneğim in gelişmesi beni çok sevindiriyo estetik yapısında fazla bi sıkıntı yalnız eskisi gibi göremiyorum sadece tek gözde % 10 luk bir kayıp olduğunda geçici iş göremezlik gelirine hak kazanamıyormuyum .özellikle gece görüş aşırı düşüyor.

Bir gözün % 10 görmeyip (% 90 görmesine) sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaz.

Oncelikle gecmis olsun kardesim...1-) kornea naklini yapan doktor neden acele etmis acaba kornea dan goz sivisi akisi olmasi nedeni ilemi? 2-) eger boyle bisey soz konusu degilde sadece kornea cizigi vardiysa bence ameliyat olmakla yanlis yapmisin.cunku kornea nakli kok hucrelerin saglam oldugu takdirde her zaman nakil islemi gerceklestirilebilir. Ayrica bu ameliyat cok riskli bir ameliyat...cunku kimse bilemez sen %60 gormeye ulasmis olsan bile allah korusunda 2-3 yil belki daha ilerki zamanda vucudun o korneayi kabul etmeme ihtimali var ve sen birdaha kornea nakli gecirme durumuyla karsi karsiya kalabilirsin.yani bu demek oluyorki sen %60 gorurken bir anda %10 a tekrar dusuceksin. Keske nakil olmadan dusuk yuzdeli%10 iken surekli is goremezlik odenegine basvurmus olsaydin...belki 5-6 ay beklemek zorunda kalicaktin ama %30 gibi bir meslekte kazanma gucu kaybi orani alip iyi bir odenek sahibi olabilirdin. Tabi durumun goz sivisi akisi vardiysa dotoru en dogru karari vermis.zira goz sivin zamanla akip mudahele edilmedigi takdirde diger saglam gozunede zarari olucakti. Velhasil nakil olmusun sgkya basvurdugunda su yaniti alicaksin: 2 yillik bir kontrol verilicek. Cunku gorus yuzdenin max.seviyeye ulasmasi en iyi ihtimalle 1 yil. Sgk da bu sure sonunda gorusunun en iyi oldugu zamanda sana aylik bagliycaktir. Tabi %90 gorme seviyesine ulasirsan hicbir aylik baglanmaz. Sen yeterki o yuzdeye ulas bosver bagliycaklari maasi...ama dedigim gibi kornea nakli cok riskleri olan bir durum ornegin agir birseyi kaldirdiginda kornea nin atma ihtimali var...ins boyle bir durumla karsilasmazsin...once saglik tabiki ama artik kornea naklini yaptirmisin...yaptirmadan alsaydin iyi bir odenek baglanirdi...zira boyle yuksek riskleri olan ameliyati sana zorla kimse yaptiramazdi.(kornea cizikleri icin) daha sonra ayligin baglandiginda sakin sakin kornea naklini olurdun...simdi senin tek yapman gereken doktorun sana buyuk ihtimalle en son dikislerini en yaki ihtimalle 1 yil icinde tamamliycak...bu dikislerde alindiktan sonra gorusu sekel halini alinca sgk sana gorus yuzdene gore bir aylik bagliycaktir. Ancak bu 1 yillik surede sana maas baglanirmi bilmiyorum. Cunku hergecen gun gozunun iyilesme durumu oluyor. Ins kornean sana uyum saglarsa atmaz. Ama eger oyle bir durum olursa doktorun yeni kornea nakli yapicaktir. Snde sgknin sana bagladigi maasa itiraz edip ben %60 goruyordum ama bakin kornea atti.simdi %10 goruyorum diyerek aldigin odenegi artirabilirsin diye dusunuyorum. Tum bunlarda en onemlisi senin gorus yuzden artsinda gerisi yalan. Ama atma durumu olursa bunu engelleyen igneler yapiliyor. teknoloji gelisti. 1 yil disini sik hassas davran kornea na. Daha sonra tum dikislerin alininca eski yasantina donuceksindir. bu arada benim 1gozum gormuyor. Benim kornea m ve kok hucrem yandi. Bu nedenle kornea nakli olsamda basari yuzdesi cok dusuk. Bu nedenle ameliyati reddettim. senin kok hucreleri saglam oldugu icin basari yuzden cok yksek%95 basari var seninkinde. Bu da demek oliyorki 100 insandan sadece 5 i ni korneasi yenilenmis. Umarim dikkat edersin ve 1 yillik sureci iyi bir sekilde atlatirsin.

Bu arada doktorun sana 1 hafta sonra calisabilir raporu vericektir. bu nedenle kazadan bu calisabilir zamanina kadar olan donemde tabiki gecici is goremezlik odenegi hakkin onu alirsin. Ama calisabilir raporundan sonra surekli is goremezlik odenegi icin basvuru yaptiginda...5 ay sonra sana sgk geri donus olarak kontrol vericektir. Bu kontrol suresini tam bilmiyorum ama kornea nakillerinde en iyi gorusu 1 yilin sonunda aliyorsun

Önemseyipte bu kadar zaman ayırman beni duygulandirdi inşallah teknoloji sanada bi çare bulur en yakın zamanda ameliyat olalı 1 buçuk sene oldu bu ayın 15 inde tüm dikişler alınacak iyi koruduguma inanıyorum. Birde şunu merak ediyorum bütün tedavi bitince mesela bi top çarptığında kornea zarar görebiliyormu

Ben 2013 u 2014 olarak gormusum...:)) hayirlisiyla son dikislerinde alinsin eski Hayatina geri donersin...cunku kornea kisiye gore degisiyormus...yani kimisi top carpsa dahi bisey olmuyor...bu sureci iyi gecirmene cok sevindim...ben gecen yil sahidim her iki gozude %10 gorurken iki gozede kornea nakli olup su anda agir islerde calistigi halde %90 goren biriyle tanismistim....bu arada meslekte kazanma gucu kaybini ne hesaplamislardi?

Selam

28.11.2014 tarihinde iş kazası geçirdim bu olaydan dolayı sağ gozumu kaybettim
20cm bulanık görme var sadece ve duygusal bozukluklar

SGK ya basvurdum ankara dan sonuç bekleniyor iş yeri iş kazası diye bildirdi polis tutanağı iş kazası geçti ama iş yerinin kendi kafasından uydurduğu gibi ifade verdim karakolda vekaletimi verdim avukata mahkemede gerçekte olan olayı anlatacağım 2 tane sahitimde var

ne yapmam gerekiyor acaba maddi ve manevi tazminat davası için ne kadar acmaliyim

maho01

İki şeyi aynı anda yapamlısınız:

1- Sürekli iş göremezlik geliri için sigorta müdürlüğünde işlemleri takip etmelisiniz.

2- Tazminat sürecini takip etmelisiniz.
Tazminat miktarı ile ilgili olarak bir fikrim yok. Avukatınız ne diyorsa ona güvenmek lazım. Ama unutmayın, avukatınızla hangi oranda komisyon alacağına dair yazılı olarak anlaşın. Aksi halde tazminat avukat parası, mahkeme masrafı vs. derken uçar gider.

Üst Alt