Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sonucu yaralandım. Haklarım nelerdir?

mesut123.

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar guruba yeni katıldım Allah herkesin yardimcısı olsun.

Ben 23 yaşındayım 1 ay önce iş kazası geçirdim yüksekten düştüm sol kol ve bacak bileklerden kırıldı. platin taktılar hala sargıda.
ve omurilikte l1 kırığı var ayaklarımı hissediyorum. kırık olmayanın üstüne basıyorum

ilk dustuğumde penisimi hissetmiyordum. ama ameliyattan sonra az da olsa his var ama idrarımı yapamıyorum ancak mesanem dolu olursa kendimi sıkarak biraz yapabiliyorum boşaltamıyorum
büyük abdestimide biraz hissediyorum ama onu da kendimi sıkarak zor yapıyorum.

sigortalı çalışıyordum tazminat ve/veya malulen emekli olabilir miyim acaba

şimdiden teşekkürler.

öncelikle büyük geçmiş olsun umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşursun. mutlaka şikayetçi olmanı tavsiye ederim. soruşturma yapılması açısından bu çok önemli. sen sakın benim yaptığım hatayı yapma en azından senin canın yanmasın. ben şikayetçi olmamıştım.

geçmiş olsun kardeşim bende iş kazası geçirdim 5 yıl önce öncelikle yapman gereken sosyal güvenlik kurumuna hemen iş kazası geçirdiğine ilişkin bir dilekçe vermen ve şikayetçi olman ilk aşama bu öncelikle bunu yapmalısın sonrasında bir avkat tut ve maddi manevi tazminat davası ac

Şikayetçi olursam ne hakkım olur acaba mahkeme uzun surermi birde malulen emekli şansım var mıdır?

bende de senin gibi yüksekten düşme sonucu l-1, kol ve ayak kırıkları oluştu öncelikle emekli olabilmen için en az 1,5 yıl geçmeli (bu süre zarfında geçici iş görememizlik maaşı alırsın) şikayetçi olursan maddi tazminat alırsın şikayetçi olmasan dahi zaten polisler hastanede ifadeni almıştır olay yerini incelemişlerdir iş kazası olarak olay kaydedilmiştir 1,5 yıl sonunda iş gücü kaybına göre sürekli iş görememezlik maaşı bağlanır sigortalı bir işte dahi çalışsan bu maaş kesilmez inşallah hiçbirine gerek kalmadan eski sağlığına kavuşursun
--------------------
1 yıl boyunca istirahat aldığında sigortan düşer işyeri muhasebecisinin raporlarla birlikte başvurup tekrar başlatması gerekir tedbir için sen 1 yıla yaklaşınca işyerine bunu hatırlat şunuda unutma aldığın geçici iş görememezlik maaşının senin kusur oranının 3/1 kadar sende geri istenecek birde muhtemelen şuan istirahatleri beyin cerrahiden alıyorsundur bu bölüm 1 yıldan fazla istirahat vermiyor ilk fırsatta fizik tedaviden rapor almaya başla aynı bölümden bile alsan raporlar arasında 1 gün dahi boşluk olmaması lazım buna çok dikkat et

Jandarma ifademi aldı şikayetçiyim dedim çunki inşaatta hiçbir guvenlik onlemi yoktu siz şikayetçi oldunuzmu neler yaşadınız.Ben şu anda maaş almıyorum biyere başvurmam mı gerekiyor?idrar yolları konusunda hasar gördünüz mü şu anda sağlığınız nasıl çok merak ediyorum çevremde bilen insan yok doktorlarda net bişey söylemiyor.

ben şikayetçi olmadım işyeriyle ilgili bir sıkıntım yoktu gecici iş görememezlik ödeneği alırsın bunun için istirahat raporunu sgkya vermen lazım

Acaba zaman geçince belim normale döner mi eskisi gibi çalışabilir miyim veya malulen emeklimi olurum.yüzdem kaç olur?

mesut kardeşim eskisi gibi çalışamazsın maalesef onu unut çünkü senin bel kırık artık anladığım kadarıyla inşaattaymışsın o işleri unut artık kardeşim. bende l1 kırıktan müzdaribim yürüyorum ama çarlinin adana şubesi gibi. sende inşallah yürüyemeye başlayacaksın öncelikle kafanı hiç bir şeye takma azim et moralini yüksek tut fizik tedavilerini ihmal etme 2 sene içinde herşey kesinleşir ilk iki yılda sinirlerin ne kadar gelirse o kadar ile yoluna devam edersin oyüzden 2 yıl kendini bırakma. tazminata gelince hemen sağlam bir avukat bul işten anlayan işyerleri ilk bir iki ay seni sorar vakit kazanmak için sonra unutur şikayetçi olmadığına pişman olursun. malulen emekliliğe gelince 10 yıl sigortalılık süren 1800 günün varsa sürekli işgörememezlik geliri bağlandığında eğer oranın %60 ı geçiyorsa o verilen raporu direk olarak emeklilik için ver zaten işlemler kendi yürür malulen emeklide olursun inşallah. inşallah çok iyi olursunda emekliliğe ihtiyacın kalmaz geçmiş olsun kardeşim allah şifalar versin

Savaş bey başınızdan geçenlerden bahseder misiniz kaza yaptığınızda ne durumdaydınız ayaklarınızı ve idrar yollarınızı hissediyomuydunuz şu anda nasılsınız ne gibi gelişmeler oldu?Kaza yapalı ne kadar oldu?Dava açtınızmı tazminat aldınız mı iş gorebiliyomusunuz?

mesut kardeşim benim kaza 4 yıl oldu. ufak abdestte pek sorunum yok sadece sıkıştığım anda tuvalete gitmem lazım.fakat büyük abdestte halen zorlanıyorum hatta yoğun bakımda neredeyse kolonskobi takacaklardı izin vermedim şimdi kendimce yöntem buldum iki günde bir zorlanarakta olsa yapabiliyorum. ereksiyonda sanki geciktirici kullanıyor gibi gecte olsa oluyor fakat damarda kalanları elimle bastırarak dışarı cıkartıyorum işediktebn sonrada aynı tabi. desteksiz düz yerlerde sallanarakta olsa yürüyebiliyorum çok şükür.mesleğim kaynak olduğu için çok ağır is yapamıyorum malulen emekli oldum ama kontrol muayeneli. iş kazasında dava açtım kazadan bir ay sonra şu an devam ediyor sadece benim kontrol muayene verdikleri icin hakim sürekli maluliyetimi istiyor bunu adli tıptan halledersem sonuçlanacak insallah.yani davada uzun bir sürec.

sen söylediğine göre rahat hareketlerin varmış yatakta dönme destekle yürüme falan ben ilk 6 ay yatakta hiç haret edemedim tek başıma dönmeye kalksam platin acaip ağrı yapiyordu ayaklarımda hiç his yoktu bir buçuk sene yataktan kalkamadım ama allahın izni ile kalktığımda bir anda toparladım fakat kendime ve başımda zırlayanlara hep şunu dedim ben allahın izni ile yürüyecem ben yatalak kalmıcam ki doktor yatalaksın demisti. sende azminle çok daha iyi olabilirsin senin durumun gayet iyi çok şükür korkma moralini bozma azmini yitirme

Cümlemize acil şifalar ben bacaklarımı ve diğer organlarımı güzel hissediyorum ama idrar yollarımı hissetmiyorum benim bununda bazı yerlerde geri gelmesi zor diyorlar fakat ben bu forum sayesinde umutlandım azmimi kaybetmiycem.birde benim düştüğüm yerde hiçbir güvenlik önlemi yoktu o gece bütün önlemler alınmış bu benim alehime olur mu şahitler var ama?

1 şahit gelirini bildirmek için bir şahitte iş kazasının kusurları icin bul konuştur. iş müfettişlerine verilen ifadelerde önemli

Şahitlerim var ayrıca benim maaşım 2000tl civarıydı ama bankaya asgari ücret yatıyor geri kalani elden beriyolardı ama buna ait bi delil bulamam sanıyorum.1ay oldu kaza olalı jandarma rapor istiyor

mesleğin ne ise ona göre esnaf ve sanatkarlar odasından maaş yazısı al

Birde benim korkum şu işe girerken bikaç sayfa kağıt imzalattılar okumadan acaba bunun etkisi olur mu diye şüphelerdeyim.

ne imzalatırsa imzalatsınlar sen iş kazası geçirmissin dava açmakta gecikme yanlız dava açtığında karşı tarafın mal varlığına ihtiyadi tedbir koydurtmayı sakın unutma onlar ihalelere giremeyeceği icin seninle anlaşma yoluna gitmek zorunda kalacaklar böylece davanda uzamaz. ben bunu yapmadığım icin davam 4 yıldır sürüyor dahada sürecek gibi

sen şimdiden kendine sağlam şahitler hazırla çok önemli buda

Böyle olaylarda firmalar biz sana bakacaz iş verecez falan diye veya bi şekilde kandırarak hak talep etmiyorum hata benim diye imzalatıyolarmış.Acaba buna istinaden de bi madde var mıdır diye şüphelerim var.böyle oluncada dava açılamıyomuş diye duydum da inşallah böyle bişey olmaz.

geçmiş olsun çalışma bakanlığına bağlı bölge iş müfettişlerini iyi tut onların vereceyi ropor önemli iş yerinin sahipleri senden önce davranıp rüşvet yedirirlerse iş yerine borçlu bile çıkabilirsin dikkat et benim daha önce başıma geldi ben herşeyi hakkına bıraktım kaybettim aynı hataya sen düşme mahkemene bakan hakim bile iş müfettişlerinin raporlarına göre karar veriyo burası türkiye burda adaleti bekleme

İş kazasında en önemli hak, bağlanacak olan sürekli iş göremezlik geliridir. İş kazası tespiti ve işgücü kaybı oranının belirlenmesinin ardından bu gelir bağlanır. Bir nevi emekli maaşı gibidir. Ömür boyu alınır, vefaat halinde geride kalan hak sahiplerine aktarılır. Ve ayrıca kişiye ve bakmakla yükümlü olduklarına yaşam boyu sağlık güvencesi sağlar. Bu haklar çalışsa da çalışmasa da devam eder, kesilmez.

Bir diğeri ise tazminat hakkıdır. Bunun için bir avukatla görüşmelisin. İşgücü kaybı oranı, alınan resmi aylık, kazadaki kusur oranı vs. etkilidir tazminat hesabında...

Her ne yaparsan yap bu haklarından feragat edecek bir evrak imzalama!

Arkadaşlar iş yerim anlaşmak için 250.000 tl teklif ediyor kararsız kaldım sizce ne yapmalıyım.%70 işgücü kaybım var iş kazasında şirketin kusuru %60,benim%10 diğer kişilerin %30.Kaza geçirdiğimde 24 yaşındaydım ve sigortam asgari ücretten gösteriliyordu.kaza 2003 yılında oldu.ve iş göremezlik maaşı alıyorum.

@mesut123. herkesin tazminatı farklı çıkar. burada püf nokta hesap bilirkişinin mahkemeye bildirdiği tazminat miktarıdır.

eğer davan bitmek üzereyse hesap bilirkişisinden çıkan rakamı görmeden anlaşma. Hesap bilirkişisinden çıkan tazminat rakamını gör. eğer avukatın dava açarken yasal faizde talep ettiyse. yasal faizli tazminat miktarını ayrıca avukatına hesaplat.

hesap bilirkişisi mahkemeye sadece ana parayı bildiriyor yasal faiz hesabı dosya yargıtaydan geldikten sonra avukatın hesaplayıp icraya işvereninden alacağın rakamı bildiriyor. yani dava sonunda (tazminat+ yasal faiz alıyoruz) ona göre hesabını kitabını yap karşı tarafın teklifini ona göre değerlendir.

Benim %45 raporum var. kaza geçirdiğim zaman. 2003 lerde askeri ücretin 2 katından fazla maaş alıyordum. geçen sene maddi tazminat davam bitti. avukat ücreti çıktıktan sonra elime 500+binTLden fazla geçti. şimdi manevi tazminat davam yargıtayda oradanda bir miktar; tahmın olarak yasal faizle 100-120 bin bir şey gelecek. biz itiraz ettik manevi tazminat düşük çıktı diye bekliyoruz. benim kazada kusurum yoktu kusur oranı vermediler. tazminatımdan kusur indirimi yapılmadı. muhtemelen senden kusur oranın (%10 ) kadar indirim yapılır.

sana %70 raporla maddi ve manevi tazminatın toplamı 250 bin vereceklerse sanki biraz düşük. yinede avukatınla görüş. mahkeme sonunda yasal faiz ile alacağın rakamı hesaplat sonra karşı tarafın teklifini düşün. Ben öyle yapardım.

@mesut123. ayrıca unutmuşum bir ekleme daha yapayım, maaşın düşük gösteriliyorsa. mahkemeden emsal ücret tespiti istemeniz gerekiyor. avukatın umarım istemiştir. mahkeme meslek odalarına yazı gönderip emsal ücret sorduruyor ona göre tazminatını hesaplatıyor. emsal ücret tespiti yapılmazsa tazminatın düşük hesaplanır. mutlaka emsal ücret tespitini mahkemeden isteyin. Gerçi bunları avukatının bilmesi gerekir. avukatın unuttuysa sen hatırlat muhakkak emsal ücret tespitin yaptırsın.

Abicim ben henüz mahkemeye vermedim ama avukatla da anlaşmadım.

10 yıl içinde dava açabilirsin. istanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde davalar uzun sürer. çünkü iş mahkemeleri yoğundur. küçük yerlerde iş mahkemelerin yükü hafif olduğu için davalar çabuk sonuçlanır. ayrıca dava açarsan avukatlar yüzde alıyor. %15 verende var, %20 verende var %30 verende var. yüzde oranı avukat ile anlaşmana göre değişir. eş, dost, akraba, tanıdık avukatlar ile anlaşma onlar davaları yeterince takip etmiyor.

eğer dava açarsan ortalama 5-6 yıl da dava anca sonuçlanır. bunları bilip ona göre kendini hazırla davalar uzun sürdükçe insanın psikolojisi bozuluyor. uzun yıllar adaletin tecellisini beklemek insanı yoruyor..

öncelikle iyi bir avukat ile görüş alacağın maddi ve manevi tazminat rakamını hesaplat. karşı taraftan iste vermezlerse dava açarsın.

Üst Alt