Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazası sürekli işgöremezlik gelirinde dikkate alınan ücret..?

memur

Yeni Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
0
İş kazası sonucu sürekli işgöremezlik geliri bağlandı. Ancak burdaki hesaplamalara baktığımda hesaplamada kaza zamanınındaki sigortada yatan miktarın dikkate alındığı belirtilmiş. Bu noktada ben çalışırken 1000 TL maaş alıyordum ancak 640 Tl dan yani asgari ücretten sigortam ödeniyordu. Bu noktada itiraz etmek doğru mudur?Tazminat davası sürerken bu yeni bir dava konusu mu olur sizce,teşekkürler

bizlerin zaten hatası bu ne kadar aylık alıyorsak o aylık üzerinden primlerimizin ödenmesi gerekiyor bu prim ödemeleri hem aylığıma etki ediyor hem kıdem tazminatımızıa hemde işsizlik sigortamıza elden açıktan bir kısmını alıp diğer kısmı bankadan alıyorsunuz ne zamanki başımıza bir iş gelince bunu belgelemek zorunda kalıyoruz yada aklımız başımıza geliyor zaten ilk hatayı bizler yapıyoruz bunu kabul etmek ile bu hatalar sgk sisteminide bozuyor ispatlıyabiliyorsanız ne kadar aldığınızı buda iş mahkemesinde dava açmanız gerekiyor ispatlamak gerekiyor bununla ilgili bir foruymda yazı okudum mahkemelik olmuşlar hakim kızmış bankadan aylığı alırken neden itiraz etmedin diye bir bakımdan doğru işiniz zor mahkeme açmanız gerekir ve evet kaza tarihindeki primden aylık hesaplanır oda net aldığınız değil brüttür

Evt katılıyorum ,öncelikle bizim hatamız olduğuna :( Ancak işverenlerin tutumları belli. Ben bunu talep ettiğimde kapıyı da gösterebiliyor birçok firma.Bizi bu duruma mecbur bırakan sistem sorgulanmalı bence.

bu sistemi sgk ile alakası yok bu sistem tamamen insanların vicdansızlığı ile ilgili ne kadar aylık ödüyorsan o aylık üstünden primi ödemek mecburundalar aslında elemanlarına ödedikleri aylık üstünden ödeme yapsalar primlerde sgk durumuda değişik olur bankaya örnek olrak ne kadar para yatırısak okadar faiz ve birkmişimiz olur sgk bundan bir farkı yok sistem bizden kaynaklanıyor seni beni işten çıkardı diyelim kapıyı gösterdi başkasıda işe giren hayır deyip diretse mecbur kalınacak ama işsizlik korkusu bizi buna kabul etmeye neden oluyor iş veren için iyi az prim öde kıdem tazminatı az olsun v.s. falan sizin elden aldığınız parayı ispatlama noktasında olmanız gerekir şahitlik yapacak kim var şahit olurlarmı elden alduığın paranın belgesi varmı bunları ispatlamadan açacağın davada kaybetmiş ve masrafları ödemiş olursun ayrıca hesaplama 640 tl olmayacak onun kazancı üstünden olacak yani o tarihteki aylık kazancına bakacaksın hesap yapman gerekirse iş kazasının tarihini söyle maluliyet oranını söyle sana ne kadarlık kaybın olduğunu söyliyebilirim

Benimde kaza tarihi 2006nisan bu 2008den sonrası düşük mu bağlanıyor??

Memur arkadaş davan devam ediyorsa, avukatına söyle mahkemeden Emsal ücret tespiti istesin. Mahkeme meslek odalarına, meslek kuruluşlarına aldığın ücreti soruyor. ona göre tazminat hesaplıyor. Emsal ücret tespiti maaşı düşük gösterilen iş kazası mağduru arkadaşlar için çok önemli. iş verenler işçilerin maaşlarını düşük gösterdiyse tazminatlar düşük hesaplanıyor, SGKnın bağladığı aylıklar düşük oluyor.... Emsal ücret tespiti son derece önemlidir. Bunu avukatların bilmesi gerekir. Ama maalesef bazı avukatlar emsal ücret tespitini bilmiyor. buda iş kazası tazminatlarında işçinin daha az tazminat almasını sağlıyor.

Ben biten davamda emsal ücret tespitini istedim çok fazla faydasını gördüm. çalışırken senin aldığın 1000 TL aylığın dahada yükselebilir. Buda tazminatını olumlu etkiler daha yüksek tazminat alırsın. Eğer 640TL den askeri ücretten tazminatın hesaplanırsa düşük hesaplanır hak kaybına uğrarsın.

SGK konusuna gelirsek Senin yerinde olsam şunu yapardım.
öncelikle Emsal ücret araştırmasını mahkemeden iste ve sonra mahkeme sonucu kesinleşmesini bekle. Davan bittik den sonra yani yargıtaydan onandıktan sonra SGK ya mahkeme sonucunu ve emsal ücret evrağı ile başvur. Davam kesinleşti benim ücretim bu kadar, bağlanan aylığımın yeniden hesaplanmasını istiyorum de. elindeki resmi belgeler SGK yı bağlar.
eğer Yükseltmezlerse SGK ya karşı dava açabilirsin.

Sayın hilal72
Kanun derki işçinin sigorta primlerinin yatırılmasında işveren sorumludur.Eksik veya hileleli primlerin tespitinden de sgk sorumludur.
İşçi aldığı maaşı ispatladığı sürece hiç bir hakiminde haddine değil işçiye azarlamak vs. hakimin işi konunu uygulamak.

TR123 SGK dan bağlanan aylığı bu durumda almadan itiraz mı edicem yoksa bağlanan aylığa itiraz etmeden almaya devam edip mahkemede emsal ücret tespiti mi yaptırıcam.Çünkü SGK aynı zamanda aylığı 2014 ten itibaren bağladı. Normalde 2009 olmalıydı.

Maaşı almaya devam edebilirsiniz. orada bir sıkıntı çıkmaz. Zaten maaş almayı hak etmişsiniz.
Sadece itirazınız haklı bulunursa aradaki Farkı da alırsınız.

Hukuk sistemi öyle bir şey ki her avukatın yöntemi farklı oluyor. Hukuku istediğin tarafa çekebiliyorsun, lastik gibi.

Benim yukarda bahsettiğim yöntem davanız bitmek üzereyse uygulayabileceğiz yöntemdir. Emsal ücret tespiti yaptırmak maaşı düşük gösterilen işçiler için avantajdır. Emsal ücret tespitinde meslek odaları bu işçini aldığı maaş bu kadar diye mahkemeye bilgi verir, mahkemede o bilgiye göre tazminatı hesaplar. maaşınızın yükselmesi için elinizde resmi belgeniz olması gerekir. eğer yargıtay Emsal ücretinizi onarsa elinizde resmi belge olur o belgeyle SGK ya başvurabilirsiniz. Eğer davanız bitmek üzereyse bu yöntemi kullanabilirsiniz. Yinede avukatınıza danışın, o hukuki bilgilere daha hakimdir. sizi daha doğru yönlendirir

bir diğer seçenek şudur. şuana kadar belkide yapmanız gereken buydu.
SGK ya elinizde maaş bordrosu varsa başvurun, benim maaşım bu kadar iş veren pirimlerimi az yatırmak için askeri ücretten gösterdi diye başvurun. Size bağlanan aylığın artırılmasını talep edin. SGK muhtemelen olayı araştırıp size bilgi verir. Bu yöntem tazminat davanızın uzamasına sebep olabilir. Çünkü mahkemenin son aşamasında kusurlar belli olduktan sonra dosyanın hesap bilirkişisine gidiyor. hesap bilirkişisi de SGK dan gelen evraklara göre tazminatınızı hesaplıyor. Burada bir açmaz var. Bu yöntemle itiraz ederseniz belki davanız uzayabilir. bunu avukatınızla görüşün. bunlar hukuki konular. ne olacağını kestirmek zor.

Üst Alt