Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazasında adıma tutanak düzenlemişler, mobbing uyguladılar. Ne yapmalıyım?

pia

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
herkese merhaba. bende bi iş kazası geçirdim sağ el serçe yüzük ve orta parmak tırnak kısmından koptu. iki ameliyat geçirdim ve hala sol elimin yardımı olmadan sağ elimi kullanamıyorum. bu ay raporum bitecek. dört gözü olan pres makinasında çalışıyordum ve tek gözü bozuktu ayrıca makinada sensör yoktu. ifadem falan alınmadı sgk dan öğrendiğime göre çalışan makinaya müdahale ettim diyerekten benim adıma tutanak yazmışlar. fakat böyle bir ifadem yok benim.insan kaynakları müdürü kaza anında arkamdan hastaneye gelip ben şoktayken sen suçlusun biliyosun dimi şeklinde mobing uyguladı ve buna dayanarak o tutanağı yazdığını düşünüyorum. ne yapmam gerekir

pia iş kazasından sonra senin yapman gereken bağlı bulunduğun SGK ya gidip oradaki iş kazası servisiyle görüşmen gelişmeleri takip etmen gerekiyor. iş kazası servisi sana bilgi verir.

raporun bu ay bitse de çalışamayacak durumdaysan doktorun raporunu uzatabilir.

iş verenin söylediklerini takma, buradaki iş kazası geçiren arkadaşlar neler nelere şahit oldu. iş verenler paçayı kurtarmak için yalan yanlış iş müfettişlerine bilgi veriyor, tutanak tutturuyor. Kazadan sonra iş müfettişleri işverenden, senden, kazaya şahit olanlardan bilgi alır tutanak tutar.

tedavin bitince heyete gireceksin dosyan ankaraya gidecek sürekli iş göremezlik oranın belli olacak.

oranın belli olduktan sonra iş verene karşı maddi ve manevi tazminat davası açabilirsin.

TR123 çok teşekkür ederim cevapladığınız için. ikinci ameliyat iyileşme süreci derken kazanın üzerinden 6 ay geçti. sensörün makinada orijinalde varolup işi yavaşlattığı için çıkarıldığını öğreneli on onbeş gün falan oldu bunu duyunca midem bulandı açıkçası.aslında ben şikayetçi olmayacaktım çok ihtiyacım var işe devam edecektim ama hakkımı aramaya karar verdim .hep araştırdım kimse net birşey bilmiyor.en son sgkya gittim ordaki görevli maaşın yatmış raporun yatmış kaza bildirilmiş dedi sanki sen niye geldin der gibi davrandı. şimdi geç kalmış sayılırmıyım . şikayetçi olursam anlaşmaya gidilirmi . o yazdıkları tutanağın geçerliliği varmı. şahit şart mı. çünkü kimse işini kaybetmemek adına şahit olmak istemeyecektir.

Hastanede vermiş oldugun bir ifade varsa korkma bu ssk yı baglayıcı nitelikte olmaz ve senin tazminat almana hiç bir engeli yok sadece ceza davalrında şikayete baglı oldugu için savcılığı baglar,
İşverenler tabiki pacayı yırmak için herzaman mobinh uygular ve senin işveren her saniyesini kullanmaktan hiç çekinmemmiş nasıl hastanede ve olayın sıcaklıgından bunları sana demiş manyak mı yoksa geri zekalımı,İnsan öncelik ile kaza gecilene destek olur morel olur
Sana önerim işveren ne derse desin taviz verme ve kanma tabiki gelecegini garanti veriyor ve sende buna emin isen tabiki öncelik anlaşma çünkü mahkeme süreci uzun ve sabır gerektiren bir durumdur.eger yazmış oldugun bir ifade ve tutanak varsa alındıgı zaman ve yer cok önemli bu konuda itiraz edebilir tekrar ifade be şikayette bulunabilirsin.
Arkadasım öncelik senin sağlığın tedavini ol,tedavi sürecin bittikten sonra iş kaybı oranın ve %10 ve üzeri oran cıkaraa ömür boyu alacagın bir maaş için ssk süreci baslayacak senin içim en hayırlısı ne ise o olsun insallah büyük geçmiş olsun.

Ssk memurun sana dedigi geçiçi iş görememezlik ödenegi bunu raporlu oldugun sürece bankadan alacaksın zaten önemli olan tedavin bittikten sonra doktorum kontrol degil çalışır verdikten sonra başlıyor maceran
Zaten ssk memur demiş iş kazası olarak bildirirmiş diye burada sorun yok sen rapor bittikten sonra doktor çalısır söyledikten sonra ssk ya gidip ben iş kazasından dolayı sürekli iş görememzlik maaşına müracaat etmek ve iş kaybı oranımın belirlenmesi için sevk istiyorum dersin onlarda seni sevk edecekler buraya kadar geldikten sonra izleyecegin yollar konusun da ben ve diger tecrübeli arkadaşlar yardımcı olurlar emin ol yeterki detaylı bir şekilde derdini paylaş bizimle tekrar büyük geçmiş olsun
Tekrar diyorum vermiş oldugun kaza tutanagı bağlayıcı yok tazminat davası acmana lakin tanık konusunda tanıklara güvenmiyorsan öncelikle delil ve resim ayrıca varsa kamera görüntüleri elde etmeye calış hastane iş yerinde kamera görüntülerini almaya calış iş yerinde almak içinde savcılıga git suç duyurusunda bulunup kamera görüntülerinede delil olarak işte eger mahkemeye vermek iştiyorsan

benden sonra bir eleman daha işkazası sonucu parmağını kaybetmiş ve aynı insan kaynakları müdürü evime beni ziyarete geldiğinde "bilerek yaptı" dedi. şimdi parçaları birleştiriyorumda bunlardan herşey beklenir. benim parmaklarım koptuktan sonra işyerinde yana yakıla makina sensörü aramaya koyulmuşlar. ve görüntülerin silindiği kanısındayım. rapor bitiminde çalışır raporu verilirse aynı yerde çalıştırırlarmı . ben yüzlerini bile görmek istrmiyorum artık. ama bu elimle iş bulmam çok zor.şikauetçi olmak için nereye gitmem lazım. iyi kötü bi iş bulup şikayetçi olucam kararımı verdim. benim mağdur halimde hangi vicdanla o tutanağı yazdı o şereften yoksun insan göstercem ona. bi işyeri hekimi şahit bulamasanda senin ifaden yeter demişti .çünkü sensörün içine şuan parmak girmiyormuş. yani o sensör olsaydı ben parmağımı sokamazdım

bu arada teşekkürler cuma limanı. bikayem şöyle bayanım yaşım 33 bekarım sağ elde 3 parmakta uzuv kaybı var. 4 gözlü pres makinasının bir gözünün bozuk olması sebebiyle o bozuk gözden basılan folyolar diğer ürünlerin içine girmesin alayım derken makina parmaklarımı kaptı. ayrıca psikolojimde bozuk .toplumda dışlanmış hissediyorum kendimi. bunlar heyet raporu için etkili olurmu acaba

Benimde tutanakta ona benzer şeyler yazıyordu sorun etme önemli olan elinde bir kaza tutanağının olması

akks47 özel hastaneye götürdüler anlaşmalı oldukları bi hastaneymiş. benim elimde sadece raporlar var. işyeri konuyla ilgili hiçbişey konuşmadı benimle .öyle bi tutanaktan haberim yoktu. beni salak yerine koymak istedikleri için öfkem çok büyük.

sitede bulunan el resmine göre oran hesaplarsam %9 gibi çıkıyor. oran ile ilgili bilgisi olan varsa yazarsa sevinirim

pia şunları yapabilirsin.

1) iş kazasından sonra iş müfettişleri senden ifade alıp tutanak tutmak zorunda. Bunu yapmadılarsa ya sgknın kastı vardır yada ihmali vardır. Bağlı bulunduğun sgk ya dilekçe yazarak kazadan sonra iş müfettişlerinin senden neden kaza hakkında bilgi almadıklarını sormalısın. iş müfettişleri bu ifadelere göre kusur oranını belirliyor. senden iş müfettişleri kazanın oluşu hakkında bilgi almak zorunda. dilekçene yazılı bir cevap istediğini eklemelisin, sgk sana yazılı bir cevap vermek zorundalar. nasıl bir dilekçe yazacağım dersen ona yardımcı olabilirim.

2) Kazadan sonra işvereni savcılığa şikayet edebilirsiniz. savcılığa gidin iş kazası geçirdim uzuv kaybı yaşadım işverenden şikayetciyim diye ifade verin. sizden sonra aynı makinede kaza geçiren işçiyi de ifadenizde belirtin. işvereninizin halen iş güvenliği tedbirlerini almadığını belirtin. savcılık işvereni çağırıp ifadesini alır. yaralanmalı kazalar savcılığın incelenmesinden sonra mahkemeye gider, işverene ceza davası açılır. siz şikayet edince işverenin paçaları tutuşmaya başlar.

3) Halen arkadaşlarınız tanıdıklarınız iş yerinde çalışıyorsa onlardan rica edin kaza geçirdiğiniz makinenin resimlerini yada videosunu çekebilirlerse kanıt olarak saklayın. iş verene karşı tazminat davası açarsanız işvereniniz sonradan makineyi değiştirebilir. işverene dava açtığınızda mahkeme heyeti keşif için işyerinize gidip makinenin başında kazanın nasıl olduğunu soracak. işinizi sağlama alın çalıştığınız makine değiştirilmeden resimlerini yada videosunu çekin-çektirin. Bu kanıt ilerde işinize yarayabilir. kazadan önce makina başında resim video çekindiyseniz onlarda yeterli olur kanıt sayılabilir.

mesleklere göre iş kazası oranları değişir. inşallah %10 barajını aşarsınız. %10 ve üstü bir rapor alırsanız sürekli iş göremezlik aylığı bağlanır. ve hastanelerden aynı emekliler gibi yararlanabilirsiniz.

Bu forumdaki iş kazası geçiren arkadaşların çoğunluğu kaza geçirdikleri işlerden çıktılar yada çıkarıldılar. iş güvenliğini uygulamayan bir iş yerinde çalışmak tehlikelidir. başka işçilerde iş kazası geçiriyorsa aynı iş yerinde çalışmak iyi fikir olamaz. o iş yerinde işçi hayatına önem verilmiyordur.

iş verenler iş kazalarından sonra işçilere vaadlerde bulunurlar, işlerini sağlama alınca her şeyi unuturlar. bu yüzden iş vereninizin vaadleri olursa kanmayın.

TR123 üretim alanına telefon ile girmek yasak olduğu için resim yada kamera kaydı gibi bi kaydım yok. işe başlayalı iki buçuk ay olmuştu yakın bi arkadaşımda yok ifade verebilecek. benden sonra kaza geçiren kişi başka bir makinada geçirmiş. ve o işe dönmüş. benim kazanın hemen ardından tüm makinaların sensörü takılmış. benim kanıtlayabileceğim tek nokta sensörün bulunduğu kısma el girmiyomuş yani kaza anında o sensör olmuş olsa o kaza olmazdı. kanıtlayacagim bişey olmadığı takdirde durum aleyhimemi döner

bu konu ile ilgili aydınlanabileceğim kimse yok malesefki. kafamı karıştıran çok soru var. rapor bitiminde işgöremezlik maaşının bağlanıp bağlanmayacağı hemen belli olurmu. bu süre içinde çalışır verirse doktor işe başlarmıyım.başlarsam bana yine mobbing uygulanırmı imza konusunda falan . artık uyuyamıyorum bunlatı düşünmekten. yardımcı olurum diyen herkes bi menfaat peşinde.doğru bilgileri sadece buradan öğrenebileceğimi düşünüyorum .teşekkürler vakit ayırdığınız için ..

hem tazminat davası açıp hem de orada işe devam etmeniz pek alışıldık bir durum değil. muhtemelen tazminat davsı açacaksınız ve orada çalışmayacaksınız ya da tazminat konusunda davalık olmadan anlaşıp orada çalışmaya devam edeceksiniz.

dava açıldığında, kaza mahallinde keşif yapılır, keşifte bilirkişiler de hazır bulunur, kaza anında makinede sensörün takılı olup olmadığı, sensör takılı olsaydı, böyle bir kazanın meydana gelip gelemeyeceği araştırılır.

tanığınız varsa işiniz daha kolay olacaktr. ama tanık olmazsa dava kesin kaybedilir diye bir kural da yok, dediğim gibi keşifte duurm anlaşılacaktır zaten.
alanında uzman bir avukat bulun, internetten iş kovalayan avukatlardan uzak durun, mümkünse sendika avukatlığı falan yapmış, iş kazasında uzman birisinden yardım isteyin.

ücretsiz destek teşekkürler. bu işte tek başıma mücadele etmek zorundayım .ne bir tanığım var ne bir kanıtım. kimseye güvenimde yok zaten kendimden başka desteğimde yok. sonuç ne olursa olsun hakkımı aramaya karar verdim .ilk iş sgkya tutanak itirazı yapmakla olacak sanırım .güvenilir bilgiye ihtiyacım var. kaç gün sürer bilen varmı

pia iş kazalarında zaman aşımı 10 yıldır. 10 yıl içinde işverene karşı maddi manevi tazminat davası açabilirsin. tazminat davası açmak için zamanın var, acele etme.

tedavin bitince heyete gireceksin dosyan ankaraya gidecek 5-6 ay içinde ankaradan gelen dosyalarda var. daha fazla sürende var.

iş verenin baskı yapıp imza almaya çalışacaktır. onlara da dosyanın ankaradan gelene kadar hiç bir şeyi imzalamayacağını söyle. dosyam ankaradan gelsin oran kaç çıkacak bakalım de. böylelikle zaman kazanırsın. Bizde yaşadık aynı şeyleri. sen kendini güvene almadan imza atma. önce oranın belli olsun.

işe başlarsan iş yerindeki duruma göre dava açıp açmayacağına karar verirsin. işverenler kazadan sonra kendilerini kurtarmak için, imza almak için birçok vaatte bulunuyor, sözle verilen vaatlere inanma. sürekli iş teklifi yaparlarsa, bir miktar tazminat teklifi yaparlarsa bu forumda paylaş iş kazası geçiren arkadaşların fikirlerini al.

TR123 şu an sessizliğimi korumalımıyım. tecrübelerinizi paylaştığınız için saolun. panik ve öfkeyle hareket edersem yanlışmı yaparım.

@pia iş kazası süreçleri bolca sabır gerektiriyor. sabırlı olup iş göremezlik oranınızın kesinleşmesini beklemenizi tavsiye ederim. çıkacak orana göre değerlendirme yapabilirsiniz.

Sizin şuan yapman gereken şeyler

1) SGK nın iş müfettişleri sizden ifade alıp tutanak tutmaları gerekirdi. Bunu neden yapmadıklarını öğrenmelisiniz. SGK ya bir dilekçe yazarak bunu sormalısınız, dilekcenize yazılı bir cevap vermelerini isteyiniz. SGK nın iş müffetişleri kazadan sonra tutanaklar üzerinden kusur oranlarını belirliyor. eğer sizin ifadeniz olmazsa size daha çok kusur oranı verilebilir. Buda oranınız %10 ve yukarı çıkarsa kusur oranınız kadar maaşınızdan düşmesine sebep olur. Bu konuyla vakit geçirmeden ilgilenmenizi tavsiye ederim.

2) Yaralanmalı kazalardan sonra hastanelerde polis memurları ifade alıyor. Böylelikle kaza savcılığa intikal ediyor işverene karşı ceza davası açılıyor. özel hastanede tedavi gördüğünüz için eğer böyle bir süreç yaşamadıysanız. savcılığa gidip işvereninizi şikayet edebilirsiniz. Bu durumlarda sorumlulara ceza davası açılır. az çok bir ceza almaları sağlanır bundan sonra olabilecek iş kazaları önlenebilir. Aynı işyerinde çalışmayı düşünüyorsanız şikayetçi olduğunuzda işverenler işcilere olumsuz tutum takınabiliyorlar buda aklında bulunsun.

tedaviniz bittikten sonra hastane çalışabilir raporu verdiğinde işvereninizden risksiz işler isteyin. aynı işyerinde bir kaç defa iş kazası geçiren arkadaşlar bile var. iş hayatında önce sağlığınızı korumalısınız.

iş güvenliği tedbirlerini almayan iş yerlerinden uzak durmanızı tavsiye ederim. buradaki kaza geçiren pek çok arkadaştan şanslı bile sayılabilirsiniz, şansınızı çok zorlamayın. güvenilir risksiz işler aramaya başlamanız sizin için daha hayırlı olabilir, tabi ki de karar sizin.

iş kazası geçiren çoğu işçi iş yerlerinde sorunlar yaşadığı için ya işten çıkarılır yada istifaya zorlanır. Bunlar aklınızın bir kenarında bulunsun.

TR123 peki işe başlarsam tazminatımı alıp şikayetçi olmayacağıma dair anlaşırsam çalışmaya devam edebilirmiyim. böyle bi durumda tazminat hakkım nekadardır. çok soru soruyorum ama kafam cidden çok karışık.

pia sürekli iş göremezlik oranınız belli olmadan, kazadaki kusurunuz belli olmadan tazminat hesabı ortaya çıkmaz. Birde çalışırken ne kadar maaş aldığınız önemli. yüksek maaş alanlar yüksek tazminat alır.

iş veren ile anlaşma yapmak içinde acele etmeyiniz, acele edip sonra pişman olan çok insan var. Ankara dan oranınız gelmesini bekleyin. oranınız belli olduktan sonra iş hukukunda uzmanlaşmış bir avukata gidersiniz alacağınız tazminat üç aşağı beş yukarı hesaplar, karşı taraftan bu rakamı talep edersiniz karşı taraf kabul ederse bir sözleşme ile kendi şartlarınızı yazdırsınız. (örneğin anlaşmadan sonra işten çıkarılırsam maaşımın 10-20 katı vs (rakamı kendiniz belirleyin) kadar tazminat alırım vs diye sözleşmeye yazdırın) anlaşmaya dair elinizde hukuki bir belge olmuş olur.

iş kazası geçiren işçiler kaza geçirdikleri iş yerinde işe başladıklarında sorunlar ile karşılaşıyor. buradaki çoğu arkadaş işi bırakmıştır yada çıkışı verilmiştir. elbet istisnalarda var. çoğunluktan bahsedersek sizinde iş yerinde sorun yaşamanız muhtemeldir. Bu yüzden anlaşma yapmak için acele karar vermeyin.

TR123 işe başladığımda baskı karşısında şu anki soğukkanlılığımı kaybederim diye korkuyorum. kadın şok anındaki zaafımdan faydalanmış imza attırmak için hangi yola başvurmazki

pia evet baskı yapabilir hatta işten çıkarmak ile tehdit edebilir. hatta işten çıkarabilir. bizde yaşadık bunları. imza attığınızda her şeyin yolunda gideceğini sanmayın. imza atıp 3 kuruş para alıp işten çıkarılan sonra dava açma yollarını arayan çok insan var. imzadan sonra işten sizi soğutarak çıkmanızı sağlayabilirler.

TR123 işvere hiç bi anlamda güvenim kalmadı . sadece tek başıma mücadele edeceğim için kaybetmekten korkuyorum.ama sizin dediğiniz gibi pazartesi ilk iş sgk ya tutanağa itiraz ettiğimi bildireceğim. ifademi almalarıda uzun sürermi .işe geri dönüp yüzlerini görmek istemiyorum açıkçası. aylarca gözüme baka baka iyilik yapıyormuş gibi davrandılar. nasıl vicdan var bu insanlarda ben anlayamadım

pia

bu işin altından tek başınıza kalkamazsınız.
dava açtığınızda delilleri ne zaman bildireceksiniz, kısmi alacak davası mı yoska belirsiz alacak davası mı açacaksınız, hangi duruşmada ne söyleyeceksiniz, olay yerinde keşif yapılmasını nasıl talep edeceksiniz, davalının tanıklarının hepsi tüm kusur işçideydi dediğinde neyapacaksınız, bir duruşmayı kaçırdığınızda dosyanın ne olacak, dava devam ederken işveren iflas ettim deyip şirketi kapattığında ne yapacaksınız vs. hiçbir sorunun cevabını bilmeden böyle bir davayı tek başınıza yürütmeye kalkarsanız kaybedersiniz.

yapacağınız şey basit, öncelikle acele etmeyeceksiniz, internet üzerinden trafik kazası - iş kazası vs kovalayan tiplerden uzak duracak, iş davalarında uzman, daha önce sendika avukatlığı yapmış, buna benzer yüzlerce davayla ilgilenmiş iyi bir avukat bulup ona vekalet vereceksiniz. sonra da bekleyceceksiniz.

imkan olmayınca çarede olmuyor malesf :(

neyin imkanı yok anlamadım?
hiçbir avukat sizden böyle bir dava öncesinde para istemeyecektir, en fazla dava masrafı olarak 1000-1500 lira isteyecektir. sonrasında kazanılan tazminattan %10-15 civarında bir ödeme yapacaksınız.
avukat olmadan kendiniz halletmeye kalktığınızda da aynı masrafı zaten yapacaksınız.
bu arada, ben sizden para istemem, tüm masrafı kendim yaparım, dava sonunda karşıdan alırım deyip sizi ikna etmeye çalışanlar da olacaktır ama dediğim gibi uzak durun bu tiplerden, sendika avukatlığı yapmış, iş hukukunda uzman, hatta bu alanda yüksek lisans-doktora vs yapmış bir avukat bulmaya çalışın.
sizin dosyanızda kusur önemli, iyi bir avukat bulamazsanız, yargılamanın sonunda kusurun çoğu size çıkabilir ve almanız gerekenden çok daha azıyla yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

pia

iş müfettişlerinin yoğunluğuna göre ifade verme süreniz değişir. iş kazası geçiren çoğu işçi aynı durumu yaşıyor. işverenler yüzümüze tebessüm ederken bir yandan da kuyumuzu kazmaya çalışıyorlar. Aynı şeyleri bizde yaşadık. işverenlerde vicdan olsa idi iş kazaları bu kadar yaygın olmazdı. sakin olup sürecin işlemesini sabırla bekleyin. iş kazası sureci bolca sabır gerektiriyor.

merhabalar. bir avukat ile görüştüm ve rapor bitiminde ihtar gönderdi.fabrika uzlaşmaya gidelim demiş. sağ elim 3 parmak ucum kopmuştu. devlet hastanesinden %11engel raporum var. sgkdan çıkacak olan engel raporu henüz elime ulaşmadı. bu orana göre nekadar tazminat alabilirim .bilgisi olanlar paylaşabilirmi. herkese hayırlı bayramlar

vay şerefsiz deyyuslar var Allah böyle işverenlere fırsat vermesin deyyuslar....

pia devlet hastanelerinden alınan engelli raporlarının iş kazası davalarında kullanılmıyor. SGK nın yada mahkemenin yönlendirdiği hastanelerden oran almak gerekiyor.

Ayrıca devlet hastanesinin engelli raporu ile SGK nın yönlendirdiği hastanenin verdiği oranlar arasında farklar olabiliyor.

siz SGK dan gelecek oranınızı bekleyin. gelen orana göre avukatınız ile oturup konuşun avukatınız size bir hesap çıkarsın. maddi tazminatları iyi bir avukat hesaplaya bilir.

Manevi tazminatları ise son yıllarda biten davalarda verilen manevi tazminatları göz önüne alarak rakam belirlemek gerekiyor.

Üst Alt