Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazasında kusurlu olduğum için SGK borç yazısı gönderdi!?

sozcan09

Yeni Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
Merhaba 2024de iş kazası sonucu maaş başvurusu yapmıştım bağlandı 6ay önce maaşı almaya başladım bugün ssk bir tebligat geldi ve işkazasında %30 kusurum olduğu ve 3348.00tl borç çıkatdılar 1 hafta içinde öde itiraz et deniyor bunun anlamı nedir normal olan mı borç çıkması

şimdi ilk önce yılı hatalı yazmışşınız ama ben bildiğim kadar ile cevap vereyim size

sgk aylık bağlamış banada bağladı bu aylığı bağlamadan önce iş müfettişin dosyayı incelemesi gerekiyor yani %10 ve üstü oran çıktığında emekli servsi aylığı bağlamadan iş müfettişin incelemesi gerekiyor iş müfettişleride bir kaç ilden gidiyor diğer illere siz aydındasınız size izmir grup müfetişi bakmıştır dosyanızı inceler bu kazanın oluşumunda sizde kusur oranı varmı bakar size müfettiş 30 luk kusur oranı vermiş ama inceleme daha sonra olduğu için sizde aylık bağlandıya kusur oranı sizden kesilmeden aylık aldınız şimsdi kusur nispetinde aylığın başlagıcında oran kesilmesi gerekirdi fazla ödenen miktar sizden geri isteniyor

bu miktarı sgk iş kazası aylığından taksitler halinde kesecek kimileri 3/1 den fazla kesinti yapamaz der kimleri 4/1 den fazla kesinti yapamaz der aylığınız ne kadar ise bakın buna dikkat edin önceki aylığınızdan daha düşük bir miktar olacak yeni aylığınız yeni aylık üzerinden örnek vereyim 1000 tl ise 33,00 tl geçemeyecek şekilde çıkan borç miktarını bölecek bunu 10 ay yada 12 ay eşit taksitler hlinde fazla ödenen tutarı kesecek bu kadar 4a emekli servisi müfettiş raporundan sonra bağlasa idi iyi olacaktı ama beklemden bağladı ben de de aynı sorun oldu allahdan benden kusur oranı çıkmadı müfetytişde şaştı kaldı ben incelemeden aylık bağlanamaz dedi bağlandı dedim bend e de kusur oranı çıksa idi yersiz ödeme altında borç çıkacaktı

Pardon 2014 de kaza geçirdim 2017 de sonuçlandı müfettiş lr hem ben hem işverrn görüştü işyerine geldi inceledi sonra gitti sanırım 3 ay yada 4 ay kadar sonra masş bağlandı şimdi kağıt geldi borç 3324.00 tl ben bunı ödecekmiyim yoksa maaşımdanmo kesilcek

öncelikle çok geçmiş olsun, %30 kusur bağışlanmaz kusur değildir, SGK istedi diye bu parayı kesin ödeyeceksiniz diye bir şey yok.

Ssk gittim sordum bu ne dir diye bana dedikleri kazadan sonra aldığın rapor paralatının %30 geri istiyoruz dediler müfettiş raparunda %30 kusurlu çıktığım için kazadan sonra aldığım bütün rapor paralarının %30 geri istiyormuş ssk 3327.48tl ayrıca işverenede kazadan sonra devleyin bana taptığı masrafları ödedeklermiş bu doğrumudur neyapmam gerekiyor

İş kazalarında Sgk işçiye tedavi,işgöremezlik geliri, vefat durumunda varislere peşin sermaye değeri üzerinden gelir bağlar. Daha sonra müfettiş raporuna göre işverene kusuru oranında rücu eder. Bu olayda işverenin kusuru %70 ise Sgk yaptığı ödemelerin %70'ni işverenden tahsil edecektir. İşçiye ise rücu edemez. Zira işçiye sağlanan bu yardımlar zaten yıllardır Sgk'ya ödediği primlerin karşılığıdır.

Diğer yandan %36 maluliyet ciddi bir oran olup tazminat davası açıldığında kazanma ihtimali yüksektir.

Ben işyerinden şikayetçi değilim ailem gibiler bı sıkıntımız yok şükür ben bu aşamadan sonra ne yapmalıyım ödemelimiyim parayı onu bilmiyorum işverenimede zarar gelsin istemiyorum onların yönlendirmesiyle bu maaşa başvurdum onlar sayesinde bağlanfı maaşım ne yapmalıyım tol gösterecek kimse varmı sonuçta devlet zaten ssk primlerini almıyormu bana verdiği rapor parasını geri istemesi çok garip değilmi

Bu konuda yardımcı olabilecek kimse varmı aceba itiraz etmek doğrumu nasıl bir dileköe yazmalıyım

işkazası kusur oranım %30 olduğu için rapor paralarını geri istenmesi

Merhaba arkadaşlar işkazası maaşı sonucu maaşım bağlandı %34,2 oranla maaşı almaya başladım 6ay kadar oluyor almaya başlayalı cuma günü ssk bir tebligat gönderdi kazada %30 kusurum olduğu için bugüne kadar aldığım rapor paralarının %30geri istiyor takribi 3327.48tl şimdi ben bunu ödemek zorun damıyım itiraz edebilir miyim yada napmam gerekli dilekçe nasıl yazılcak yardımcı olursanız sevinirim

Yapacak hicbisey yok geri vermek zorundasin benimde basima geldi.

Üst Alt