Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazasında sağ el parmaklarımdan sakatlandım. İş göremezlik maaşı alabilir miyim?

s.unsal_40

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar ben iş kazası sonucu sağ el baş parmak ucundan işaret, orta, yüzük parmağı dipten ve serçe parmak uçundan gitti:(( ve brakial arter tıkalı tamamen kaza sonuçu (dirsek ve omuz arasındaki atar damar) dolaşım sıkıntısı var bide işin psikolojisi var tabiki onun içinde lustural ve remoren kullanıyorum birkaç sorum olacak eger yardımçı olursanız çok sevinirim. 2005 sgk girişim ve 600 gün yatmış sgk pirimim var kazayı 2012 de geçirdim kaza esnasında sigortam asgari ücretten gösterilmiş ama kaza esnasında net 1000 tl ücret alıyordum.

1. ortapedi, kalp damar ve pskiyatriden yüzde kaç rapor alabilirim yani iş güçü kayıp oranım tahminen ne olur? hepsinin toplamı yüzde 60 olabilirmi?
2. ne kadar sürekli iş görememezlik maaşı bağlanır?
3. malülen emekli olabilirmiyim olabilmem için ne yapmalıyım?

Bilgisi olan var mı?

Toplamda % 60 alamazsınız, yani malulen emekli olamazsınız.
Ama sakatlık oranı cetveli'Ne göre tüm kayıplar için işgücü kaybı oranı verilecektir. Her oran ayrı ayrı belirlendikten sonra bunlar balthazard formülü ile toplanıp toplam işgücü kaybı oranı belirlenir. Bu oranın % 40 ve üzeri olacağını düşünüyorum. Çalışan statüsünde sigorta iken sakatlık indiriminden yararlanmak için defterdarlığa başvurun. Sizi hastaneye sevk ederler. Oradan alacağınız rapor ve o rapora istinaden elde edeceğiniz sakatlık indirim derecesine göre emeklilik için aşaüıdaki tabloya tabi olacaksınız:

2008_oncesi.PNG

İş kazası sonucu meslekte kazanma gücünün ne kadar kaybedildiği ise ayrı bir cetvele tabidir. Orada oran daha yüksek çıkabilir diye düşünüyorum: http://www.engelliler.biz/forum/kaz...eslekte-kazanma-gucu-kayip-orani-tespiti.html

Ne kadar sürekli iş göremezlik geliri alabileceğinizi şimdiden bilmek zor. Verilecek işgücü kaybı oranına göre ve kaza geçirdiğinizde resmi olarak aldığınız maaşa göre değişecek bu aylığın miktarı

Üst Alt