Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazasından bir süre sonra emekli olan kişinin alacağı tazminatın hesaplaması!?

Helsinki

Yasaklı Üye
Konular
25
Reaksiyonlar
2
Avukat35

Merhaba ,
Size bir sorum olacak bir tanıdığım 2007 yılında iş kazası geçirdi ve ATK raporu %34 kaza geçirdiği tarihte sgk primi asgari ücretten yatmış ama bu arkadaş emsal maaş hesaplaması yaptırdı ve asgari ücretin 2.72 katı olarak bilir kişi tazminatını hesapladı 550bin tl maddi tazminatı ve 12 yıllık faizi ile 850bintl toplam 1milyon 400milyara yakın bir tazminat çıktı fakat bu arkadaş 2014 yılında emekli olduğu için tekrar bilirkişi hesaplaması yapılacak şimdi sormak istediğim sorulardan başlayayım

1) iş kazası geçirdiği 2007 yılı ile emekli olduğu 2014 yılı arası asgari ücretin 2.72 katından mı hesaplanır?

2) 2014 yılından sonraki yıllar 2014 yılında emekli olduğu için asgari ücretten mi hesaplanır yani 2014 yılından sonraki dönem pasif dönem mi oluyor

3[FONT=Verdana]) Yargıtay belge kanıt olmadığı için kaza geçirdiği tarihteki sgk primi asgari ücretten yatmıştı ve asgariden hesaplansın der mi?
[/FONT]
[FONT=Verdana]
4) iş kazaları veya iş trafik kazalarında %40 rapor alıp vergi indirimi ile emekli olan ve asgari ücretin 3 katı maaş alan kişilerin tazminatı hesaplanırken emekli olduğu tarihten sonraki yıllar pasif dönem mi oluyor ve asgari ücretten mi hesaplanıyor eğer bu hesaplama benim anlattığım gibi ise kimse emekli olmasın çok büyük zarar eder 1trilyon zarar etti arkadaşım ve 400 milyara düşecek tazminatı

kaza geçirdiği yaş : 30
kaza geçirdiği ay ve önceki aylar sgk primi asgari ücret yatmış
atk raporu: %34
kusur: %10
emsal maaş hesaplaması asgari ücretin 2.72 katı

sürekli iş göremezlik oranı:%18 psd 16bin tl düştü
vergi indirimi ile emekli olduğu yıl :2014

[/FONT]

Avukata çalışmadığı yerden sorduk galiba dönüş yapmadı.:p
bilgisi olan başından geçen arkadaşlarda yazabilir vergi indirimi alarak emekli olanların bilirkişi hesaplaması aktif ve pasif dönem asgari ücretin üç katı alan biri için nasıl hesaplanıyor?

Helsinki

Öncelikle geçmiş olsun yeni gördüm kusura bakmayın =))

1- 2007-2014 yılları arasındaki tazminatı bilirkişinin hesaplamış olduğu emsal ücret üzerinden hesaplanmalıdır

2- 2014 yılından öldüğü tarihe kadar geçen süre artık emekli olduğu için emeklilik ücreti üzerinden hesaplanmalıdır

3- yargıtay öyle bir değerlendirmede bulunamaz, tazminattaki amaç kazadan kaynaklı ne kadar gelir kaybettiğidir bu sebeple emsal ücrer üzerinden hesaplama yapılmasını ister

4-emekli olduktan sonraki kısım pasif dönem olarak geçer. Dediğiniz durum bireylerin yaşına ve artık iş görüp göremeyeceğine göre değişir. Örneğin 60 yaşında olan birisi direkt bu konuda emekli olması daha iyi olurken genç kazazedelere ben emekliliği önermiyorum çünkü tazminat düşük geliyor

Geçmiş olsun

Avukat35

[FONT=sans-serif]çok teşekkürler bilgiler için bende sizin gibi düşünüyorum.[/FONT]
[FONT=sans-serif] Sizin gibi bir avukatın burada engelli kişilere yardımcı olması bizler için çok güzel bir duygu:eek: [/FONT]

[FONT=sans-serif]yani asgari ücretin üzerinde maaş alan kişiler vergi indirimi alarak emekli olmadan tazminatını alırsa daha yüksek tazminat alır ama asgari ücret alan biri ve yaşı ilerlemiş kişiler için vergi indirimi alıp emekli olsa tazminatını pek etkilemiyor diyorsunuz.[/FONT]

[FONT=sans-serif]1) soru için 2007 ile 2014 yılları arası emekli olmadığı için asgari ücretin 2.72 katından hesaplanır konusunda mutabık kalıyoruz[/FONT]

[FONT=sans-serif]2) 2014 yılında vergi indirimi alarak emekli olduğu için almış olduğu emekli maaşı üzerinden mi bilirkişi hesaplama yapar yoksa asgari ücret üzerinden mi? burada kafam karıştı[/FONT]:confused:
[FONT=sans-serif] emekli maaşı 1600tl asgari ücretin neti 2020tl arada 420tl fark var hangisinden hesaplama yapılır bilgi verirseniz çok sevinirim.[/FONT]:eek:

3) iş trafik kazası geçiren ve sürekli iş göremezlik geliri bağlanan kişi davayı trafik kazası olarak açsa sürekli iş göremezlik gelirinin psd tazminatından düşer mi? Yargıtay [FONT=Tahoma]17 hukuk [/FONT]kararında psd düşer diye emsal bir karar okudum. kafam karıştı:confused: trafik kazası olarak açılan davalarda karşı taraf kaza geçirenin iş vereni olmadığı için neden psd tazminattan düşer işverene dava açsak tamam psd düşsün.

Son düzenleme:
peki adam kazadan sonra çalışmıyorsa sadece işkazası geliri varsa?mesela ben kazadan 2 yıl sonra çalışamadım işveren işime son verdi. benim tazminat neye göre hesaplanacak?

Benim kanaatim ile söyledikleriniz yanlış hesap bilirkişiye giden dosya emekli olup olmadıgına bakmaz öyle bir hesap yoktur.emekli olduktan sonraki yıllar farklı hedaplanmaz,mahkeme süreci devam edip bu süre içinde vergi indirim ile emekli olanların hesaplama yöntemlerinden degişiklik olmax emekli olup olmadıklarına bakılmaz bu yasaya aykırıdır.kişi iş kazası geçilmiş ve mağdur olmuştur ve iş görememezlik kendisine veriren oran üzerinden sürekli iş görememezlik baglanıp onun üzerinden PSD degeri çıkmıştır ve psd degeri kişinin sgm muna bildirirmiş maaş ne ise onun psd degeri çıktıgından bilirkişinin çıkartmış oldugu tazminattan düşer ve kaza tarihi olan 2007 den bilinen kazancların hesap bikirkişinin yaptıgı tarihe kadar 2007 den 2018 de kadar bilinen kazanc 2019 dana 60 yasına dordulacagı yıla kadar ise bilinmeyen yıllar üzerinden yıllık kazancı hesaplanıp %10 iskontolu çarplılıp düşürmesi ike hesaplanır daha sonrakı emeklilk 60 yasından sonraki emeklilik bakiye ömrü hesaplanır,burada kişinin vergi indiriminden emekli olup olmadıgına bakırmaz zaten kişi iş kaybı yaşadığından ve biliikişinin hesaplamasında gerçek maaşı emsal ücretler üzerinden hesaplayıp tazminat hesabını sanki emekli olmamış gibi 60 yaşına kadar çalışdıgını varsayıp hesaplama yapar.

Yanlış varsayım içindesiniz hiç bir Yargıtay kararının bu yönte bir kararı yoktur,kişi iş kazası gecirdiginde sgk vermiş olduğu iş kaybı oranı vardır,işveren işçinin gercek maaşını göstermeyip asgari ücret üzerinden prim yatırmıştır ve maaş bu prim üzerinden iş kaybı maaşı baglanır ve bunu bağlı PDS degeri çıkar bu kişi emekli olsa dahi psd degeri mahkemece istenir ve ve bir değişiklik var ise sadece psd degeri kadar düşer lakin mahkemenin hasaplaması normal cetvel üzerinden ve gerçek maaşı üzerinden hesaplanır,eger sizin dediginiz gibi olsa kazazadenin hak kaybı olacağından sizin dediğiniz gibi olsa Yargıtay dan döner,kişi iş kazasını iştiyerek getirmediğinden ve kendisi kazadan sonra emekli oldugundan hesaplamaya dahil olmaz.kişi kazayı gecirdigi 2007 tarihinden aldıgı gercek maaş üzerinden asgari ücretin katsayını bulup 2007 ile 2018 yılları bilinen aktif yıl kazançları bulunur daha sonraki 60 yasına kadarki pasif dönemler hesaplanır ve en son da 60 yasından sonraki emekli yılları hedaplanıp gercek maaş üzerinden tazminat çıkar sgk munun da iş kaybı oranı üzerinden bağlamış olduğu maaşın psd degerini düşer,burada emekli olmuş yada olmamış bakırmaz kişinin psd degerine bakılır.

Hiç bir değişiklik olmaz emekli olsa dahi sanki emekli olmamış gibi hesaplama yapar suan bilirkişinin yapmış olduğu hesaplama dogrudur ve kişinin iş kazası tazminat hesaplamasında emekliligine bakılmaz sanki çalışıyormuş gibi tazminat hedaplaması yapılır.Bu hesaplanan Tazminattan bir değişiklik olmaz ssk primleri asgari ücretten yattığı içğn psd degeri de asgari ücret üzerinden iş kaybı maaşı bağlandığından psd degeri de onun üzerinden düşmüştür.Kişişin vergi indirimi alıp emekli olmazsı mahkemeyi baglamaz eger kişi tanık ve ıspatlar ile gerçek maaşını ıspatlayıp mahkemede bu yönde karar verip hesaplamaya yollamış ise hesaplama 60 yaşına kadar çalısıyor gibi kazançları üzerinden tazminat hedabı yapmak zorunda

Mertemir

senin tazminatından sana bağlanan sürekli iş göremezlik gelirinin peşin sermaye değeri düşecek varsa kusur oranın düşer.

ben henüz dava açamadım. şu an aldığım sadece işkazası geliri. ayrıyetten çalışmıyorum sadece vergi imdiriminden yararlanıp emekli olmak için 1 aylık sgk girişim oldu. 2017 ağustos ayına kadar çalıştığım işyerimde aylık gelirim bürüt 11 bin tl civarındaydı. teretüd ettiğim nokta vergi indiriminden emekli olursam dava açtığım zaman emekli olacağım için tazminat hesabında çalıştığım zamanki ücretmi baz alınacak yoksa emekli lolursam direkt pasif hesap yani asgari ücret üzerindenmi hesap yapılacak? işten kendi rızamla ayrılmadım işveren son verdi. kafam baya karıştı. avukatın söylediği emekliliğe başvurma pasif olarak hesaplanır dedi. daha yaşım 45 dava bitene kadar emekli olmadan dayanamam. başka iştede çalışamam çünkü en son çalıştığım ücreti alamazsam emakli maaşım düşer. iki arada bir derede kaldım.

Mertemir

vergi indiriminden yararlanarak erken emekli olma zarar edersin . avukat yukarıda açıklamış zaten davan bitene kadar emekli olma davan bittikten sonra vergi indiriminden yaralanıp yaşlılık maaşına bağlan.
sana iş kazasından dolayı sig bağlanmıştır bunun psd tazminattan düşecek.

güzel söylüyorsun arkadaşımda bu davalar uzu sürüyor. dava bitene kadar dayanabilirmiyim bilmiyorum. iki çocuk birisi üniversiteye başlayacak bu sene. zor iş.

Mertemir

11bin tl maaşın varmış tazminatın yüksek çıkar ama emekli olursan tazminat düşer. avukatına sor emekli olursam tazminat miktarım düşer mi diye evet davalar 10 ile 14 yıl arası sürüyor

11 bin tl bürüt ücret çalışırken öyleydi. şu an çalışmıyorum

Sen emekli ol tazmiatından düşmez emin ol,düşer diyen arkadaşlar veya avukatlar düşecegine dair elinizde bilirkişi hesabı olan varmı davası devam ederken vergi indirim alıp yada maluliyet alıp emekli olduktan sonra tazmanat hesabı pasif ve aktif dönem olarak hesaplanıp emekli oldugu için tazminat düşük gelen arkadaş varmı elinizde delil olarak lakin bende emekli olup davası sürüp biten arkadaşların hesap bilirkişi nün hesqplamış oldugu tazminat hesapları var ve hiç birinde hak kaybı yasamamış emekli hakkına sahip olmuş lakin sizlerin bu söylerimleri yüzünden emekli olmak iştemeyen arkadaşların lütfen yanlış yönlendirme yapmayın tekrar diyorum iş kazası geçirmiş ve iş kaybı oranı almış arkadaşların,iş kazası geçilmiş oldugu Tarihdeki yaşı,maaşı baz alınıp bakiye ömrü ne ise onun üzerinden hesaplanır kişi sonradan iş kaybına bağlı veya farklı sebepten dolayı emekli olmuş ise bu tazminat hesaplamasına etki etmez, tazminat hesabında kişin kazadan dolayı hak kaybına bakılır kişi kaza yapmadıgında bakiye ömründe ne kadar kazanacagı ve zarar ettigi hesaplandıgından emeklilik tazminat etkisi yapmaz lakin kişi kazayı geçirmeden önce emekli ise o zaman tabiki tazminat hesapları farklı olur en son aldıgı maaş emekli maaşı ne ise onun üzerinden hesaplanır unutmayın tazminat hesaplamalarında nasıl yasal faiz iş kazasını geçirdigin de baslayıp tüm faizleri o yildan itibaren alındığı için kişinin kazayı geçirmiş oldugu tarihdeki maaşı ne ise onun üzerinden bilinen aktif ve bilinmeyen pasif dönemler üzerinden hesaplanmak zorunda

Lütfen detaylı araştırma yaparak arkadaşlara o yönde yönlendirme yapalım insanların geleceğine dair çok önemli konular bunlar varsayımlar ile hareket etmeyelim emekli olmak iştiyorsa olsun bu davası sürerken hak kaybına neden olmaz ve tazminat hesaplamasında düşük tazminat almasına neden olmaz burada kafa karısıklıgı Yaratıp insanların gelecegi ile karar vermelerine etki yapmayalım bence

Sizlere küçük bir örnek vereyim iş kazası geçilmiş bir kişi olarak diyelim ben iş kazası geçirdim ve iş kaybım %28 geldi ve Aldıgım son maaş iş Kazasını geçildigimde 2.000 tl maaş alıyorum ve iş kaybı oranım belli olduktan sonra işvereni dava ettim davam sürerken başka bir iş yerinde sigortalı çalışıp 4.000 tl maaş almaya basladım yada diyelim 1.500 tl maaş almaya başladım davam sürerken sgk munda kayıtların da çalıştığım gözüktüğü için işveren yada ben itiraz edip çalışıyorum ve yıllık kazancım bu diyip suan 4.000 tl yada 1.500 tl maaş alıyorum diyip bilirkişi de tamam bu yıllar biliniyor diyip tazminat hesabını 4.000 tl yada 1.500 tl üzerinden mi yapacak hayır bilirkişi diyecek banane senin şuanki durumundan ve gelirinden ben senin kaza yaptığın günün aldığın son maaş bakarım ve yıllar üzerinden hesaplama yapalım senin suan ki gelirin beni bağlamaz diyecektir,kişinin kazadan sonraki durumu da emekli olup olmadıgı kişinin öngörüremez geliridir,kim yarın emekli maaşını alan kişinin bir kontrol sonucu emekliliginin bittiginin garantisini verebilir nasıl tazminat hesabı yapılırken iş kaybı oranı üzerinden tazminat hesaplanıyor ve ileride kişi iş kaybı oranı artma sonucu tekrar bu oran üzerinden tekrar dava açabiliyorsa ve aradaki fark kadar tekrar tazminat hakkına sahip olabiliyorsa o zaman bunu unutmayın tekrar diyorum kişinin dava dan sonra vergi indirim veya maluliyet emeklisi olmazsı tazminat hesabında etki etmez ve düşük tazminat almazsı mümkün degil sanki emekli olmamış gibi çalısacagı gözü ile bakılıp hesaplama yapılır

Cumali destan yazmış sın ama kesin konuşmamak lazım emekli ol falan diye yönlendirme avukatına sorsun asgari ücret alan bir kişinin emekli olması tazminatı etkilemiyor zaten ama asgari ücretin katlarını alanlar için avukat etkiler diyor başka avukatlar etkilemez diyor ayrıca bilirkişi dediğin adam senin benim gibi lisans eğitimi almış sıradan bir adam sınavla bilirkişi oluyor yani her hesaplaması kesin doğrudur demek çok yanlış ben kendi bilirkişi hesaplarımı biliyorum hepsi hatalı neyse herkes avukatını bu konuyu sorsun emekli ol tazminatını etkilemez derse avukatından yazılı sözlü imza alsın emekli olunca tazminatı düşük çıkarsa zararını avukatının dan tahsil etsin. Bazı avukatlar emeklilik veya sgk süreçlerini çok iyi bilmiyor biri emekli ol tazminatın düşmez derken diğeri düşer diyor ayrıca sürekli iş göremezliğin peşin sermaye değeri mahkemeye sgk tarafından bildirilip düşüyor asgari ücretin katlarını alan ve emekli olanların avukatları bilirkişi hesaplamasına müvekkilim şu tarihte emekli olmuştur tazminatını tekrar hesaplayın diyor kafa burada karışıyor :confused:

cumaliman

Cumali bey bende sizin gibi düşünüyorum ama avukatlar bile tam olarak duruma haiz değil. o yüzden farklı avukatlarlada görüşeceğim.Ben emekli olmaya mecbur olduğumdan olacağım. çalışsam dahi emekli maaşı kadar ücret almam mümkün değil. çalışırsamda primlerim düşeceğinden bu riske girmek istemiyorum. hakime bunu iyi anlatmam gerek. işimden kendi rızamla ayrılmadımki.

11 bin tl bürüt ücret çalışırken öyleydi. şu an çalışmıyorum

sana sürekli iş göremezlik geliri yüksek bağlanmıştır. vergi indirimi ile emekli olmayı ve brüt ücretinin 11bintl olmasından dolayı alacağın tazminatın düşüp düşmeyeceğinden emin olmadan emekli olma avukatına sor daha sonra başka avukatlara sor ondan sonra hareket et.

evet haklısınız. tam olarak öğreneceğim. lakin benim durum biraz farklı. işkazam kalp krizi bu nedenden dolayı avukat biraz tedirgin yüzde 50 kaybetme riski var diyor. işverene kusur bulmazlarsa maddi alamayız diyor. bende diyorumki ben sana işverenin en az 5 tane kusurunu bulurum diyorum. o şahit falan bul diyor ama şahit işi yaş çalışırken kimse işvereni karşısına almak istemez. ben elimden geleni yapacağım. sapasağlam bir insanken şimdi yüzde 41 malul yüzde 60 engelli oldum. ömür boyu kullannacağım ilaçlarda yanına kar. üstelik psilolojide kalmadı

Mertemir

yaş kaç hocam?
şahit işi zor neden mi? işveren işten atar kimse işinden olmak istemez yani arkanda durmaz ayrıca %50 ihtimal demiş avukatın
senin işin biraz karışık yazı tura gibi işvereninle uzlaşıp tekrar çalışma durumun varsa işe geri dön.
11bin tl brüt maaş bu devirde çok iyi para

Yaş 45. Tekrar işe dönmem neredeyse imkansız. şirket büyük bir şirket kurumsal

iş kazası geçiren birinin avukatı aşağıdaki açıklamayı mahkemeye sunmuş.

Davacı vekilinden soruldu:
itirazlarımız doğrultusunda ek rapor alınmasını talep ediyoruz, müvekkilimiz yargılama aşamasında emekli olmuştur, bu nedenle pasif dönem hesabının 1/2/2014 tarihi olan emeklilik tarihinden itibaren hesaplanması gerekir, dedi.

Avukat35

Avukatın dediği gibi iş kazalari ve trafik iş kazalarinda , kişi asgari ücretin üstü maaş alıyorsa emekli olmasın. Emekli olursa tazminatı asgari ücretin agi hariç kısmından hesaplanır.

SM-A207F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt