Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İs kazasindan dolayi mahkeme sureci işçiyi bıktırmaya yönelik!?

cumaliman

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Ya arkadaslar is kazasindan dolayi bugun ilk durusmam oldu.24.12.2015 de Hakim daha sgk kurumunda surekli is goremezlik mufettis raporum belli olmadigi icin durusmayi 22.09.2016 tarihine 2.durusma tarihi verdi.ya boyle bir tarih olurmu tam 10 ay sonrasina gun verdi.kafayi yiyecegim o tarihe kadar kim kalir kim olur Allah bilir.bu nasil bir adelet is kazasindan dolayi zaten sakat kaldik.bu yetmiyor gibi issiz kaldik.Bunun uzerinede hakim 10 ay sonrasina gun verdi.Arkadas bu konuyu nereye sikayet edebilirim 10 ay sonrasina olurmu mahkeme.

Verilen bu 22.09.2016 tarihi isciyi biktirma politikasidir bence.İsvern zaten yalan dolan beyanda bulunmus herseye itiraz ediyor.Ustelik bunlarda yetmiyor 24.12.2015 de olan ilk durusmada cikan taniklarin dinlennesi( not:Benim tanigim yok,isverenin yaninda suan calisan arkadaslarim.ekmeklerinden olmamak icin tabiiki isveren hakkinda iyi konusacaklar)Sen gel 22.09.2016 tarihine gun verya bu nasul is simdiden pisokolojim alt ust oldu.yardim eden yok mu bu konuda arkadaslar

Sürekli işgöremzlik oranın belli olmadan dava ilerlemez. öncelikle bu oran belli olacak. sonra şahitler vs dinlenir sonra olay yerine gidilir keşif yapılır. olay bilirkişisi raporunu hazırlar hakime verir kusur oranları belli olur. sonrada tazminat hesabı için evrakların hesap bilirkişisine gider o tazminatı hesaplar sonuç ortaya çıkar. kaba taslak mahkeme süreci böyle işler.

benim davam dile kolay 10 sene sürdü senede 1 davaya girdik iş mahkemelerinde yoğunluk var diye hakim senede 1 yada 2 duruşma günü verebiliyordu... sen daha 10 ay ertelendi diye veryansın ediyorsun :) Sürekli işgöremezlik oranın belli olana kadar dava yürümez. Sen bunlara kafayı takma hayatını yaşamaya devam et bunları düşündükçe insanın psikolojisi bozuluyor.

Diğer mesele gelirsek iş yerinin sınırları içinde kaza olduysa kaza iş kazası olarak geçiyor. şahitler bu işci burada çalışıyordu dese bile yeter. yalan yanlış konuşanlardan Allah hesabını soruyor. davanın ileri ki aşamalarında olay yerinde keşif yapılacak olay bilirkişisi, hakim, sen, avukatlar vs hazır bulunacaksınız. olay bilirkişisinin verdiği kusur oranı önemlidir. o tazminatı etkiliyor. şimdi bunlara kafanı takma hayatını yaşa. kimsenin hakkı kimsede kalmaz. bu süreçlerin hepsini bende yaşadım az çok psikolojini anlıyorum.

TR123 benim olan %28.2 olarak gelmişti fakat müfettiş ifade verdigimde daha yeni iş yerine dava acmıştım.03.11.2015 de müfettiş ifade verdim.dosyam 28.08.2015 den beri müfettişde.24.12.2015 de ilk duruşmam oldu.Hakim bana sordu maaş baglandımı diye bizde müfettiş ifade verdik fakat hala sonuç gelmedi dedik.Hakimde tanıkların dinlenmesi,müfettiş raporunu ve maaş baglanıp baglanmafıgı ve benim 2 adet iş kazam olduğu için hem Adana cumhuriyet savcılığına.Hemde Ceyhan cumhuriyet savcılıgına yazı yollanmasına ve kaza ile ilgili tutanakları uyap üzerinden iştedi. O yüzden tam 22.10.2016 tarihine gün verdi.yapacak birsey yok artık bekleyecegiz.

Aslında sizlere başka bir sorum olacak.Mahkemede iş veren itiraz etti.İtiraz ettiği konu kaza günü öncesi tüm iş güvenliği tedbirlerini aldım diyor ve benim imzamın olduğunu savunan bir ifade kullandı.Fakat öyle bir durum olmadı hiç bir iş güvenliği almadı ve bunu müfettiş ifademde söyledim.Müfettişin ifade aldığı tanıklarda doğruladı hiç bir iş güvenliğimiz yoktu diye.Simdi sormak istiyorum kazadan dolayı iş veren benim yerime imza atmış olabilir eğer öyle bir durum varsa ne yapmalıyım.Birde kazadan sonra çalıştım bir süre.bu sure zarfında işveren bazı belgeler imzalattılar ve zimmetime iş güvenliği ekipmanları verdiler bizlerde imza attık fakat ben özellikle tarihine baktım kaza tarihinden sonra idi o yüzden imza attım acaba bunda bir oynama yapmış olabilir diye düşünüyorum bu konuda ne yapabilirim scaba

Simdi e devlet baktım bugün itibari ile müfettiş dosyamı göndermiş bulunmakta acaba kaç gün için de maaş artık bağlanır.Benim kazam 26.04.2014 tarihinde oldu.% 28.2 iş görmemişlik olan geldi.İşveren maaşımı asgariden yatılıyordu.Geriye kalan paramıda elden veriyordu.bunu ifademde belirtim müfettişe o da aynısını yazdı.Tanıklarda aynısını söyledi çünkü onlarda aynı benim gibi alıyordu.bu maaşıma bir etki edermi acaba.

işvereniniz paçayı kurtarmak için elinden geleni yapacaktır, mahkemede gerçekleri ortaya çıkarır merak etmeyin... iş verenin ne söylerse söylesin boş verin, işvereninin nasıl yırtarım diye kara kara düşünüyordur.

Kazadan sonra iş güvenliği ekipmanlarını size zimmetlemeleri bence traji komik bir olay. kazadan önce akılları neredeymiş diye sorarlar.

imza konusunda işvereniniz elinde belge varsa mahkemeye sunmak zorunda, sizde belgeye bakarak imzanın size ait olup olmadığını kontrol edin. eğer size ait değilse sahte imza itirazında bulunursunuz. sizin imzalarınız alınır incelenir sahteyse ortaya çıkar. mahkemeler bu tür sahte imzalar ayırt edilebiliyor merak etmeyin.

müfettiş süreçleri herkeste farklı oluyor örneğin benim tedavim devam ederken iş müfettişleri iş kazası olduğu belirlemiş sonra tedavim bitti sonra hastanenin sağlık kuruluna girdim dosyam Ankara'ya gitti 6 ay içerisinde maaş bağlandı. süreç sizde daha farklı... herkezin süreçleri farklı oluyor. Ben müfettiş sürecini hiç beklemedim, bekleyen arkadaşlarda çok....

iş kazası geçirenler için olay yeri keşifi çok önemlidir. Çünkü kazadaki kusurunuz olay bilirkişisi tarafından belirlenecek. siz olayın nasıl olduğunu anlatacaksınız olay yerinde Hakim, avukatlar, siz hazır olacaksınız. gerekli sorular size soracak bilirkişide rapor tutup hakime verecek. bu aşama çok önemlidir çünkü kazada kusurunuz varsa da yoksada ortaya çıkacak. Size kusur verilirse tazminatınız dan düşülecek. keşif aşaması mahkemenin ileri ki aşamalarında oluyor. Keşiften sonra kusur oranları belli oluyor, Hakim dosyayı hesap bilirkişisine gönderip tazminatınızı hesaplatıyor. sonrada mahkeme bitiyor.

Son olarak mahkemede mutlaka emsal ücret tespitini isteyin, askeri ücretten hesap yapılırsa tazminatınız düşük çıkar. emsal ücret tespitinde mahkeme senin işini yapan bir işci ne kadar maaş alıyor onu meslek odalarına vs soruyor.... yüksek çıkarsa ona göre tazminatını hesaplatıyor. emsal ücret tespitini dosyan hesap bilirkişine gitmeden önce yaptırman gerekiyor.

cumaliman kardeş benim mahkeme 6 sene sürdü senede ikikere mahkeme görüyorduk acele etmene gerek süreç uzun bi süreç

maaş konusunda sıkıntın olmasın maaş miktarı belli olunca kaza tarihine geri dönük toplu olarak maaşını alacaksın. Bu süreçte sabırlı olman gerekli.. iş verene gelince madem bu koşullarda seni yalancı durumuna düşürüyor savcılığa bir dilekçe ile geçirmiş olduğum kazadan dolayı .... sahışlı kişilerden maddi manevi şikâyetçiyim adlı bir dava açarsan tazminat davası yanında bir dava daha görülecektir. bu durumda alacağın tazminattan hariç firma sahiplerin kusur oranları dahilinde bir miktar daha manevi tazminat alabilir şirketin çok büyük bir zarara girmesine neden olabilirsin( sgk tarafından yüklü miktarda ceza alıyor , gerekirse kapatmaya gidiyor) bu durum karşısında işveren adına açılan dava ve cezadan dolayı yalan beyanda bulunmaktansa seninle anlaşma yoluna varabilir para teklif edebilir ilerleyiş senin lehine döner.

Üst Alt