Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazasından dolayı manevi tazminat davam sonuçlandı. Çıkan rakam az mı?

TR123

Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba Arkadaşalar iş kazasından dolayı açmış olduğum manevi tazminat davası sonuçlandı. Hakim 40 bin liraya hükmetti. sürekli iş göremezlik raporuma uyumlu bir karar çıktı yani %40 -%50 raporu olana 40 bin tl manevi tazminat veriliyor. Ben bu karardan son derece rahatsızım. Yeterli bulmuyorum. Kazada bana hiç kusur verilmedi. Kusursuz birine verilen 40 bin liralık manevi tazminatın makul olmadığını düşünüyorum. Yargıtaya temyiz etmeyi düşünüyorum.

Daha önce manevi tazminat davası biten arkadaşlar varsa özelden yada burdan aldıkları rakamları yazabilirmi. iş kazalarında Ortalama olarak nekadar manevi tazminat veriliyor?

Maneviden bahsetmişsiniz maddi tazminat ne hikadar çıktı

çok az en az 150 bin olmalıydı sen bu parayı al tekrardan dava aç..

@Dejavu1977 maddi olarak 500+bin aldım
@berkemeteatasoy manevi tazminat davaları bölünemez, tekradan dava açılamaz.

dosyayı temyiz ettik bakalım nasıl bir karar çıkacak. yine adli tatile takılacağız. 40 gün hukukcular tatil yapacak bizde adaletin tatilden dönmesini bekliyeceğiz!!!

Son düzenleme:
Dava açıp açmamak sana kalmış. kaza tarihinden itibaren 10 yıl içinde dava açma hakkın var. 10 yılı geçersen haklarını kaybediyorsun

Herkesin alacağı Maddi tazminat farklı oluyor. Çünkü maddi tazminatı etkileyen bir çok faktör var. maaşın -kusurun varsa kusur oranın-işgöremzlik oranın-yaşın-vs hepsi maddi tazminatı etkiliyor. Birde büyük şehirlerde işkazası davaları uzun sürüyor. bu tür davalar sabır gerektiriyor.

rapor %45, Dava açarsanız olay yerinde keşif yapılacak, keşife Hakim, olay bilirkişisi, avukatlar ve siz katılıyorsunuz, olayın nasıl olduğunu anlatıyorsunuz bilirkişi rapor hazırlıyor kazadaki kusur oranlarını belirliyor. Benim kazadaki kusurum sıfır çıktı. Kusur verilmedi

500 bın alan arkadasım ıs kazanız neydı ne engelınız olusdu yuzde kac ozurlu oranınız var bende sol dızaltı amputeye karsılık maddı 125 bın cıktı %44.5 MALULIYETIM VAR

Alpay35 kaza tarihindeki maaşınız asgari ücretmiydi ve yaşınız kaçtı sanki düşük çıkmış

Alpay35 raporum %45, kazada kusur oranı verilmediği için tazminatımdan kusur indirimi yapılmadı. Ayrıca dava uzun sürdüğü için yasal faiz miktarıda çok oldu, Sizinde bildiğiniz gibi Maddi tazminatı Yaşınız, maaşınız, kusur oranınız davadan çıkan tazminatı etkiliyor. Doğal olarak herkesin tazminatı farklı çıkıyor kafanız karışmasın. Her olay kendi içinde değerlendiriliyor. Örneğin kiminin maaşı yüksektir kiminin kusuru vardır kiminin yoktur, kimi daha yaşlıdır kimi daha gençtir. vs hepsi madditazminatı etkiliyor...

Alpay35 bu arada sizin manevi tazminat davanız sonuçlandımı, sonuçladıysa nekadar manevi tazminat verildi.

yasım 24 du %30 suclu cıktım ve askerı ucretten fazlaydı mesela suanda 1700 tl maas alıyorum 9 sene oldu kaza olalı 50.bın manevı tazmınat cıktı

bu tazminat davalarında talep edilen miktar önemlimidir.
birde benim mahkemede; sgk müfettişi raporunda kusur oranı belirtmemiş mahkemede kusur oranının belirlenmesi için bilir kişiye yönlendirmiş.
birde malüllük oran belli olmasına rağmen karşı taraf malüllül oranına itiraz etmiş.
bu işler ne zaman biter.

Hiç belli olmaz çünki ne olacağı hiç belli olmuyor hak varmı onuda bilmiyorum

arslan01 Talep edilen rakamları hakimler pek umursamıyor.

Maddi tazminat davalarında Kimse sizin ne acılar yaşadığınızı yada kaç defa ameliyat olduğunuzu sormaz. maaşınızı, yaşınızı, kusurunuzu vs hakim hesap bilirkişisine gönderir o hesaplar hakim noktayı koyar. Tazminatın bu kadar der maddi tazminat davası biter. itiraz eden olursa dosya birde yargıtaya gider. ömrünüz beklemek ile geçer.

Manevi tazminatlar ise sadece laftan ibaret. işçi ne kadar acı çekerse çeksin, işçi onlarca ameliyat geçirse de hakimler yine umursamaz. işçi ne kadar rakam talep ederse etsin hakimler minimum rakama karar veriyor. işçi manevi tazminat ile zenginleşmemeliymiş! Versinler bir çorba parası kapatsınlar davayı! ne hakimler yorulsun nede işçiler. durum bu kadar vahim. haklı olmak maalesef yetmiyor. Haklı olsanız da adalet size engel koyuyor.

Araştırmalarıma göre, manevi tazminatlar ülkemizde genelde düşük veriliyor, son yıllarda bir miktar manevi tazminatlarda artış olduğu söyleniyor. Ülkemizde Çok yüksek manevi tazminat alanları duymadım.

manevi tazminatların iş verenlere caydırıcılık etkisi yok. Caydırıcı cezalar verilmezse iş kazalarının önüne geçilemez. Geçilemiyor da zaten. iş kazaların önlenememesinde iş mahkemelerinin de, hakimlerinin de kusuru olduğunu düşünüyorum. işçi hayatını değersizleştiren karalar veriliyor.

Uzun süren iş kazası davaları işçilerin psikolojilerini bozuyor, birde mahkemelerin verdiği abuk sabuk tazminat rakamları. insanı çileden çıkarıyor.

Benim manevi tazminat dosyam halen Yargıtayda sonuçlanmadı bekliyorum.

Manevi tazminat noktasında mahkemelerden çok şey beklemeyin, ortalama maluliyet oranınıza göre takdir ediliyor. Tabi bazı istisnalar haricinde olağan dışı manevi tazminatlar da çıkabiliyor.

sinandiyorki, benim argümanım şu; kazadan dolayı mahkeme bana kusur oranı vermedi. Kazada kusuru olmayan işçilere verilen manevi tazminat tutarları daha yüksek olmalı diye düşünüyorum. Kusursuz bir işçinin kaza geçirip engelli olması ve manevi tazminatın düşük tutulması bence adil bir karar değil.

Ben manevi tazminat davasına maddi açıdan bakmıyorum. sadece manevi açıdan benim için önemli bir dava.

Haklı olduğunuz şeyler fazlasıyla olabilir, ama manevi tazminat olayında hakim taktiri esas olduğu için, ne aşırı çok yüksek verebiliyor, ne de çok az göze batacak şekilde verebiliyor. Ortasını bulup maddi tazminat doğrultusunda karar veriliyor. Biz de sizin kadar bu konuda şikayetçiyiz ama böyle ilerliyor süreç malesef.

Maalesef Adalet sistemi hiç bir zaman işçinin yanında olmamıştır, olmayacaktır.

1) maddi tazminat davalarında kimse kaza zede işçilere ne acılar yaşadığını sormaz. Kaç ameliyat geçirdiğinizi kimse sormaz. sadece belli kriterlere göre hesaplanan tazminat miktarı dava sonunda ödenir. Buna maddi adalet diyorum ben

2) manevi tazmiatlarda ise. hakimler sizin ne acılar yaşadığına bakmaz. kaza sonrası engelli kalmanızı hakimleri pek umursamaz. akşam olsa da eve gitsek diye göz ucuyla dosyanıza bakarlar. Ama o dosyada sizin hayatınız vardır. Sizin hayatınıza Hakimler ve adalet sistemi değer biçer. Bunun adı da manevi tazminattır.

Bence manevi tazminatlar formalite icabı verilir. Çünkü trajı komik tazminat rakamları ile yargı kendi vicdanını rahatlatırken. işçiye de bak seninde vicdanını rahatlatıyorum. işverenine kin gütme der!

Bence manevi tazminat davaları işçilerden daha çok yargı sistemin acınası halini gösterir. Bize verdikleri rakamları biz yargı mensuplarına versek onlar, engelli kalmayı tercih eder mi? hayır sanmam! onların hayatı onlara göre daha değerlidir.

Manevi tazminatlarda Hakimler verecekleri kararlarda "caydırıcılık" etkisi olmalı maalesef bunu hakimler unutuyor. yada işveren lehine kullanarak sonraki oluşan iş kazalarına zemin hazırlıyorlar. Zaten kimse milyonluk davalar beklemiyor. Türkiye gerçeklerine göre dava açıyoruz.

ben birçok mahkeme kararı okudum, örneğin ayağını kaybetmiş işçiye 8-10 lira tazminatlar verildiğini gördüm. iş kazasında eşini kaybetmiş kadına 3-4 lira manevi tazminatlar verildiğini gördüm. Maalesef Trajik kararlar ile adalet yerini bulmuyor.

Keşke manevi tazminat davalarında para yerine başka şeyler isteyebilsek. İşte o zaman adalet sağlanabilecek. işte o zaman caydırıcılık etkisi olacaktır. işverenlerin hatası yüzünden engelli kalmayı kimse istemez. Çünkü herkesin hayatı değerlidir.

Tüm samimiyetimle şunu söylemek isterim. Benim amacım para pul değil. Manevi tazminat hiç vermeseler, inanın umursamam. Dönüp de arkama bakmam. Benim için bu dava para pul davası değil. iş verenin canının yanmasını sağlamaktır.

Buda caydırıcı kararlar ile olur.

Üst Alt