Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş kazasından emekliyim. 2. kez emekli olabilir miyim?

eyupesen

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar.

Ben 2000 yılında iş kazasından dolayı 045,20 oranında iş görmezlik derecesinden emekli oldum.
2. emekli olma şansım varmı askerliği yatırmadan.
kısacası iş kazasından emekli olanlara prim günü indirim veya başka bişey oluyormu
birde ne gibi haklarım var, vergi indirimi ötv indirimi vb. yararlanabiliyormuyum.

Ssk hizmeti: 2572 gün
bağkur hizmeti : 5yıl 4 ay 6 gün

Evet, % 45 raporunuza (daha doğrusu defterdarlıktan elde edeceğiniz 3. dereceden sakatlık indirimine: bkz) karşılık sürekli iş göremezlik gelirinin yanı sıra sakat statüsünde erken Yaşlılık emekliliğinden de yararlanabilirsiniz. Yani aynı anda iki maaş birden alabilirsiniz (fazla olanın tamamı az olanın yarısı bağlanır)

Emeklilik kriterleri aşağıdaki tablodaki gibidir:

2008_oncesi.PNG

cevabınız için teşekkür ederim.

Olayı tam olarak anlayamadım benim %45 iş kazası raporum sakatlık raporunda o oranı vermiyorlar benim elimde sadece sosyal sigortalar kurumu aylık gelir bağlanma kararı kağıtda yazıyor % 45 bunun bi resmiyeti varmı. Raporu direk deftarlıktan alabilirmiyim ve ben şuanda çalışmıyorum ne yapmam lazım bana lütfen yardımcı olun eger askerlik borçlanması yatırmıycaksam şu anda prim günün doldugundan emekli olabilir.

bir sorum daha olucak ben bu prim günü indirimden yararlanmak için ne yapmam lazım sosyal sigortalar kurumundan gelen kağıt işe yararmı unkapanına gitsem yardımcı olurlarmı lütfen yardım edin gerçekten bu konu hakkında bişey bilmiyorum

Sakatlık oranı cetveli'ne göre % 40 ve üzeri oranda rapor alabiliyorsanız, evet, erken Yaşlılık emekliliğinden de yararlanabilirsiniz.

Son 2520 primin fazlası ssk (4a) statüsünde ise, yukarıda aktardığım tabloya göre emeklilik kriteriniz belli olacak (emeklilik zamanınız gelmeden önce bir işte çalışan olarak sigortalı olmalı sonra defterdarlığa başvurup sakatlık indirimi hakkı elde etmelisiniz: http://www.engelliler.biz/forum/sak...si-almak-icin-dilekce-ornegi-ve-evraklar.html)

Son 2520 primin fazlası bağkur (4b) statüsünde ise, bu durumda emekliliğiniz aşağıdaki tabloya göre belirlenir. Burada defterdarlıktan sakatlık indirim hakkı elde etmenize gerek yok. Emeklilik zamanınız geldiğinde sgk sevki ile yeterli oranda rapor almanız yeterli..

bagkur.PNG

Not: Prim gününüzeü tamamlamak için askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

cvp verdiğiniz ve ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

askerliği geçen hafta yatırdım allah izin verirse salı günüde unkapanına gidicem giderken hangi belgeleri götürmem lazım emeklilik için bunun hakkında bilgi verebilirmisin.

vergi indirimi için rapor tekrar ankara gitcekmiş tekrar sağlık kurulundan geçicekmişim bu sefer oranın düşme ihtimalide varmış. sonuçta 6 7 ayı bulur dediler, ne yapıcağımı gerçekten bilmediğim için uğraşmadan 2. emekliği olayım dedim rapor olmadan haklardan yararlanamıyorum sanırım.

bu halimle ne gibi haklardan yararlanabilirim otobüs biletlerinde indirim felan biri bana faturalarda bile indirim oluyor dedi böle bişey varmı. bilgi verebilirmisiniz.

Üst Alt