Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş mahkemesini kazandık. Bundan sonra süreç nasıl ilerleyecek?

metinbey

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Herkese iyi günler,

Benim sorum;

İş mahkemesinde kardeşim SGK'ya dava açmıştı ve kazandı.Yargıtay da onayladı.
Bundan sonra ne yapmamız gerek?
Karar SGK'ya geliyor mu?
Yoksa bizim gidip mahkemeden kararı almamız mı gerekir?

Teşekkürler

Merhaba, öncelikle karar size tebliğ edilir, sonrasında 10 iş günü içerisinde noter yolu ile ise iade dilekcenizi iş yerine davalı iş yerine gönderirsiniz, işyeri size kesin kararını 1 ay içerisinde bildirmek zorundadır. İşe iade eder ya da etmeyip diğer haklariniz yanında ise baslatmama tazminatinizi öder. Başka sorunuz varsa bildiğim kadarıyla cevaplayabilirim. Ayrıca benim de bir sorum olucak, davaniz ne kadar sürede sonuçlandı acaba?

Cevap için teşekkürler,

İşe başlama durumu değil SGK'ya karşı açılmış malülen emeklilik davasıydı tam 7 sene sürdü.

7 yıllık hakkının hepsini alırsın

metinbey
Bende malulen emeklilik konusunda sgk ile mahkemeliğim,acaba
Geçmişe dönük haklarınızıda alabildinizmi.Yani geçmişdönem maaşlarınızıda verdimi mahkeme.

Yargıtay yeni onadı.
Mahkeme kararında başvuru tarihinden itibaren(7 sene)maaşların faiziyle beraber ödenmesine,dava masrafının ve şimdi hatırlamadığım 700 TL civarındaki masrafın ödenmesine karar verilmiştir diyordu.Ayrıca sosyal güvenlik uzmanı 7 sene boyunca ödediğim Genel Sağlık Sigortasının(Şu an aylık 60,87 TL)da alınacağını söylemişti.
Ama şu an ne yapacağımı bilmiyorum,SGK'ya direkt mi başvurayim,yargıtay kararının kalemde kesinleşmesini mi bekleyeyim,bilmiyorum.

metinbey
Öncelikle tekrar hayırlı olsun.
Şuan yapmaniz gerekenin ne olduğunu tam olarak bende bilmiyorum fakat,bu konu ile ilgili Suret yex OturanBoğa Avukat Bey ve konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardımcı olmalarını istesek daha iyi olur sanırım.

Mehmet005 çok teşekkürler .
Evet dediğiniz bilgi sahibi üyeler kısa da olsa yardımcı olursa ne yapacağım konusunda aydınlanacağım.

Avukatin varmi

Simdi hesaplama yapilacak 7 yillik hakkini zamlari faizini...toptan alacsksin senin kararin emsal olacak..bu sure avukatin varsa mebla buyuk cikacagi icin 10 gun surer...max 15 gun surer

@mandreyam cevap için teşekkürler

Avukat var ama anlamadım ilk defa iş mahkemesini kazanıp malulen emekli olan ben miyim?Karar emsal olacak demişiniz.

Benim bildiğim SGK zaten büyük çoğunlukla malülen emeklilik başvurularını reddediyor ve insanlar mahkeme açmak zorunda kalıyorlar.

Benim bildigim ilk sensin....yarin avukatin islemlere baslar sen bisey yapmana gerrk yok avukstini ara sor o napacagini soyler

metinbey
mandreyam'ın dedigi gibi
Mahkeme karari ile ilk emekli olan siz degilsiniz sizden oncede nice arkadaşlar mahkeme sureci ile emekli oldu,arkadaş belkide ilk defa böyle bir konuyla karşılaşinca sizede ilk sizsiniz dedi sanirım.

Evet birçok kişi dava açtı,sonuçlananlar oldu ve hala bazı davalar devam ediyor.

İş kazası mahkemem yargıtaya 26.01.2018'de gitti.Yargıtay 21. hukuk dairesinde arşivde olarak görünüyor.1 yılda biter mi bilgisi olan var mı?

arslan01

Arşivde ise henüz daireye sevk edilmemiş demek oluyor. İş mahkemelerine bakan yüksek yargı 6-8 ay aralığında bakıyordu en son.

Başvurduktan sonra emekli maaşının ne zaman hangi bankadan ödeneceği gibi bilgiler için adresime bir kağıt gelecek mi?
İnternet üzerindende takip imkanı oluyor mu?

Sen engelli sayilmiyorsun orani %40 uzerine cikartabilirsen...engelli sayilirsin ..engelli olsaydin 3 ayda parani alirdin

@metinbey
Kardeşim senin konuyla igili dönüş yapan olmadı. Arzu edersen davanın gidişatı ile ilgili yapman gerekenleri,davayı açmış olduğun iş mahkemesinin kalemine giderek bir öğren.

Ordan sana neler yapman gerektigi yada neler yapılacağı hakkında net bir bilgi verirler sanırım.

Davayı kazanmışken yoktan yere sıkıntı yaşamayın.

Mehmet005

Selam,avukatla yargıtay kararını öğrendikten sonra iletişime geçtik.Ben işlemleri yapacağım dedi.Söylediğine göre 2 gün önce Pazartesi başvurdu.Ama şu an ulaşamıyorum,takibi nasıl yaparım bilmiyorum.SGK evrak takipte kimlik no yazınca evrak bulunamadı diyor.

Mehmet005
E devletten gözükmüyor,asistanına ulaştık,takip numarası verecekler.Umarım işlemler çok uzun sürmez.7 sene tükendik.

Üst Alt