Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş verenin emri ile ehliyeti olmadığı halde forklift kullanma ve sonrasında iş kazası

Cefa37

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Selamün aleyküm arkadaşlar benim eniştem iş kazası geçirdi forklift altında kaldı sol ayak serçe parmağı ve yanındaki parmak kopuk sol ayak bileği kırıldı sol eldede kırık lar ve platin var devlet hastanesi özel hastaneye sevk edip ameliyat oldu ayrıca eniştemin ehliyeti ve iş ayakkabıları da yokmuş ama amiri bu şekilde kullanması için emir vermiş bu durumda suçlu kim olur nasıl bir süreç izlememiz gerekir

Her ikisi de suçlu enişten ayakkabi ve ehliyeti olmadan amirinin emrine karşı çıkıp kullanmayacakti. Kusur oranı enistene çıkar ve ona bu talimatı veren kişiye çıkar ama tanık ve delil ister mahkeme ben talimat vermedim kendi kafasına göre kullanmış derse ve ispat edemezseniz çok kötü olur.

Cefa37

Geçmiş olsun zaten iş kazalarında işter iştemez kusur bulunur.Lakin sonucta çalışan insan ne kadar güvenlik kuralarına uyursa dahi ya dalgınlık esnasında yada 3.kişiler yüzünden bir kaza olur.

Enişteniz kaza dan sonra büyük itiamlle kolluk görevlilerine ifade vermiştir.Eger ifadesinde tüm sorumluluk üzerine almamış ise SGK denetim müfettişleri tarafından inceleme sonucu kazanın oluş sekli tanık ifadeleri iş yerindeki güvenlik kuralları ve zimmet olarak verilen iş güvenlik ekipmanların alınır alınmadığına göre size bir kusur çıkartır.Burada Enişteniz,amiri ve işyeri kusurludur lakin ağır kusurun eniştenize verilmeyeceğini sonuçta bir çalışan olduğunu eger veriren görevi yerine getirmediği zaman çıkış verilme korkusu içinde hareket etmiştir.

Simdi den bu kadar kusur gelir demek güç ama süreç olarak eniştenizin tedavileri bittiginde SGK gidip sevk alıp hastane gitmesi daha sonra Sgk tarafından hastaneden gelen evrakların Ankara kocatepe sağlık kuruluna gitmesi gerek,sağlık kurulundan gelecek iş kaybı oranına göre eniştenize %10 ve üzerinde bir iş kaybı gelirse o zaman ömür boyu alacak bir maaş bağlanacak.Bu süreçler devam ederken dediğim gibi Sgk denetim müfettiş tarafından bir rapor düzenlenip kusur oranları da belirlenecek.Bence korkmayı tüm kusur eniştenizin üzerine yığılmaz sanuçta çalışan kendisi.

Üst Alt