Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İş yerinde merdivenlerde 2 bacağımı kırdım. İş kazası kapsamında haklarım?

Styric

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
21 temmuz 2010 tarihinde öğle yemeğini yiyip yukarı daireme giderken merdivenlerde bileklerimi kırdım.
Hastalık sahibi birisiyim zaten kaza falan değil cam kemik hastasıyım yürürken kırılabiliyor. Ama bu iş kazası olarak geçiyor ve iş verenim iş kazası olarak göstermemi istiyor.
60 günlük raporum bitti ve dün 20 gün daha ilave edildi sonra iş başı olacak.
Bugün işgöremezlik paramı talep etmeye gittim sgk il müdürlüğüne. Memurun kontorolü sonucu iş yerin raporunu işlememiş gibi bişeyler dedi. sigortadan paramı isteyemiyorum
yarın iş yerine gidip bi görüşeceğim.

. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Mahkemeye versem hak talep edebilir miyim?

iş yerim ile bugün görüştüm ve iş kazası olarak göstememi istemiyor.. Dışarıda olmuş gibi yansıtmamı istiyor? Paramı alabilir miyim peki?

dostum en yakın baroya git, sana yardımcı olsunlar, konu önemli, işyeri kusurluysa tazminat hakkın var, mutlaka ama mutlaka konuyla ilgili bir avukatla görüş, işyerinin kaza raporu tutmaması da ayrıca yasal olarak SUÇTUR, dikkat et bu konulara, bilgi al tekrar söylüyorum,

ve sakın saglam ve güvenilir bir avukatla konuşmadan hiçbirşey imzalama imzaladıgın herşey hakkın olablecek şeylerden vazgeçmeni saglayan bir belge olabilir dikkat et buna geçmiş olsun ve hakkını sonuna kadar ara yoksa sonradan pişman olursun

ALLAH yardımcın olsun

Ne desek boş.. En büyük hatayı engelli olmakla yapmışız sanırım.. gerekli yerler ile bağlantı kuracağım.

iş kazası olmasa bile iş görmezlik parası alabilrisin. eger işveren ssk ya bildirmediyse kendi zararına olur cezayı işverenden alırlar senlik budurum yok.

İş kazası tanımına göre işyerinde meydana gelen ve "sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan" her olay iş kazasıdır.

Kaza sonucu kalıcı bir hasar oluşmuşsa, evet, sürekli iş göremezlik geliri almak adına iş kazası tescili yaptırmak gerek. Ama kalıcı bir hasar yoksa ve işinizden de memnunsanız, iş kazası olmaıyla olmaması arasında benim bildiğim bir hak kaybınız olmaz. O 80 gün raporlu olunan dönem için sigorta priminizin yatırılması ve maaşınızı almanız koşuluyla bence iş kazası tescili yapılmayabilir. Karar sizin tabii ki.

Sürekli olan kırıklarımdan birisiydi zaten iş göremezlik parasına gerek yokda.. İş kazası ile istirat parası arasında fiyat farkı var gerçekten.. Ve bu ameliyat işleri büyük acığa sebep verdi.. Sıkıntılı günler geçiriyorum ve kimse yardımcı olmak istemiyor.. Rapor günüm bittiğinde istirat paramı talep edince verileceğini zannediyorum ama başka yapacak birşeyde yok.. Oturanboğa, keşke senin dediğin gibi yapsa ben razıyım raporu yırtıp atmaya.. Ama yanaşmıyorlar..

İş kazası tespiti için sigorta müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz. Bu hakkınız var. İşverenle olan iletişiminize göre kararınızı vermelisiniz. Biz buradan ne desek boş.

Üst Alt