Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşçi bulma kurumunda engellilere dair çoğunlukla beden işçisi olarak iş ilanı var!?

SoN_sAvAşÇı

Aktif Üye
Konular
25
Reaksiyonlar
0
BEN ortapedik engelliyim başvuru yapıyorum hep biz beden işçisi arıyoruz diye soylüyorlar yani ortapedik engelli ney yapsın adamlar işi cozmüşler aradıkları hep beden işçisi suna bak

Evet işte hep aynı sorun,işkur çok yetersiz kalıyor.işverene karşı dut yemiş bülbül misali.engelli insana beden işçisi diyerek afedersiniz resmen hamallık teklif ediyorlar.İŞKUR U VE SİSTEMİN SİLBAŞTAN DEĞİŞMESİ LAZIM,BUNA İŞVERENİN ZİHNİYETİDE DAHİL.

mrblar.çok haklısınız beden işçisi diye arıyolar işe alıncada olağandan fazla iş verip yıldırıyolar sonrada çıktı diye gösteriyolar.işverenler özürlü işçi almak yerine ceza yemeyi tercih ediyolar.bi çok işyeri karalisteye alınıyor ardından ceza kesiliyor adamlarda bunu ödüyolar.ama hiç birinin aklınada çalıştırması gereken özürlü işçiden 1 tane bile fazla olsa vergisini devletin ödeyeceği geçmiyor oturup cezalarına razı oluyolar.sistem çok tuhaf işliyor

Yok ceza ödemiyorlar,çalıştırma süreleri dolmasına 3-4 gün kala özürlü açığını doldurup cezadan kurtuluyorlar.ayda 2 gün bir özürlü için sigorta yatırdıkları taktirde ceza almıyorlar.taktik bu.

yok ben hiç almayanları kasdettim zaten özürlü işçi çalıştırıcama cezamı öderim diyo adamlar

caydırıcı cezalar

cezaların dahada agır olması lazım birde iş niteliğini işkurun belirlemesi lazım yani bu adama bu işi vereceksın demesi lazım.birde işverenın seçme hakkı olmaması lazım işkur ne gonderdıyse onu kabul etmesı lazım

ayrıca özür grupları yeniden düzenlenmesi lazim.işverenler uyanmış ortebedık özürlüleri kesinlikle gerı gndrıyrlar psıklojık diyabet gorme engelli gıbı engellileri tercıh edıyorlar

bensalih bu kadar dayatma ile sizce o iş yürür mü sanıyorsunuz? Siz istenmediğiniz bir ofiste çalışmak ister misiniz? Bence işkurdan önce engellilerin sosyal hayata kazandırılması için başka projeler yapılması lazım. Düşünün işverensiniz, 100 kişilik kadronuzla full olarak (bütün departman full) çalışıyor ve sizden 3 adet engelli çalıştırmanız isteniyor, nereye alıcaksını bunları eğer ihtiyacınız yoksa? Ben şirketler haklı almamaları lazım demiyorum ama bu olaya tek bir açıdan bakmak yalnızca ufkunuzu köreltir. Ben asla bana ihtiyacı olmayan ama sırf engelliyim diye iş vericek bir yerde çalışmak istemem. Forumu detaylıca incelerseniz benim gibi düşünen ve gittiği yerde rahat verilmeyen ya da sabahtan akşama kadar hiç bir şey yapmadan kalemle kağıtla oynayıp delirip işini bırakan engelli arkadaşlarımızın yazılarını bulabilirsiniz. Once engelliler meslek edinmeli ondan sonra istihdamı sağlanmalı.

ona bile ulaşamıyorum arkadaşım
allah yardım etsin

baxter

işkur beni firmaya gonderdi ve fırma mecbur ldugu için beni işe aldı ben 10 sene bu işyerınde çalıştım neden yerınde istıhdam edilerek.işgucume uygun iş verilerek yuzde yuz verımle çalıştım yanı akıllı işveren dogru istıhdamla yuzde yuz verımle yukumluluklerını yerıne getırebılır.
özel sektör zorlansın demiyorum çunku kamu kurmlarında engelli açıgı varken ve almamak için taklalar atan kamu kurumları yanında özel sektore pek söz söylemek duşmez ama özel sektorde bence çalıştırmalı bu şekilde bir iş yerınde çalışmam dıyorsunuz çalışmayan bırsının geliri olmaz geliri olmayan bırsı başkalarına muhtac lur çalısarak kazanmak başkalarına muhtaç olmaktan daha ıyıdır bu şekildede olsada

sana katılıyorum bensalih, doğru ve yerinde istihdamla iş sonuna kadar muhakkak yürüyecektir ama firmaların zorluk çıkarmasının birde bu yönü var, örneğin firma bir apartmanın 1. katında ve ağır (elle) iş yapıyor ve 100 kişi çalıştırıyor toplamda. Bu firmanın istihdamını sağlaması gereken 3engelli bir kere mimari (engellinin departmanın üst katlarına nakliyesi) ya da iş gücünün zorluğu yüzünden mümkün olmuyor olabilir. Son olarak tekrardan altını çizmek gerek, sgk özel sektöre cezalar kesmek yerine kamuda açık olan engelli kontenjanlarını doldurmalı. Bir kez daha altını çizelim, önce eğitilmeli sonra istihdam sağlanmalı ki iş gücü doğru bir şekilde atansın ve verim alınsın.

işçi kurumu önçelikle engelli gruplarını ayarlama yapması lazım cezalarda yetersiz kalıyor hakkımızda hayırlısı bakalım bu nereye kadar gideçek böyle

Üst Alt