Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşe alım süreçlerinde referans saçmalığı

Konular
42
Reaksiyonlar
78
Günümüzde insanlar mevcut iş yerlerinden ayrılırken arkasına bile bakmaz. Yoluna devam eder. Bugün teams uygulaması üzerinden online iş görüşmesi sağladım. Yüz yüze görüşmeye davet edilmeden önce en az iki referans yönetici ve iş arkadaşı olmak üzere talep edildi. 9 ay önce beni işten çıkaran adamı ben nasıl referans vereyim. Size soruyorum. Bu referans saçmalığı kanuni düzenlemeyle kaldırılmalı bence. Günümüzde kim kimin iyiliğini ister?

İş yerinde arkadaş yada tanıdık edinmissin diye düşünülüyor....ayrıca işten cikarildiysan yönetici referansı istemeleri garip olmuş..... keşke görüşme sırasında açıkça söyleseydin önce ki iş yerinden verilecek referans yok diye...bence de saçmalık referans buarada...

İşten çıkma/çıkarılma nedenini öğrenmek istemiş olabilirler.

Daha önce üç defa İK karşısında ifade verdim, gerçekten sinir bozucu o konuşmaları dinlemek

Nedeni kendisi zaten anlatmıştır...eğer anlattığına güvenmiyorsa zaten işe alınacak aday olarak değerlendirmesinler ozaman...beni başkasına sorup öğrenemez ya...garip geliyor bana da referans istenmesi

İşin referans boyutunda hemfikiriz zaten.

Sadece gözlemlediğimi söyledim, sanırım onların prosedürü bu.

İş yerinden ayrılma kavga, gürültü , patırtı ile olmamış ise insanlar genellikle iyi, hoş, güzel referans verirler. İnsanın ekmeğimne mani olmak istemezler.
Şayet ayrılma sıkıntılı olmuş ise referansın eski iş yerinden verilmesi zaten doğru olmaz, aleyhte sıkıntıya neden olabilir, kişinin işe girişini engellemesi söz konusu olabilir.
Öte yandan referans sisteminin toptan kaldırılmasını ben doğru bulmam zira zaten referansların çoğu hep olumludur, kötü referans hemen hemen hiç rastlanmaz.
Bir de referansın şöyle bir özelliği vardır: Torpil kimmiş o gözükür. Özellikle siyasetin etkili olduğu yerlere girişte referansı güçlü olan (yani torpili kuvvetli olan) işi kapar.
Dolayısıyla en güçlü torpil kimmiş onun görülmesini sağlar referans. Mesela siyasetin etkili olduğu bir alanda, işi kapma mücadelesi esnasında bir bakanı referans olarak gösterenin karşısında semtteki bakkalı referans olarak gösterenin şansı olabilir mi?
Hadi kardeşim Allah işini rast getirsin. Üzülme her şeyde vardır bir hayır. Bu iş olmaz ise Allah başka kapıyı açar, merak etme.

Referans olarak illa yönetici olmak şart değildir, sizinle aynı pozisyonda çalışan arkadaşları da verebilirsiniz

Adam torpili referans zannediyor...cidden kafalar pırıl pırıl..insan kaynaklarında çalışmış biri olarak referans genelde soylenene çok guvenmediginde devreye girer....diplomanın bile gerçek olup olmadığına bakilmaz çoğu zaman...

KPSS'ye girmeden bürokrat "kontenjanı" ile memurluğa geçebilenler var.

Siz kendinizi kamu kurumu zannediyorsunuz galiba

Zaten asgari ücret veriyorsunuz

Başka bi enayi bulun ondan alın referans dedim

Toplantıyı terk ettim

Furkander kardeşim takma kafaya, moralini de hiç bozma.
Rızkı veren Allah'tır. Orası olmaz bir başka yer olur. Vardır her işte bir hayır.
Allah daha hayırlı kapılar açacaktır belki.
Yılgınlık yapma.
Allah gönlüne göre bir iş nasip buyursun.

@sevals, post:

Güven durumu demişsiniz. referans yerine sgk 4a hizmet dökümü kişinin nerede ne pozisyonda ne kadar süre ile çalıştığını gösteriyor zaten. Ayrıca işten çıkış kodları ne için işten ayrıldığına başka bir örnek. Benim ki 04 idi

Üst Alt