Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme sorunları olan kim var?

Merhaba arkadaslar bendede isitme problemi var nasil basladi neden oldu bilmiyorum doktorlarda birsey soyleyemedi sol orta sag da az kayip var once kireclenmeye benziyor ameliyatla duzelir dediler tomografi cektiler hic bir problem gorunmuyor sinirsel kayip duzelmez dediler yavas yavas ilerliyor tamamen sagir oluyormuyuz sonunda yoksa biryerde ilerleme dururmu merak ediyorum solda bir yildir cihaz kullaniyorum sag a da is bulunca almayi dusunuyorum

öncelikle geçmiş olsun. Sinirsel kayıp evet düzelmez bende de ondan var. Diğer adı sensörinöral işitme kaybı. Çok ani gelişebilir. Bende öyle oldu mesela. Okulun son gününden bir önceki gün duyarken ertesi sabah kalktığımda hiç bir şey duymadığımı fak ettim. Yüksek basınçlı oksijen, damar genişletici ilaçlar ve kortizon uygulaması var bana kortizon tedavisi yaptılar 1 hafta. İşitme var yani ama öyle eskisi gibi değil. Duyuyorum ama duyduğum seslerin büyük bölümünü anlayamıyorum. Üstelik işitme cihazı kullandığım halde. Yani ilerleme tamamen devam etmeyebilir bunda kendine nasıl baktığın önemli. Mesela yüksek sesle müzik dinlersen veya aşırı yüksek gürültüye maruz kalırsan elbette ilerleyebilir bu durum.

Merhaba arkadaşlar, ben de işitme engelliyim. Doğuştan %85-90 duyma kaybı olsa da konuşabiliyorum. Konuşmayı daha çok kitaplardan öğrendim. Kalabalık ortamlarda insanları çok zor duyuyorum. Bazen insanlar tekrarlayınca bunalıyormuş gibi hissediyorum. Bu sorun bende mi? Kalabalık ortamlarda bir kaç kişiyi aynı anda duyabiliyor musunuz? Maalesef ki, kalabalık ortamlara girmemeye çalışıyorum. Ve oldukça çekingenim.

sendeki bunalma hissi bende de var mesela. Karşımdaki insana anlamadığımı tekrar etmesini rica ettiğimde biraz sıkılıyorum ama kafama takmamaya çalışıyorum artık. Kalabalık ortamda en fazla 2 kişiyi aynı anda duyabilirim o da zar zor. Aslında duymak değil anlamak sorun yani herkesi duyabilirim ama o gürültüde kim ne diyor anlayamam.

Merhaba dostlar bende ani işitme kaybına bağlı olarak her iki kulağım ileri derecede kayıp mevcut. Yıllar önce (9 yıl kadar) sağ kulağıma koklear implant ameliyatı olmuştum onunla duyuyorum.

Duymak ve algılamak kelimelerini bir türlü ayıramadım. Kesinlikle, her şeyi duyuyorum ama kelimeleri algılayamıyorum. Sizin en fazla 2 kişiyi duymanız güzel. Ben kalabalıkta yanımdaki kişiyi de zor anlıyorum. O yüzden sessiz takılıyorum. Göz teması kurmamaya çalışırım, bana bir şey sormasın diye. Ben de kafama takmamaya çalışıyorum. Sonuçta “imtihan” deyip kendimi motive ediyorum.

Aynı sorun bende de var.
Allah tüm hastalarımıza şifa versin

birşey sormak istiyorum dudak okumayı nasıl ogrendin bunun bir okulu falan var mı bende de ortaokul yıllarından beri işitme kaybı var daha dogrusu varmıs babamın bi kac defa bana seslenıp duymamam uzerıne doktora gittiğimizi hatırlıorum ama o zamanlar şiddetle karsı cıkıp kullanmadım cihaz ki daha 6 ay oncesine kdr duyduklarım bana yetiyor dusuncesiyle cihaz almamıstım ki hala da aynı dusuncedeyım duyduklarım bana hep yetti ama cevremdekiler belliki cok rahatsız olmuslar onedenle Artık en son zorla da olsa goturduler ve aldırdılar cihazı bundan 9 yıl oncesinde biara kulak içi almıstım ozaman %25 ve %50 bir kayıp vardı simdi ise %80 ve %50 kaybım var cihazı takmasam da telefonla falan konusabiliorum. benim merak etttiğim ve öğrenmek istediğim dudak okuma kursları vb öyle yerler var mı tecrubelerini paylasırsan sevınırım sen nasıl ogrendın dudak okumayı

Bunun dudak. Okuma kursu yok. Kendinle alaka bu. Dudaklarına bak yüz ifadesine gözlerine. Sürekli dudaklarına bakma. Bnde telle konusyrum onda bir sıkıntı yok insanlarla konuşurken yüzüne bakıyorum. Hareketlerine filan.dudaklrina yüzüne bjtginda farketersin zaten

izmirs35 'in belirttiği gibi dudak okuma kursu yok sadece dikkat etmen lazım. Mesela ayna karşısında kendi kendine konuşurken dudak hareketlerine bak ve bunları öğrenmeye çalış. İlk başlarda oldukça zorlanırsın ama zamanla buna alışırsın.

Dudak okumak ayrı zor zaten. Biri konuşurken gözlerine bakmaya çalışın. Kulaklarınız çıkan sese odaklansın. Ben anlamadığımda çoğunlukla öyle yapıyorum. İşitmenizin ilerlememesi ve daha zor olmaması için kendine bakmanız çok önemli. Stresten uzak durmaya çalışın. İşitmeye bağlı kulak çınlamalarıda oluyor. Allah şifa versin hepimize arkadaşlar.

Ben varım. 😊 Premature doğduğum için işitme engelliyim, 2 yaşından beri işitme cihazı kullanıyorum ayrıca dudak okuyorum.

mufto 27

bunun mizahini ben almayayim:(dogrusuna dogru:(dudak okuyarak duyan ben kadar viruse verip veristirecek yoktur:mad:
isitme cihazindan gelen sesler bile yalanmis gibi oluyor sirasinda:(
virus en cok sagirlari vurdu. bereket ki burda insanlari anliyorum...

GRAHAM BELL Haklısınız kusura bakmayın bir anlık boşluğuma dalgınlığıma geldi özür dilerim 😶🙏

Aranızda kimler işitme engelli sonradan yada doğuştan?

İşitme kaybı yaşıyorum sizleride tanımak isterim.

Üst Alt