Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitsel nöropati nedeniyle duyuyorum ama anlayamıyorum. Ne yapabilirim?

yıldız89

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba bir sorum vardı her iki kulağımdada ani işitme kaybı var işitsel nöropati teşhisi kondu geçtiğimiz aylarda koklear implant için doktorla görüşmeye gittim bana cihaz bile takmadan kalvye seslerini ve telefondaki bip sesini duyabildiğim için ki ameliyatı için büyük risk oldugunu söyledi. Işime cihazı takıldı fakat yarar görmedim her iki kulagımda da % 30 oranında işime kaybı var sorunum şu duydugum halde anlayamıyorum telefondan gelen konuşma sesini tv seslerini cevremdeki sesleri duyuyorum fakat bu anlam karmaşası nedir sanki bilmediğim bir dil konusuyorlar. Acaba aranızda benimle aynı sorunu yasayan var mı ? çözümünü bulan tedavisini olan varmı ? Düzelmesi için öenrileriniz var mı ? Yardımcı olursanız minnettar kalırım. Herkese teşekkürler .

Beyin sesleri tam olarak algılamıyor: Bunun açıklamasını KBB doktorları çok iyi yapar. Ne yazarsam boş olabilir umutsuzluğa neden olabilir o yüzden KBB doktorunuzdan tam bilgi almanız yerinde olur.

Normalde cihaz olsun ayda olmasın sesleri az yada çok duyarlar ancak beyin sesleri algılama ayırt etme yapamaz durumdadır. İşitsel sinirlerinin tamamen yada belli oranda hasar görmüş olması gerekiyor. Tedavisi yok diye biliyorum ama yinede bir sormak lazım..

Daha çok sesleri Kemik yolu ile algıladığından daha çok bu yöntemden faydalanır. iştsel aktiviteleri ya tamamen yada kismen yitirilmiş demektir.

Valla kardeş ayni dert bende var mümkün olduğunca kalabalık ortamda bulunmuyorum isim olduğunda yanımda esimle gidiyom doktor bana omur boyu çekicen dedi dudak okunmaya alış bence ben ole yapıyorum zor durum geçmiş olsun

umutsuzluga kapilma
dogdum dogali telefon televizyon radyo hic anlamam:(dudak okuma cok iyi bak konusmayi anlamak icin:)bana diye soylenen yuzume bakarak konusulanlari hic kacirmam:)isitme cihazim olunca daha verimli anliyorum ama cihazi takmayi her zaman canim istemiyor o zamanda alisik oldugum insanlari sorunsuz anliyorum
isitsel noropati diyede sartlanma bence:Dbutun cok ileri isitme kayiplilar konusmayi anlamaz dudak okumayinca
ne guzel sesleri duyabilmek konusma anlamasaniz bile nimettir
koklear implantta kullandim ben 7 yil onunlada dudak okumadan hicbisiy anlamazdim:(heves etme cikarilinca hicbir ses kirintisi duymuyorsunuz:mad:ses duydugunuzla mutlu olmaya bakin ben oyle yapiyorum tek kuklak isitme cihaziyle yakindaki sesleri duyan biri olarak:eek:

@yıldız89
Bu durum genelde kulakla beyin arasında iletişim görevi yapan sinirlerin tahrip olması ile oluşur.
Kulağın görevi sesi işitmektir,sesi beyine ileten sinirler sorunlu olunca beyin o sesi sağlıklı olarak algılayamadığından çözümleyemez.
Ben de aynı durumdayım,tüm sesleri işittiğim halde konuşmaları anlamıyorum. 46 yaşındayım ve orta okuldan beri böyleyim,bir tedavisi olduğunu da duymadım.Kendini buna alıştırırsan daha rahat olursun.

Son düzenleme:
alısamıyorum kabul hiç edemiyorum belkide sonradan oldugu için ama bu cok zor daha zorlarıda var evet de . kök hücre tedavisi diye birşey duydum oda mı olmaz bize

kok hucreyle olsaydi kimse sagir yasamak kahrini cekmek istemez:(sinirlerdeki kayip duzeltilemez. eger sinirlerdeki soruna care bulunabilseydi ne felcli kalirdi ne kor kalirdi nede sagir. sinir olumune care bulan yok:(

alismazsaniz siz zararli cikarsiniz. insana en cok kendisiyle barisik yasamak iyi gelir.
sevinmelisiniz. kucukten egitiminizi duyarak aldiniz. duyarak bi cevreniz oldu. duyarak hayati tanidiniz.o birikimlerle haydi haydi hayatinizi surdurebilirsiniz. kendinizi koruyabilir hakkinizin ne oldugunu insanlara kabul ettirebilirsiniz. kucukken duymamak cok zordur:(

isitsel noropatilerde ileriki zamanlarda duzelme olabiliyormus okudugum kadariyle. cunku sesleri anlamasalarda duyabiliyorlar. tuy hucreleri sagirlar kadar harabiyet gormemis.

bazı yerlerde düzelebilme ihtimali varmış dıye bende duymustum

yıldız89

iyi günler. naptınız derdinize çara bulabildinizmi.cihaz fayda ettimi.hemen hemen aynı sorun bende de var.işitme kaybı çok az var.20 db falan.ama işitme kaybından çok bozuk sesleri anlıyamıyorum.mırıldanmaları anlamıyorum.telefon çok zorlanıyorum.gürültülü yerde hiç anlamıyorum.uzaktaki sesleri de anlamıyorum.telsiz konuşmalarınıda hiç anlamam.kulakta hiç gitmeyen vızıltı var sık sık çınlamada oluyor.13 yaşımdan beri çekiyorum şua an yaşım 28.güzel bir işim de olmuyor.fabrikalarda sürtüyoz işte.bende ço k yer dolaştım.çaresi yok cihazda fayda etmez dediler.hep

metalik_89

iyi günler kardeşim bu teşhisi neye dayanarak koyuyor doktorlar, Tomografimi çekiyorlar yada işitme testinde sinirsel tip işitme kaybımı çıkıyor ?

iyi günler egos66, 13 yaşımdan beri bende var bu dert bitirdi beni.o zamanlarda gittim ben çok az kayıp var dediler cihaz olmaz dediler şimdide öyle diyorlar.ben cihaz alsam bana fayda etmez gibime geliyor.anlamıyorum, seçemiyorum liseydeyken öleydi şimdide öyle.normal tane tane gürültüsüz cızırtısız güzel sesi anlarım ama bozuk sesi yankılı sesi cızırtılı sesi gürültülü sesi anlamam uzaktan anlamam telsis den anlamam sokaklarda hoporlorden anlamam.pop şarkıları çoğunu analamam çünkü sesin yanında büssürü ses ler oluyor ve hızlı söylüyorlar.öyle işte benimkide bence işitsel nöropati.iki kişi aynı yükseklikte konuşsun birinini anlayıp öbürünü anlamayabiliyorum.kişiden kişiye göre değişiyor.dermansız dert işte Allah düşmanıma vermesin kimseye derdini anlatamazsın.işine geleni duyar derler.içine kapanırsın.hayattan koparsın güzel bir işinde olmaz.zar zor bişeler okudum belki ilerde iyileşir diye .üniversite mezunuyum fabrikada sürtüyom.burdan çıksam nolcağıda belli değil.sağlam olsam her işi yaparım derim kendime güvenim gelir.kader mahkumuyuz işte çekecez.yaş oldu 28 hala lay lom lom hayatımızıda düzene sokamadık.en büyük sermaye sağlık.o olmayınca hiç birşeyin kıymeti yok.engelli raporuda vermezler bize.

Anladım, sesleri ayırt edememekten başka herhangi bir sıkıntı yaşıyormusun...Basınç , uyuşukluk vs

çınlama vızıltı var hiç gitmiyo ara ara çok yükseliyor.basınç var evet bazen kulağım sanki hafif bir şeyle kapanmışgibi oluyor.içerde bişey sanki kemiriyor gibi oluyor.bunları söyledim gittiğim doktorlara iç kulaktan olur dediler zaten tek bildikleri şeyde bu

nöroloji emarında= 1)sağda internal akustik kanal lokalizasyonuna yakın kesimde AİCA ya ait görünüm izlenmiştir Vasküler loop sendromu yönünden klinik fizik muayene önerilir. 2)Supsasellar sisternada genişleme ve hipofiz bez yüksekliğinde azalma izlenmektedir. 3)Her iki optik sinir çevresinde periferik BOS mesafesinde belirginleşme izlenmiştir.Optik sinir trasesinde de hafif tortiyozite mevcuttur.İntrakranial hipertansiyon yönünden hastanın kilinik ve fizik muayene ile korelasyonu önerilir.
kbb emarında =1)Sagda estrakonal kayer olmak üzere internal akustik kanal lojunda Aica ya ait görünüm izlenmiştir.(vasküler koop sendromu?) 2)kesitler dahil görüntülerdehipofiz bez yüksekliğinde azalma ve suprasellar sisternada genişleme izlenmiştir(Empty sella?). bunlar yazıyor.olumsuz şeyleri yazdım.hepsini yazmadım. işitme test sonuçu saf ses ortalaması = sol:23db sag:24 db timpanogram = sol OKB.-48 SOL kOMPLİANS 0.37,SAG OKB :-40 SOL Komplians:0.35 yazıyor.
emg de olumsuz olarak bunlar yazıyor.

İşitme engelinin en büyük dezavantajı sesi duymak fakat anlamamak veya sesin hangi yönden geldiğini çözememektir.. bu biz işitme engelliler için büyük bir sorun..

Sesi duyuyorsun fakat anlayamıyorsun.. çok kötü bir durum.. işitme cihazı kullansan bile bu sorun devam edebiliyor.. çünkü işitme cihazlarıda buna çözüm bulamıyor..

iyi günler zamanın ötesinde sizde nasıl bir rahatsızlık var hafif işitme kaybımı

ya bende işitme kaybı yok denacek kadar az çok az varsa var 18-20 db.benim derdim anlıyamamak karmaşık sesleri gürültülü sesleri hele telefonda çok zorlanıyorum acaba anlarmıyım diye açmaya korkuyorum.kimi sesi çok güzel rahat anlarım kimini hiç anlamam.telefonsuz bir işde omuyor.yaşımda genç .50 yaşında olsam kafaya takmam ama

iyi günler shukufe.tüy hücreleri tamamen harabiyet görmemiş demişsiniz doğrudur öyle olsa idi hiç bişey aanlamazdık.peki kulak için lazer oluyomuş beyine iç kulağa ışın yolluyolarmış o fayda edermiki acaba.bendede aynı dert.orta 1 de bişey yoktu nolduysa orta 2 de oldu.o zamanda zamanla düzelir dediler cihaz fayda emez dediler şimdide aynı diyorlar.acaba lazer fayda edermiki ücretide baya pahalıymış.ben düzceliyim burdan istanbula izmire gitcem uzun süre orda kalcam hepsi para.

bizim bu düzce de böyle imkanlar yok ankara istanbul izmir de olan arkadaşlar varsa araştırmak lazım

Merhaba,
Kohlea nöropatiden engelli raporu oranı verilir mi?

metalik_89 yeni gördüm paylaştığınızı bende yakın zamanda zar ameliyatı oldum testlerine göre işitmem düzelmiş fakat ben sadece evde iyi duyuyorum dışarda insanları fısıltı gibi duyuyorum daha çok kadınları Sanki kısık konuşuyorlar bunu doktoruma söyledim oda anlam veremedi ve araştırmak kararı aldı senin durumunu okudum merak ettim sen insanları kısık mı duyuyorsun yoksa gayet yüksek duyup anlamıyormusun?
Ufukalp işitme cihazı denediniz mi peki
yıldız89 bende dışarda birileri konuşunca kısık duyuyorum sanki fısıldayarak konuşuyorlar böyle birşeymi sizde

Cihaz olmuyormu size

Üst Alt