Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İSKİ'de engelli su indirimi %50'den, % 30'a mı indirildi?

Muhammedi

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
İSKİ Engelli Su İndirimi %50'den, % 30'a mı indirildi?​
Selamun aleykum arkadaşlar;
2013 yılından beri % engelliyim. Haliyle de İstanbul su (İski) Avcılar ilçesinde mûkim olup en az %40 engelli olanlara % 50 su indiriminden faydalanmaktaydım.
Yıllardır gelen su faturasının en alt kısmında % 50 indirim uygulanmıştır yazmaktaydı. Son (Haziran 2024) gelen fatura ücreti yüksek fiyat gelince dikkatimi çekti ve faturanın alt kısmında "% 50 indirim uygulanmıştır" yazısını göremedim. Bilmiyorum ne zamandan beri kaldırılmıştı. Neyse İski'ye gittim ve faturamın detayını sordum bana "İndiriminiz % 50 olarak su da olduğu fakat "Atık su" da indirim olmadığını, bu sebeble yaklaşık %30 indirim olduğunu söylediler.
Fakat ben hatırlıyorum temiz su, atık su ayrımı yoktu eskiden, faturam ne tutuyorsa %50 indirim oluyordu, şimdi vergiler hariç temiz su %50 uyguluyor Atık su ve vergiler vs uygulanmayıp fiyat çıkarıyorlar. Bu konuda gerçek olan nedir? Ben mi yanlış hatırlıyorum yoksa eskiden beri mi böyle idi. Şu anda faturalarda altta yazan "%50 indirim uygulanmıştır yazısı da neden kaldırılmıştır?

@Muhammedi, Yıllardır bende iski engelli indirimden faydalanıyorum faturanın altında öyle bir yazı hiç görmedim e devletten iski abone bilgilerine baktığımda abone gurubu şehit, gazi, engelli yazıyor oradan anlıyorum.

Faturanın altında şu kadar su insani su kullanımı olarak ücretsiz kullandırılmıştır diyor o yazıyımı diyorsunuz o herkeste yazıyor engellilerle alakası yok onun.

Ayrıca indirim %50 deniyor ama hiç sanmıyorum o dahil değil bu dahil diyerek indirim oranı baya aşağı düşüyor.

Önceki aya göre suya zam gelmiş birim fiyatında 4 - 5 tl artış var. Mayısta 58 tl gelen su geçen ay haziranda 95 tl ye çıkmış.

@kara duman,
4-5 sene oldu galiba Büyükşehir el değiştirince kaldırdılar, ben faturada %50 indirim uygulandı yazısını gördüğüme eminim. Ama şimdi sadece Su Bedeli'ne yapılıyor. "Atık Su Bedeline ve KDV vs ÖTV vergi harçlarına" indirim yapılmıyor!

Üst Alt