Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İstanbul 1 Ekimde Aile Hekimliğine geçiyormuş..?

nine60

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Eğer tarihi ertelenmezse İstanbul 1 ekimde aile hekimliğine geçiyormuş.
Herkes gidip kayıt olacakmış.
bana üniversite hastanesinden doktor söyledi.Sağlık ocağı da teyit etti.
Engellilerin ulaşımı nasıl olacak bilemiyorum.Özellikle tekerlikli sandalyeler.Eski yerleşim yerlerindeki sağlık ocakları ara sokaklarda. Yaşayarak zorlukları göreceğiz
Ben bir deneme yaptım 2 durak sonra sağlık ocağı varmış.gittim ama soğuktan dondum .
daha önce Aile hekimliğine geçen illerdeki üyeler yaşadıkları zorlukları yazarlarsa
bizler de ona göre tedbir alalım diyorum.....
yaşadıklarınızı anlatır mısınız.?

Bu konuda hiç bir bilgim yok maalesef..?

Aile Hekimliği ne işe yarıyor?
Aile hekimliği sosyal devlet anlayışının temel maddelerinden biridir. Sağlık sistemini birimlerde oluşturmak ve bu küçük birimlerinden ihtiyaç oldukça ihtisas hastanelerine sevk işlemlerini kolaylaştırmak gerekir. Aile hekimliği de bunun bir parçasıdır.
Bu sistemde Aile Hekimliği Uzmanı hastaların ilk başvuracakları hekimdir. Aile hekimliği Uzmanı, sadece aile bireylerine hizmet sunmasından dolayı değil kendilerine başvuran kişileri aileleri ve toplumları içinde değerlendirdiklerinden dolayı bu adı almıştır.

Süreç nasıl işleyecek?
Aile hekimi kendisine kayıtlı olan bireyler ile bütün sağlık sistemi arasında aracılık yapar ve sağlık sorunlarında bu süreci koordine eder. Hastalardan, acil durumlar dışında, kendi aile hekimlerine görünmeleri beklenilmektedir, ancak bazı durumlarda sevk zincirini aşıp 2. ve 3. basamakta bulunan branş uzmanlarına gitme eğilimi söz konusudur. Bu özellikle hekimiyle yeterince güven ilişkisi kuramamış, yapılan girişimlerden memnun kalmamış olan, birinci basamak sağlık kurumunda bulunan laboratuvar donanımından memnun olmayan hastalar tarafından sıklıkla seçilen bir yoldur.

Vatandaşın bilgilendirlmiyor
Aile hekimliği uzmanının görevinden memnun kalmayıp, hastanelere doğrudan yapılan başvuruların sağlık harcamalarını daha artıracağı kaygısı bulunmaktadır. Bu nedenle katkı payları alınarak, hastanın tercihine izin verilmeye çalışılmaktadır.
Uygulamanın nasıl ve ne şekilde hayat geçirileceği ise netlik kazanmış değil. Vatandaş uygulama hakkında bilgisiz. Sağlık alanında çok çeşitli sorunlar yaşayan vatandaşın çilesi biraz olsun azalacak mı yoksa artacak mı henüz bilinmiyor.
Konu ile ilgili ileriki günlerde net bir açıklama gelecek İstanbul için uygulama ile ilgili olarak bir açıklama yapılması bekleniyor

konuyu bu adresten ayrıntılı inceleyebilirsiniz: http://www.istabip.org.tr/icerik/aile-hekimligi-pilot-uygulamasi-hakkinda-yonetmeli/

Ben de tesadüfen öğrendim OturanBoğa.
Marmara Üniversitesi Hastanesi Pendik Yukarıayrancıya taşınıyormuş.Ben bu hastanede takip ediliyordum.İlaçlarımı yazdırmaya aile hekimliğine gittiğimde bundan sonra ilaç yazdırmak için düz giriş sağlık ocağı bulmam lazım dediğimde akademisyen doktor İstanbul 1 ekimde aile hekimliğine geçiyor dedi

Herkes kayıt altına alınacak dedi.
konu böyle açıldı..1-2 sene sonra da sevk zincirine tabii olursak nasıl olacak bilemem.
Avrupa engellinin ulaşım sorunu çözmüş.Biz nasıl gideceğiz.?başka şehirdekiler sorunları yazarlarsa diye düşündüm.

ankaranin aile hekimligine gecmesi galiba mayis ayi gibi okumustum
belkide daha iyi olabilir insanlar icin bu aile hekimligi
nede olsa bi ise yaramayan masa basinda titreyerek kendilerine hayri olmayan siradan ozel hastanelerin doktorlarindan kurtuluruz
blen arkadaslar yazarsa cok sevinirdim

efendim saygilar.

es kaza internette gezerken yolum buraya dustu.
haddim olmayarak kendimi tanitayim..adim murat pratisyen doktorum.aile hekimligi gelismelerini takip ederken bu foruma ulastim.
sorulara yanit vereyim..

resmi gecis tarihleri..
10 05 nigde
14 06 kirklareli giresun konya
5-12 07 bingol yozgat canakkale malatya ankara aksaray mersin
9 08 tokat ardahan batman tekirdag kars
13 20 09 ordu siirt bitlis zonguldak mus hakkari sivas
11 30 10 agri afyon balikesir van istanbul
15 11 mardin diyarbakir kocaeli
6 13 12 sirnak kahramanmaras hatay gaziantep sanliurfa aydın mugla antalya

aile hekimligine geciste bu tarihler goreve baslanma tarihleri olarak ilan edilmistir.aksakliklar her zaman olabilir.ozellikle istanbulda egitimlerin yapilmasi sorunludur dolayisi ile tarih kayabilir.
en azindan istanbul icin konusayim yer yetersizliginden bir cok aile hekimi ozel yerlerde kendileri merkez acmak durumunda kalacaklar.maddi yetersizliklerden dolayi da bu yerlerin cok engelliler icin duzenlenmis yerler olmayacagini ongorebiliriz.yani istanbulda dukkan olarak cadde uzerinde kolay ulasilabilecek 80 100 mt2 mekanin fiyati muhtemelen bayagi fazla olacagindan apartman dairelerinden bozma merkezler olacak.keza kiraci olunacagi icin de mulk sahibinin engelli uygunlugu saglayacak degisikliklere izin verebilecegini zannetmiyorum..ben istanbulda calismiyorum.istanbulda aile hekimi olmak icin basvuruda bulunacagim.kendi adima konusayim es kaza istanbulda aile hekimi olabilirsem mumkun mertebe sizlere daha iyi hizmet etmeye calisacagim.
sizler icin iyi mi olacak kotu mu olacak? su anki sartlarinizi tam olarak bilemedigim icin tahminde bulunamam ama umarim hepimiz icin en hayirlisi olur.

saygilarimla..

alla alla daha yenimi erzurumda 2 yıldır bu uygulama var sağlık ocaklarına her doktora 5 mahalle veriyorlar ondan başkasına gidemiyorsun 7 bin lira civarıda maaşları var aile hekimlerinin güzel bi uygulama doktorla arkdaş oluyorsun resmen devamlı gittiğin için o seni sen onu tanıyorsun

eh orasi biraz cetrefilli efendim..normalde bu uygulama 5 sene once basladi duzcede..5 sene icerisinde dertsiz tasasiz iller gecti listedeki iller ve 5 10 il daha maddi yokluklar-butce vs - 3-4 sene kadar ertelendi.simdi de secim yatirimi olarak tam gaz eksigi gedigi var mi uydu mu uymadi mi demeden geciliyor..en azindan kagit uzerinde geciliyor..eksiklikleri zamanla tamamlarsiniz deniyor.

acikcasi dediginiz gibi insan iliskileri acisindan guzel bir uygulama olacaga benziyor ama tabi ki esas olan insan faktoru.iyi niyetli bir doktora duserseniz sizin acinizdan tadindan yenmez.ama buyuk sehirlerde ne olur ne kadar olur bilinmez..

saygilar..

kayaozensen biz İstanbul'lular daha yeni gececeğiz,ama tekerlekli sandalye kullananlar için tam bir felaket olacak gibi .tabiiki fiziki açıdan bahsediyorum.
Herkes önceden bilgi sahibi olsun diye konuyu açtım.
Binalar fiziki açıdan yeterli değil.benim mahallemde ki sağlık ocağına taksi gitmez yakın mesafe ,ama tekerlekli sandalye ile ise kışın çok zor.

hele sevk zinciri uygulaması başlarsa ........
ilk önce aile hekimine gideceksin ,sevk verirse hastaneye gideceksin.Yani iki günün gidecek
Benim öğrenmek istediğim aile hekimliğine geçtiğiniz de engelliler için binaların fiziki durumunu düzelttiler mi?

Dr.Murat Bey eh hoşgeldiniz.
Ben yurt dışında gördüğüm için dikkat çekmeye çalışıyorum.İlk önce tekerlekli sandalye ile ulaşım sorunu çözülmüş.Gece birlere kadar her yere götürüyorlar.Buradaki gibi göstemelik değil,
ikincisi hastalandığınız da doktor eve geliyor.Gerekiyorsa hastaneye sevk ediyor,hatta ambulans çağırıyor.
ben hastalandığım için bizzat yaşadım

Mademki Avrupa birliğine uyum yasalarına göre yapılıyorsa ,işlerin böyle yapılması lazım.
Şimdiden bir takım taleplerle düzeltme yaptırmaya zorlamalıyız diye düşündüm.
sizler ,yani genç hekimlerin bu konuda yapacağınız fazla birşey yok.
Gene de konuya değindiğiniz için teşekkür ederiz.

Üst Alt